Polityka

Źródło: depo.uaW niedzielę 26 marca pod drzwiami Konsulatu Generalnego RP w Odessie odbyła się apolityczna akcji poparcia dla demokratycznych dążeń Białorusi.

W akcji wzięło udział około 30 działaczy społecznych, którzy trzymali w rękach historyczne białoruskie flagi i plakaty, wygłaszając hasła solidarności z Białorusinami, którzy wzięli udział w akcji „Dzień Swobody” i zostali uwięzieni przez milicjantów.

Społecznicy protestowali przeciwko aresztom pokojowych demonstrantów, twierdząc, że zaostrzenie sytuacji w Białorusi może doprowadzić do nieprzewidzianych skutków, łącznie z agresją zbrojną ze strony Kremla.

- Białorusini powinni wiedzieć, że nie są sami, Ukraina ich popiera – powiedział jeden z uczestników akcji O. Prokopenko.

„Dzień Swobody”, w którym wzięły udział mieszkańcy Mińska, Grodna, Homla i innych miast Białorusi został poświęcony 99. rocznicy utworzenia niepodległej Białorusi. 25 marca 1918 Białoruś po raz pierwszy w historii ogłosiła niezależność – na części jej terytorium okupowanym wówczas przez Niemcy powstało państwo białoruskie pod nazwą Białoruska Republika Ludowa, które zakończyło swoje istnienie po wycofaniu się armii niemieckiej i proklamowaniu Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej w styczniu 1919 roku.

Słowo Polskie, 27.03.17 r.

Na oficjalnej stronie Eurokomisji opublikowano statystykę, dotyczącą ilości wydanych wiz dla wielokrotnego przekraczania granic krajów Schengen.

817 tysięcy wiz (60 proc.) były z możliwością wielokrotnego wjazdu, najwięcej takich wiz wydały placówki dyplomatyczne Holandii (82,1 proc.), Litwy (78,1 proc.) oraz Polski (76 proc.). Najmniej wielokrotnych wiz wydano w placówkach Finlandii (17 proc.), Francji (20,7 proc.), Hiszpanii (26,8 proc.) oraz Czech (28 proc.).

Nieco spadł odsetek odmów w wydaniu wiz – z 3,4 proc. do 3,2. Najrzadziej odmawiali Ukraińcom litewscy dyplomaci (0,2 proc.), Austrii (0,9 proc.) i Łotwy (1,1 proc.).

Słowo Polskie, 25.03.16 r.

Źródło: http://tvoemisto.tv

Wieczorem 23 marca we wsi Zaliski (rej. żydaczowski) częściowo zawalił się most nad Dniestrem na trasie Stryj-Tarnopól-Winnica-Znamianka.

Ruch transportu samochodowego został całkowicie wstrzymany, wyznaczono nowe kierunki objazdu przez Stary Rozdoł, Nowy Rozdoł oraz Piddnistriane.

Policja pomaga kierowcom omijać niebezpieczne miejsce.

Słowo Polskie, 24.03.17 r.

Źródło: UNN

17 marca w odeskim porcie przycumowały cztery okręty wojskowe z krajów członkowskich NATO.

Załogi polskiego ORP Czernicki, hiszpańskiego ESPS DUERO, niemieckiego FGS Rottweil oraz tureckiego TCG Alanya spędzą w morskiej stolicy Ukrainy trzy dni. W ramach wizyty ukraińscy wojskowi będą mogli odwiedzić okręty, dowództwo zagranicznych jednostek spotka się z przedstawicielami ministerstwa obrony Ukrainy oraz władz lokalnych i obwodowych.

18 marca w godzinach 14.00-16.00 zobaczyć, jak wyglądają natowskie okręty od środka, będą mogli wszyscy zainteresowani.

Ukraińscy, polscy i inni marynarze wezmą udział w zawodach sportowych.

Przed wizytą okrętów NATO w Odessie zastępca szefa Marynarki Wojskowej Andrij Tarasow poinformował media o rychłym przekazaniu Ukrainie przez NATO używanych okrętów wojskowych.

