Gospodarka

Jako jeden z wariantów zamiany przestarzałych TU-154 oraz TU-134 dla celów militarnych rosyjski resort obrony rozpatruje ukraińskie samoloty AN-148.

Ministerstwo Obrony RF nie zaakceptowało propozycji zakupu rodzimych SSJ-100 przez szereg niedopracowań w tej konstrukcji – informuje agencja „Komersant”, odnosząc się do wypowiedzi szefa ds zbrojeniowych w rosyjskim resorcie obrony Jurija Borysowa.

Media donoszą o planowanym zakupie dziesiątków maszyn TU-214 oraz ukraińskich AN-148. Decyzja o modernizacji parku samolotów dalekiego zasięgu została podjęta po katastrofie rosyjskiego TU-154 nad Czarnym Morzem, w której zginęła większość artystów słynnego „Chóru Aleksandrowa”.

Jednak sami Rosjanie nie wiedzą do końca, jak resort obrony ma realizować ten pomysł przez ograniczanie eksportu z Ukrainy.

Słowo Polskie, 22.02.17 r.

 

Źródło: http://www.tvc.ru

We wtorek, 21 lutego 2017 roku w gazecie „Dziennik Gazeta Prawna” pojawi się dodatek specjalny, który będzie wydawany w języku ukraińskim pod tytułem  „Prawo na co dzień”. Będą to artykuły z ważną informacją dla Ukraińców, pracujących w Polsce, która będzie dotyczyć ich praw, legalizacji pobytu i in.

„Na czterech stronach dodatku „DGP” przybliża i podpowiada, jakie prawa mają obywatele Ukrainy przebywając na terenie naszego kraju, jakie przepisy ich obowiązują, jak mogą uzyskać pomoc w trudnych sytuacjach. Wszystkie informacje zostały przez redakcję pogrupowane, usystematyzowane i w taki sposób powstało 12 najważniejszych zagadnień do poczytania w języku ukraińskim.” - podaj portal www.mediafm.net.

Jest to bardzo kolejny ważny krok dla ułatwienia gościom ze wschodu zatrudnienia się i zamieszkania w nowych warunkach. Często zdarza się, że pracownicy z Ukrainy są oszukiwane przez nieuczciwych polskich pośredników i pracodawców. Przyczyną tego jest nieznanie swoich praw jako cudzoziemców.

Mikołaj Bachur, 19.02.17 r.

Źródło: http://www.gdansk.pl/Do trzech zmniejszyła się lista uczestników przetargu na budownictwo nowoczesnego i wydajnego zakładu przetwarzania odpadów, ogłoszonego prze Lwowską Administrację Obwodową.

7 lutego zakończono zbieranie ofert, 1 marca zostanie ogłoszone, kto przejdzie do następnego etapu konkursu. Firmy „IEK” z Ukrainy (planuje wybudować fabrykę w Bronicy), „GlassWork Technology” z Czech (w pobliżu Nowego Rozdołu) oraz „Waste Management” z Polski (liczy na możliwość stworzenia przedsiębiorstwa w tym samym miejscu) przedstawią swoje propozycje komisji konkursowej.

Dwóch uczestników przetargu planuje załączyć inwestycje z innych krajów, m.in. z Polski.

Lwowska Administracja Obwodowa proponowała inwestorom trzy działki pod budownictwo zakładu przetwarzania odpadów. Po ostatniej wizycie premiera Hrojsmana jedną z nich (w pobliżu Jaworowa) przekazano Lwowskiej Radzie Miasta pod budownictwo komunalnego przedsiębiorstwa recyklingu i przetwarzania śmieci.

Słowo Polskie, 15.02.17 r.

Źródło: http://glavcom.uaBlokada dostaw węgla z okupowanego Donbasu może doprowadzić do kryzysu energetycznego na Ukrainie.

Absurdalną wydaje się sytuacja, kiedy Kijów, płacąc wynagrodzenia górnikom i pokrywając inne wydatki kopalń w okupowanej części Donbasu musi także płacić haracz separatystom za ten węgiel, kiedy on wwożony jest na teren Ukrainy, kontrolowany przez siły rządowe.

Od końca stycznia trwa blokada dostaw węgla z Donbasu, organizowana m. in. przez parlamentarzystów Wołodymyra Parasiuka i Semena Semenczenkę. Deputowani z udziałem żołnierzy z batalionów ochotniczych w taki sposób protestują przeciwko płaceniu terrorystom za węgiel, należący do Ukrainy w obawie, że te pieniądze, mogą być wydawane np. na zakup broni.