Słowo Polskie, 18.03.17 r.

 

Źródło: mil.gov.ua

- Z 716 obserwatorów Specjalnej Monitoringowej Misji Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OSCE) większość - 615 są zaangażowani w obserwowanie dotrzymania przez strony konfliktu warunków mińskiego rozejmu – zaznaczył podczas konferencji prasowej, która odbyła się 10 marca w Kijowie zastępca przewodniczącego misji Aleksander Hug.

- Oprócz wspomnianych wyżej mamy 335 lokalnych pracowników, obywateli Ukrainy oraz 92 innych pracowników z innych państw świata, którzy obecnie pracują w SMM – dodał Hug.

W pierwszej dekadzie marca separatyści ponad 30 razy ograniczali możliwość poruszania się specjalnie oznakowanych samochodów OBWE na kontrolowanym przez nich terenie.

Słowo Polskie, 11.03.17 r.

 

Źródło: http://rian.com.ua

Źródło: http://nv.uaStrona rosyjska twierdzi w Hadze, że broń separatyści znaleźli w kopalniach.

- Główne źródło broni, z której korzystają „powstańcy” - to zapasy z czasów radzieckich, które pozostały na terenach Ukrainy. Znaczna część tych zapasów pozostawała w kopalniach Donbasu. Inną broń pozostawili ukraińscy żołnierze podczas ucieczki – twierdzi dyrektor departamentu MSZ Rosji illa Rogaczow w Międzynarodowym Sądzie ONZ w Hadze podczas pierwszego posiedzenia w sprawie „Ukraina przeciwko Federacji Rosyjskiej”.

Od kilku miesięcy sąd w Hadze bada okoliczności rosyjskiej agresji zbrojnej na ukraińskim terenie. Strona ukraińska pragnie by międzynarodowy trybunał uniemożliwił dalszej eskalacji konfliktu na okupowanych terenach.

Przedstawiciel Ukrainy w sądzie w Hadze Olena Zerkal ma pewność, że Ukraina ma wysokie szanse w wygraniu procesu przeciwko Rosji.

Strona rosyjska podczas posiedzeń twierdzi, że agresja na Donbasie rozpoczęła się przez „przewrót w Kijowie” i nadal uważa, że na Ukrainie trwa „wojna domowa”.

Razem z tym Illa Rogaczow nie odniósł się do pytania, skąd u separatystów wzięła się nowoczesna rosyjska broń, wyprodukowana w ostatnich latach.

Słowo Polskie, 07.03.17 r.

Źródło: io.uaPortugalia dołączyła do listy państw, które uznały Wielki Głód na Ukrainie w latach 1932-33 za ludobójstwo.

3 marca parlament tego państwa większością głosów podjął uchwałę, potępiającą działania bolszewickich rosyjskich władz, które doprowadziły do śmierci głodowej kilku milionów osób. Nie głosowali tylko komuniści.

Wcześniej podobne uchwały podjęły Polska, Estonia, Węgry, Kanada, Gruzja i inne państwa. W najbliższych miesiącach taki dokument rozpatrzy parlament Izraela.

W grudniu ubiegłego roku Rada Najwyższa zaapelowała do demokratycznych państw świata o uznanie Wielkiego Głodu za ludobójstwo.

Ponad 72 proc. Ukraińców są przekonani, że Wielki Głód został sztucznie wywołany przez bolszewików, a rozkazy odnośnie jego wykonania płynęły bezpośrednio z Moskwy.

Słowo Polskie, 04.03.17 r.

Źródło: tvn24.plMinister spraw zagranicznych Polski Witold Waszczykowski odwiedził polski cmentarz wojenny w Bykowni i zaznaczył, że nie zważając na wojnę, Ukraina rozwija się gospodarczo.

Waszczykowski odbył w stolicy Ukrainy serię spotkań z przedstawicielami władz - z prezydentem Petrem Poroszenką, premierem Wołodymyrem Hrojsmanem, wicepremier ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Iwanną Kłympusz-Cincadze oraz ministrem MSZ Pawło Klimkinem. Wśród tematów trójstronnych rozmów znalazła się m.in. kwestia ewentualnego rozszerzenia grona państw czuwających nad procesem pokojowym na wschodzie Ukrainy.

Podczas konferencji prasowej na Majdanie Niepodległości szef polskiego MSZ zapowiedział,  że Polska będzie nadal wspierała Ukrainę na drodze wykonania przez wszystkie strony warunków „porozumień mińskich” oraz zauważył, że Rosja może anektować Donbas. Rozmowy na ten temat, jak zaznaczył Waszczykowski, będą kontynuowane z ministrem Pawłem Klimkinem za kilkanaście dni w Warszawie.

Szef resortu spraw zagranicznych zwrócił  uwagę, że Ukraina – pomimo okupacji jej części przez wschodniego sąsiada - rozwija się gospodarczo - „czyni postępy i poważne reformy i odnotowała poważny, pięcioprocentowy wzrost gospodarczy w tym roku”.

Szef polskiej dyplomacji złożył wspólnie ze swoim brytyjskim odpowiednikiem Borisem Johnsonem - kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym Niebiańską Sotnię - ofiary proeuropejskich antyrządowych protestów na kijowskim Majdanie Niepodległości przełomu 2013 i 2014 r.

Witold Waszczykowski zapowiedział, Polska będzie kontynuowała wsparcie dla Ukrainy. Dodał, że jeśli Polska zostanie niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-19, a konflikt na Ukrainie będzie nadal nierozstrzygnięty, ma nadzieję, że Polska „będzie mogła pomagać Ukrainie również z tej pozycji”.

Słowo Polskie na podstawie informacji PAP, 02.03.17 r.

Minister spraw wewnętrznych Białorusi Igor Szunewicz poinformował, że na „czarnej liście” osób, którym zakazano wjazdu na teren Białorusi i Rosji obecnie jest ok. 1,7 miliona osób.

1,5 miliona zostało dodanych do tej listy z inicjatywy Rosji, z nich 300 tys. to Ukraińcy.

Ta informacja wypłynęła po incydencie z ukraińskim pisarzem Sergijem Żadanem, którego w noc z 10 na 11 lutego aresztowało białoruskie KGB, oskarżając o „możliwy udział w działalności terrorystycznej”. Służba migracyjna postawiła pieczątkę z zakazem wjazdu dla Żadana do Białorusi na termin 5 lat. Później zakaz ten skasowano.

Słowo Polskie, 01.03.17 r.

Źródło: http://www.radiosvoboda.org

23 lutego Izba Przedstawicieli holenderskiego parlamentu ilością 89 głosów ze 150 przegłosowała za ratyfikacją umowy stowarzyszeniowej UE z Ukrainą.

Głosowanie odbyło się według specjalnej procedury – każdy deputowany miał osobiście potwierdzić, że popiera ratyfikację. 55 parlamentarzystów głosowało przeciwko stowarzyszeniu Ukrainy z UE.

Kolejnym krokiem do sfinalizowania przez ostatnie z państw UE umowy ratyfikacyjnej z Ukrainą, będzie głosowanie w Senacie i podpisanie dokumentów ratyfikacyjnych przez króla w Brukseli.

Słowo Polskie, 24.02.17 r.

 

Źródło: DW.com

Do prawie 10 tysięcy wyrosła ilość ofiar zbrojnej rosyjskiej agresji na wschodzie Ukrainy. 20 lutego 2017 przypadła trzecia rocznica rosyjskiej inwazji na Krymie, kiedy tak zwani „zielone ludziki” zaczęli przejmować obiekty infrastruktury na półwyspie.

W oświadczeniu ukraińskiego MSZ stosownie trzeciej rocznicy konfliktu zbrojnego możemy przeczytać także o 23 tys. rannych, ponad 1,8 miliona przesiedleńców, którzy wskutek zagrożeniu życiu i zdrowiu zostali zmuszeni do opuszczenia własnych domów i ucieczki.