Ale istnieje drugi, mało przyjemny fakt. W obecnej chwili ukraińskie elektrociepłownie w większości są dostosowane wyłącznie do węgla z Donbasu. 13 lutego w związku z znacznym obniżeniem temperatury, co spowodowało zwiększenie zapotrzebowania na węgiel, pojawiło się ryzyko wprowadzenia stanu nadzwyczajnego w energetyce. Pełniący obowiązki szefa „Ukrenergo” Wsewołod Kowaczuk podczas posiedzenia sztabu antykryzysowego oznajmił, że węgla może wystarczyć tylko na 40 dni przy obecnych zapasach 842 tys. ton. - Kiedy zakończy się ten węgiel, to nie uda się wyeliminować ograniczenie spożycia energii poprzez wyłączanie prądu według wyznaczonego harmonogramu – powiedział Kowalczuk.

Jednym z rozwiązań mógłby stać się import węgla z Afryki, ale zorganizowanie jego dostaw może potrwać do 80 dni, co w obecnej chwili jest mało skuteczne.

Nietransparentny zakup węgla z Donbasu wywołuje masę pytań do ludzi i struktur, zaangażowanych w schematy jego dostarczania do ukraińskich elektrowni. Ale logicznym wydaje się dotrwanie do końca zimy, wykorzystując obecny model zaopatrzenia elektrowni w węgiel i już na wiosnę zacząć w trybie ekspresowym modernizować elektrownie, które w obecnej chwili niestety w większości są w rękach prywatnych i należą do koncernu Rinata Achmetowa, by można było w nim spalać inne rodzaje węgla a nie tylko antracyt.

Słowo Polskie, 14.02.17 r.

Źródło: http://ipress.uaPrezydent Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker  dał do zrozumienia, że głównym warunkiem nadania Ukrainie drugiej puli pomocy makroekonomicznej w rozmiarze 600 milionów Euro będzie skasowanie moratorium na wywożenie ukraińskiego drewna do krajów Unii Europejskiej, wprowadzonego na okres 10 lat przez Radę Najwyższą.

- Jak tylko ukraiński rząd wniesie do parlamentu projekt ustawy o skasowanie zakazu na eksport drewna to będzie dla nas dostatecznym sygnałem dla nadanie Ukrainie 600 milionów, na które czekają Ukraińcy. To może stać się w najbliższych tygodniach – mówił w Brukseli Juncker.

Strona ukraińska jest bardziej zainteresowana w przetwarzaniu drewna na własnym terenie i przyciągnięciem inwestorów, które stworzą przedsiębiorstwa i dadzą pracę tysiącom Ukraińców na terenie państwa ukraińskiego. Premier Hrojsman już ogłosił, że w rozmowach z UE w tej sprawie dojdzie do przełomu i w zamian za „łapówkę” w rozmiarze 600 milionów Euro Ukraina nadal potwierdzi swój status „eksportera surowców” a nie gotowej produkcji.

Słowo Polskie, 11.02.17 r.

W przeciągu pierwszych 11 dni 2017 roku Ukraina wyczerpała całą kwotę eksportu miodu do krajów Unii Europejskej – 5,2 tys. ton, 76,1 proc. kwot na pszenicę (do 960 tys. ton) i kukurydzy.

Ministerstwo rolnictwa Ukrainy prognozuje, że do połowy lutego ukraińskie przedsiębiorstwa wyczerpią także eksportowe kwoty na mięso drobiowe. - Ograniczenia na wolnocłowy eksport, wprowadzone przez Unię Europejską dla naszych przedsiębiorstw, znacznie zmniejszają ich możliwości produkcyjne. Chcielibyśmy jakoś to zmienić – powiedział minister rolnictwa Taras Kutowyj.

Słowo Polskie, 05.02.17 r.

 

Źródło: http://biz.nv.ua

Krytyczna sytuacja z zawalonym śmieciami Lwowem prawdopodobnie ulegnie poprawie do końca stycznia.

Służba prasowa Lwowskiej Administracji Obwodowej poinformowała o osiągnięciu porozumienia z merem Andrijem Sadowym odnośnie uregulowania „kryzysu śmieciowego” we Lwowie i udostępnienia obwodowych wysypisk śmieci.