- Kraj-agresor okupował 7,2 proc. terenu Ukrainy, gdzie w warunkach okupacji i terroru mieszkają miliony ukraińskich obywateli. Ukraina nie jest w stanie kontrolować 410 kilometrów własnej granicy, przez co Rosja bez przeszkód może kierować terrorystom broń i bojowników – czytamy w dokumencie.

Słowo Polskie, 21.02.17 r.

 

Źródło: mil.gov.ua

Fot.: http://www.mil.gov.ua18 lutego Małgorzata Maria Gosiewska razem z przewodniczącym Donieckiej wojskowo-cywilnej administracji Pawłem Żebriwskim odwiedziła Awdijowkę, miasto na Donbasie, które dwa dni wcześniej zostało ostrzelane przez prorosyjskich terrorystów.

- Jestem pod wrażeniem, że cały naród ukraiński zjednoczył wysiłki by pomóc miejscowej ludności, która została poszkodowane wskutek ostrzałów. Pamiętajmy, że wojna na wschodzie Ukrainy toczy się tuż obok nas. Ukraina to nasz najbliższy sąsiad, kraj, który jest forpostem wartości demokratycznych Europy – zaznaczyła Gosiewska.

Posłanka Prawa i Sprawiedliwości podczas pobytu tuż przy linii starć wyraziła przekonanie, że z Rosją nie można się dogadać. Zatrzymać agresję, jak twierdzi, można wyłącznie wspólnym wielonarodowym wysiłkiem.

W Awdijowce polska parlamentarzystka odwiedziła centrum operacyjne Sztabu ATO, gdzie Polakom pokazano fragment pocisku wystrzelonego przez czołg T-90, wyprodukowanego w Rosji. Takie fragmenty odnaleziono w budynkach, ostrzelanych przez separatystów. Przedstawiciele Polski mają zamiar przekazać te dowody do Trybunału Międzynarodowego w Hadze.

Słowo Polskie, 20.02.17 r.

Źródło: https://focus.ua/Prezydent Rosji Putin podpisał rozporządzenie o uznaniu przez RF dokumentów, nielegalnie wydawanych obywatelom Ukrainy, mieszkających na terenie okupowanego Donbasu oraz osobom bez obywatelstwa.

W taki sposób Rosja w przeciwieństwie do całej światowej wspólnoty faktycznie uznała prawomocność „paszportów”, „świadectw o zawarciu ślubu”, „metryk”, wydawanych przez struktury prorosyjskich separatystów.

Dodatkowo RF pozwoliła posiadaczom dokumentów, wydanych przez „DRL” i „ŁRL” podróżować na swój teren bez wiz.

Słowo Polskie, 18.02.17 r.

Nuncjusz apostolski Claudio Gugerotti spotkał się z dziećmi z Awdijowki. Źródło: https://www.obozrevatel.comW ramach współpracy z funduszem „Papież dla Ukrainy” Kościół katolicki przekaże na potrzeby zrujnowanej wskutek ostrzału dokonanego przez prorosyjskich separatystów Awdijowki 200 tys. Euro.

15 lutego Awdijowkę odwiedził nuncjusz apostolski Claudio Gugerotti, który spotkał się z przewodniczącym Donieckiej wojskowo-cywilnej administracji Pawłem Żebriwskim. JE poinformował o przekazaniu pieniędzy ze specjalnego funduszu papieskiego, który ma na celu wsparcie mieszkańców Ukrainy, którzy ucierpieli wskutek rosyjskiej agresji na Krymie i Donbasie.

W 2016 roku po apelu Ojca Świętego wierni kościoła katolickiego na całym świece zebrali dla poszkodowanych w czasie wojny Ukraińców ponad 16 milionów Euro.

80 tys. Euro w ramach pomocy humanitarnej mieszkańcom Awdijowki przekazała także Litwa.

Słowo Polskie, 16.02.17 r.