Oczyszczanie Lwowa od tysięcy ton śmieci rozpoczęto 26 stycznia jednocześnie we wszystkich dzielnicach miasta. - Prace będą trwały do czasu, kiedy ze Lwowa nie zostaną wywiezione wszystkie nagromadzone odpady – twierdzi dyrektor departamentu rozwoju i użytkowania obszaru komunalnego Nazarij Romanczuk.

Wcześniej informowaliśmy o tym, że mer Lwowa Andrij Sadowyj rozpoczął rozmowy z władzami miast partnerskich Lwowa w Polsce w celu wywożenia śmieci do do tego kraju.

Słowo Polskie, zdjęcie: espreso.tv, 27.01.17 r.

 


Minister infrastruktury Wołodymyr Omelan oświadczył w rozmowie z dziennikarzami UNIAN, że jego resort jest niezadowoleny przekazaniem zarządzania Ukraińskimi Kolejami ministerstwu rozwoju gospodarczego.

Jeżeli premier Hrojsman podpisze decyzję Rady Ministrów, Minifrastruktury planuje wnieść pozew sądowy w celu udowodnienia pozaprawnego wyprowadzenia spod jego kontroli „Ukrzaliznyci”.

Na czele „Ukrzaliznyci” stoi Polak Wojciech Balczun. Minister infrastruktury Wołodymyr Omelan kilkakrotnie krytykował Balczuna za „prowadzenie polityki na jego stanowisku zamiast efektywnej pracy”.

- Minęło siedem miesięcy i tych zmian, które nam obiecano, nie doczekaliśmy się – twierdził w grudniu Omelan.

Słowo Polskie, 25.01.17 r.

 

Źródło: firtka.if.ua

Ukraińska Rada Ministrów przewiduje kolejny wzrost poziomu inwestycji na Ukrainie w roku 2017 o 0,7 miliarda USD.

Zgodnie z prognozami ekspertów zagraniczny kapitał zainwestuje  w kraju nad Bugiem łącznie ponad 4,5 miliardów dolarów. W 2016 roku przypływ zagranicznych pieniędzy w postaci inwestycji  wyniósł 3,8 miliarda USD.

W porównaniu z rokiem 2015 kwota inwestycji powiększyła się dwukrotnie. - Do 2020 roku wzrost poziomu inwestycji na Ukrainie ma być przekroczony co najmniej dwukrotnie – zaznaczył zastępca ministra rozwoju gospodarczego i handlu Ukrainy Maksym Niefiodow.

Słowo Polskie, 24.01.17 r.

 

Źródło: http://bigkiev.com.ua

Źródło: jarmarok.com.uaPrzez brak rąk do pracy w Polsce resort rozwoju gospodarczego tego kraju przygotowuje propozycje dla imigrantów ze Wschodu, mające na celu zwiększenie motywacji ich przyjazdu do pracy w Polsce.

Międzyresortowa komisja, do której wchodzą przedstawiciele ministerstw pracy i polityki socjalnej, rozwoju i spraw wewnętrznych przygotowuje szereg zmian do migracyjnego ustawodawstwa.

Jak twierdzi zastępca ministra rozwoju gospodarczego Jerzy Kwieciński, ta polityka jest skierowana w pierwszej kolejności do Ukraińców i ma stać się „efektywną receptą na kryzys demograficzny w Polsce”.

Polski rząd planuje dawać Ukraińcom robocze wizy na dłuższy czasu oraz zachęcać ich do otrzymywania Kart Stałego Pobytu i wymagać od pracodawców legalnego zatrudnienia.

Słowo Polskie, 23.01.17 r.

Herbata po 6 tys. hrywien za opakowanie (ponad 200 Euro), mięso po 4 tysiące i woda po 530 hrywien – takie pieniądze wydały władze państwowej kopalni węgla „Selidowwugilla” w ramach przetargów publicznych.

Malwersacje finansowe pomógł zlokalizować elektroniczny system przetargów Prozorro. Zgodnie z informacją umieszczoną na stronie serwisu dyrekcja „Selidowwugilla” podpisała 17 umów na zakup produkcji po cenach, które są wyższe od średnich ponad 600-krotnie.

Przetarg wygrała firma „Korner-Pack”, zarejestrowana w Pokrowsku. Dyrektor firmy Ludmyła Palczyk mieszka w Kijowie.

Słowo Polskie, espreso.tv, 22.01.17 r.

 


Analitycy Bloomberg prognozują zmienność ukraińskiej waluty w 2017 roku na poziomie 0,6 proc, co wprowadzi ją do czołówki najstabilniejszych walut świata.

Jednocześnie stopień ryzyka dla Ukrainy w skali Bloomberg stanowi 21,5 proc. przez wysoki poziom inflacji (10 proc.), który przewyższy zaplanowany w budżecie o 2 proc.

Ukraina zgromadziła pod koniec 2016 roku 15,4 miliardów USD rezerw walutowych. Jak twierdzi zastępca prezesa Narodowego Banku Ukrainy Oleh Czurij: „Posiadamy wystarczającą ilość instrumentów dla zaspokajania rynku walutowego w warunkach zwiększonej zmienności”.

Słowo Polskie, 20.01.17 r.

 

Źródło: Bloomberg

Ze względu na nowe ustawodawstwo, przewidujące płacenie przez nieaktywnego gospodarczo przedsiębiorcę podatku „socjalnego”, w okresie 16 grudnia 2016 r. - 13 stycznia 2017 r. ilość małych przedsiębiorców na Ukrainie zmniejszyła się o ponad 155 tys.

Stanem na 16 grudnia na Ukrainie było zarejestrowano ponad 2 miliony tak zwanych „FOP” - fizycznych osób przedsiębiorców, płacących obniżone składki emerytalne i podatki. Ponad 68 tys. z nich likwidowało swoją działalność w ciągu zaledwie pierwszych dwóch tygodni nowego roku.

Wicepremier Pawło Rozenko twierdzi, że ilość nieaktywnych przedsiębiorców, istniejących tylko na papierze, stanowi na Ukrainie około 800 tys.

Według oficjalnych statystyk cząstka małego biznesu w tym kraju to zaledwie 15-20 proc. Przez zobowiązanie niepracujących przedsiębiorców płacenia podatku socjalnego i masową rezygnację ze statusu przedsiębiorcy ona skurczy się jeszcze bardziej – nawet do 10 proc.

Słowo Polskie, 19.01.17 r.

 

Kolejki przedsiębiorców zamykających swoją działalność przed urzędem w Charkowie

Źródło: vkurse.uaUkraina potwierdza swój status „spichlerza Europy”. W roku 2016 ukraińscy producenci pobili rekord z produkcji i eksportu olejów i tłuszczy roślinnych.

Ubiegły rok zaowocował w rekordowe zbiory słonecznika – 13,6 milionów ton. Wzrost produkcji oleju w grudniu 2016 roku osiągnął najwyższy wskaźnik za cały okres niepodległości Ukrainy – prawie 560 tys. ton.

W porównaniu z rokiem 2015 wzrost eksportu olejów roślinnych stanowił 123 proc. (4,8 milionów ton na kwotę 4,8 miliarda USD). W skali ogólnej eksportu ukraińskich towarów oleje i tłuszcze roślinne stanowią 13 proc.

Wcześnie Słowo Polskie informowało o rekordowej ilości eksportu ukraińskiego zboża i cukru na rynki światowe.

Słowo Polskie, 17.01.17 r.

Na początku roku Rosja uruchomiła dostawy gazu na okupowany półwysep krymski z Krasnodarskiego kraju za pośrednictwem nowego gazociągu.

Członek komitetu ds energetyki w rosyjskiej Dumie Michaił Szeremiet twierdzi, że ciśnienie gazu jest wystarczające dla uruchomienia go na pełną siłę i gazu ma wystarczyć dla wszystkich użytkowników. W obecnej chwili, jak twierdzi strona rosyjska gaz dostarczany jest na półwysep w trybie testowym.

Połączenie rosyjskiego i krymskiego systemów gazowych odbyło się 27 grudnia.

Słowo Polskie, 08.01.17 r.

Źródło: http://gasunion.org.ua

Źródło: http://bug.org.uaPod koniec 2016 roku rezerwy walutowe państwa ukraińskiego wzrosły o 2,2 miliardy dolarów. 5 stycznia Narodowy Bank Ukrainy informuje o 15,6 miliardach USD na rachunkach walutowych.

Główne źródła napełniania rezerw – rozmieszczenie dewiz na kwotę 550 milionów dolarów, 55 milionów od Komisji Europejskiej oraz dodatkowe finansowanie – 1 miliard USD od ulokowania euroobligacji Ministerstwa Finansów na kwotę 1 miliard USD.

Razem z tym nie sprawdziły się prognozy Narodowego Banku, szacujące wzrost rezerw walutowych do 17,5 miliardów USD. Ukraina nie doczekała się trzeciej transzy MFW na kwotę 1,3 miliarda oraz 600 milionów Euro od EK