Podczas intensywnych ostrzałów ukraińskiej Awdijowki, dokonanych przez prorosyjskich separatystów w styczniu, został poważnie ranny brytyjski dziennikarz i fotograf Chris Nunn.

W niedzielę 12 lutego brytyjczyk po raz pierwszy opublikował swoje „selfie” w sieci Facebook i podziękował ukraińskim lekarzom, którzu uratowali jego lewe oko, wydalając z niego odłamek pocisku lub szkła. Prawe oko nie zostało uszkodzone i rany na twarzy, jak twierdzi sam Nunn, pojawili się wskutek rozbicia szkła i plastiku po tym, jak pocisk wleciał do mieszkania w Awdijowce, gdzie wówczas przebywał dziennikarz. Gospodyni mieszkania zginęła na miejscu. Wzrok Brytyjczykowi uratowali lekarze z Dnipra.

Chris Nunn odnalazł rodziców zabitej podczas ostrzału Oleny Wołkowej oraz inicjował akcję zorganizowania pomocy finansowej dla jej rodziny.

Słowo Polskie, 13.02.17 r.

 

Źródło: FB

Po tym jak do pokoju hotelowego  w Mińsku, gdzie nocował znany młody ukraiński pisarz i poeta Sergij Żadan, o drugiej w nocy z soboty na niedzielę wtargnęła milicja i zabrała Ukraińca na Leniński posterunek, w sprawę aktywnie włączyły się ukraińskie służby dyplomatyczne.

W paszporcie Sergija postawiono pieczątkę z zakazem wjazdu na teren Białorusi na czas nieokreślony. Po zatrzymaniu w stolicy Białorusi Żadan dowiedział się, że zakaz wjazdu na teren Rosji zobowiązuje także na terenie Białorusi i Kazachstanu bowiem te wszystkie kraje, jak okazało się, znajdują się w tej samej strefie wizowej. W 2015 roku na podstawie oskarżenia o „dotyczność do organizacji terrorystycznej” Żadanowi zakazano wjazdu na terenie Federacji Rosyjskiej.

Po kilku godzinach i osobistej interwencji ministra spraw zagranicznych Ukrainy Pawła Klimkina zakaz wjazdu został anulowany.

- Cieszę się, że znowu będę mógł odwiedzać Białoruś, i pogłębiać ukraińsko-białoruskie więzi kulturowe. Zobaczymy się w Mińsku w maju na koncercie. Żywe Biełaruś! - napisał Żadan na swojej stronie w sieci Facebook.

Słowo Polskie, 12.02.17 r.

 


Źródło: http://ua.112.ua8 lutego odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Komisji Ukraina-NATO.

W spotkaniu uczestniczyli ambasadorzy krajów członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego, zastępca sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego Mychajło Kowal, zastępca prokuratora generalnego Ukrainy Eugenij Jenin, dyrektor Narodowej Agencji Zapobiegania Korupcji Natalia Korczak i zastępca dyrektora Narodowego Biura Antykorupcyjnego Anatolij Nowak.

Główny cel posiedzenia Komisji – omówienie ostatnich wydarzeń na wschodnie Ukrainy, eskalacja działań bojowych i prowokacji ze strony prorosyjskich separatystów w Awdijowce i okolicach Mariupola.

- Sojusznicy pozytywnie ocenili tok realizacji reform antykorupcyjnych na Ukrainie. Jednocześnie zaznaczyli, że walka z korupcją jest kluczowym warunkiem dla kontynuacji dalszego wsparcia Ukrainy ze strony NATO w dziedzinie reformowania ukraińskiego sektora obronnego – czytamy w sprawozdaniu służby prasowej MSZ.

Słowo Polskie, 09.02.17 r.

Źródło: https://www.portalprzemyski.plRzecznik prasowy prezydenta Przemyśla Witold Wołczyk poinformował PAP, że do urzędu dotarło pismo od ambasadora Ukrainy w Polsce.

Andrij Deszczyca potwierdził w nim, że Służba Bezpieczeństw Ukrainy 26 stycznia anulowała wcześniej wydany zakaz wjazdu Roberta Chomy na Ukrainę. „W związku z powyższym proszę przyjąć wyrazy ubolewania i przeprosin za niedogodności, które powstały w trakcie podróży Pana Prezydenta na Ukrainę w dniu 17 stycznia 2017 roku” - napisał ambasador Deszczyca do prezydenta Chomy.

Deszczyca zaznaczył w piśmie, że liczy na dalszą współpracę na rzecz „dobrosąsiedzkich i partnerskich relacji ukraińsko-polskich w duchu przyjaźni, wzajemnego szacunku, co jest wspólnym dobrem i racją stanu naszych krajów i społeczeństw”.

27 stycznia ambasador Deszczyca tłumaczył, że decyzja o zakazie wjazdu Chomy na Ukrainę to była „pomyłka techniczna”. "Decyzja o zakazie wjazdu dla pana prezydenta Przemyśla Roberta Chomy została wycofana. Prezydent został o tym poinformowany. Zrobiłem to osobiście, dzisiaj z nim rozmawiałem. Pan prezydent (Choma) może wjeżdżać Ukrainę" – mówił wówczas Deszczyca.

Słowo Polskie na podstawie informacji PAP, 07.02.17 r.

Dla osiągnięcia polsko-ukraińskiego porozumienia w sprawach trudnych potrzebna jest maksymalna depolityzacja dialogu – twierdzi szef Ukraińskiego Instytutu Narodowej Pamięci Wołodymyr Wiatrowycz.

- Wszystko, co musieli dokonać politycy w tej dziedzinie, zostało zrobione już w przeszłości. Mówienie o temacie wzajemnego przebaczenia wyłącznie na poziomie politycznym – prowadzi do dyskredytacji samej idei porozumienia – mówił Wiatrowycz w wywiadzie dla ukraińskich mediów.

Szef UINP uważa, że na obecnym etapie problem można rozdzielić na dwie płaszczyzny: historycy mają kontynuować dyskusje, nawet gorące. Natomiast społeczność miałaby pracować na rzecz wzajemnego przebaczenia. Wołodymyr Wiatrowycz jest przekonany, że strony mogą dojść do porozumienia na podstawie jedynej formy porozumienia: „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie, w innym wypadku nie doczekamy się rezultatów”.

Słowo Polskie na podstawie informacji Ukrinform, 06.02.17 r.

Źródło: http://lwow.strefa.plW niedzielę wieczorem (5 lutego) dwóch mężczyzn, posługujących się językiem rosyjskim, napadło i pobiło 24-letniego historyka, absolwenta Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego Oleha Hrynczuka – informuje portal ZAXID.NET.

Powodem ataku, jak twierdzi sam poszkodowany, była jego rozmowa w języku polskim przez telefon komórkowy. Według Hrynczuka dwóch młodych mężczyzn podbiegło do niego przy ul. Piekarskiej. Chuligani zaczęli grozić Olehowi w języku rosyjskim  i argumentować, używając niecenzuralnych wyrazów, dlaczego „polski język jest zły”. Po pobiciu historyka sprawcy napadu odeszli ze słowami „Bolsze, cztobi nie bałakal”.

Oleh Hrynczuk zgłosił atak na policję. Sprawą zajmuje się Łyczakowski oddział policji Lwowa. Funkcjonariusze potwierdzili, że przyjęli zażalenie o pobiciu od historyka.

- Nie uważam, że we Lwowie są przejawy polonofobii. Zawsze czułem się tutaj bezpiecznie i dzisiejsza sytuacja niczego nie zmieni – recytuje słowa Oleha Hrynczuka ZAXID.NET, powołując się na jego wpis w FB.

Słowo Polskie na podstawie informacji ZAXID.NET, 06.02.17 r.

- Separatyści wykonali  31 stycznia i 1 lutego serię ostrzałów Awdijowki z mieszkalnych dzielnic Doniecka. Kierunek lotu rakiet z BM-21 „Grad” oraz usytuowanie wyrzutni w głębi tzw. „DRL” wyraźnie świadczy, kto jest odpowiedzialny za te ataki. Jedna z wyrzutni znajduje się zaledwie 200 metrów na wschód od hipermarketu, druga – nie dalej, niż 500 metrów od szkoły – czytamy w oświadczeniu Bellingcat.

Eksperci podkreślają, że każdy ukraiński kontratak, który miałby na celu zlikwidowanie wyrzutni, z których ostrzeliwana jest Awdijówka, mógłby doprowadzić do ofiar, dlatego prorosyjscy separatyści celowo umieścili „Grady” w miejscach, gdzie aktywnie przemieszczają się cywile.

Po czwartkowych (2 lutego) ostrzałach Awdijowki zginęła miejscowa mieszkanka i pracownik Państwowej Służby ds Sytuacji Nadzwyczajnych, trzy osoby zostały ranne, w tym – zagraniczny dziennikarz.

Słowo Polskie, 03.02.17 r.

 

Zdjęcia z Doniecka, opublikowane przez Bellingcat, na których, jak twierdzą eksperci, widać lecące rakiety z wyrzutni BM-21 w kierunku Awdijowki. Źródło: rbc.ua

Polska i ukraińska części memoriału ofiarom represji stalinowskich w bykowniańskim lesie powoli odzyskują pierwotny wygląd.

Polska firma za koszty strony polskiej pracuje nad usuwaniem napisów naniesionych przez wandali na zbiorowym cmentarzu ofiar represji stalinowskich, zamordowanych w latach 1937-1941. Ekipa specjalistów pracuje przy oczyszczaniu kamienia zarówno na polskim cmentarzu wojskowym, jak i na ukraińskiej części Memoriału.

Słowo Polskie na podstawie informacji Jarosława Junko (PAP), 02.02.17 r.

 


Źródło: unn.com.uaProkuratura wojskowa Ukrainy wszczęła dochodzenie w sprawie ostrzelania nad Czarnym Morze w ukraińskiej strefie gospodarczej samolotu transportowego An-26, należącego do Ukraińskich Sił Zbrojnych.

1 lutego niedaleko okupowanych przez Rosję ukraińskich morskich platform wiertniczych został ostrzelany ukraiński samolot, który wykonywał ćwiczebne loty nad Czarnym Morzem. Jedna z kul utknęła w kadłubie transportowca, na szczęście samolot szczęśliwie wylądował a piloci nie ucierpieli.

W okolicach platform wiertniczych wówczas przebywał rosyjski kuter wojskowy, z którego mógł być ostrzelany ukraiński samolot.

- Prokuratura wojskowa prowadzi ekspertyzę w celu ustalenia typu nabojów, którymi użyto podczas ostrzału. Kula, która utknęła w samolocie to dowód. Kto strzelał dokładnie, może i nie uda się ustalić, ale strefa odpowiedzialności wyższego dowództwa RF jest w kompetencji Trybunału Międzynarodowego – zaznaczył naczelny prokurator wojskowy Ukrainy Anatolij Matios.

Słowo Polskie, 02.02.17 r.

Zaczynając od 1 lutego 2017 roku Ukraina otrzymała prawo przewodniczenia w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

- W ONZ nadal będziemy wykorzystywali każdą z możliwości by bronić nasz Ukrainę przed rosyjską agresją zbrojną – napisał w Twitterze prezydent Petro Poroszenko.

Ukraina została niestałym członkiem RB ONZ w 2016 roku uzyskując poparcie ponad 2/3 głosów Zgromadzenia Ogólnego. Mandat niestałego członka RB ONZ będzie przysługiwał Ukrainie przez rok.

Wcześniej na czele Rady Bezpieczeństwa stała Szwecja. W marcu w miejsce Ukrainy przyjdzie Wielka Brytania.

Słowo Polskie, 01.02.17 r.

 

Stały przedstawiciel Ukrainy w ONZ Wołodymy Jelczenko. Źródło: Reuters

- Żołnierze Armii Czerwonej, którzy podczas II wojny światowej z 22 czerwca 1941 roku do 8 maja 1945 roku byli więzieni przez Niemców jako jeńcy wojenni, mogą otrzymać jednorazową kompensację w rozmiarze 2500 Euro – informuje Ambasada Niemiec na Ukrainie.

- Byliście więzieni jako radziecki żołnierz przez Niemców? Wtedy macie prawo na zapomogę pieniężną jako znak uznania i kompensacji za cierpienia, których doświadczyliście – czytamy w komunikacie.

Decyzja o wypłatach kompensacji pieniężnych byłym radzieckim więźniom niemiecki Bundestag uchwalił 21 maja 2015 r.

Wnioski można składać do 30 września 2017 r.

Słowo Polskie, 31.01.17 r.

 

Źródło: http://www.polskieradio.pl/

Źródło: http://lb.ua- Służba Bezpieczeństwa Ukrainy podjęła odpowiedzialną decyzję o skasowaniu zakazu wjazdu dla prezydenta Przemyśla Roberta Chomy. Strona ukraińska pozytywnie oceniła sposób oceny antyukraińskich marszy, którą dawał Choma. My rozumiemy, że fakt zakazu wjazdu dla prezydenta Przemyśla aktywnie wykorzystywała tzw. „trzecia strona” w celu pogorszenia stosunków między Polską a Ukrainą – oświadczyła na swojej stronie w FB rzeczniczka SBU Olena Gitlańska.

Zgodnie z doniesieniami mediów w sytuację z zakazem wjazdu dla Chomy osobiście zaingerował prezydent Petro Poroszenko. O ograniczeniach odnośnie własnej osoby prezydent Przemyśla dowiedział się podczas przekraczania granicy, jadąc do Lwowa na spotkanie opłatkowe. 18 stycznia polska Ambasada skierowała do ukraińskiego MSZ prośbę o wyjaśnienie danej sytuacji. Krytyka wobec zakazu wjazdu dla Chomy, którego potraktowano w pierwszej kolejności, jako przedstawiciela polskich władz, popłynęła ze wszystkich stron, także – od wiceszefa polskiego MSZ Dziedziczaka.

Słowo Polskie, espreso.tv, 28.01.17 r.

Ostatnie komentarze

Gazeta "Słowo Polskie" w PDF

2017

Nr 3 (56)

Nr 2 (55)

Nr 1 (54)

2016

Nr 12 (53)

Nr 11 (52)

Nr 10 (51)

Nr 9 (50)

Nr 8 (49)

Nr 7 (48)

Nr 6 (47)

Nr 5 (46)

Nr 4 (45)

Nr 3 (44)

Nr 2 (43)

Nr 1 (42)

2015

Nr 12 (41)

Nr 11 (40)

Nr 10 (39)

Nr 9 (38)

Nr 8 (37)

Nr 7 (36)

Nr 6 (35)

Nr 5 (34)

Nr 4 (33)

Nr 3 (32)

Nr 2 (31)

Nr 1 (30)

2014

Nr 12 (29)

Nr 11 (28)

Nr 10 (27)

Nr 9 (26)

Nr 8 (25)

Nr 7 (24)

Nr 6 (23)

Nr 5 (22)

Nr 4 (21)

Nr 3 (20)

Nr 2 (19)

Nr 1 (18)

2013

Nr 12 (17)

Nr 11 (16)

Nr 10 (15)

Nr 9 (14)

Nr 8 (13)

Nr 7 (12)

Nr 6 (11)

Nr 5 (10)

Nr 4 (9)

Nr 3 (8)

Nr 2 (7)

Nr 1 (6)

2012

Nr 5 od 23.12.2012 r.

Nr 4 od 26.11.2012 r.

Nr 3 od 26.10.2012 r.

Nr 2 od 25.09.2012 r.

Nr 1 od 25.08.2012 r.

 

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą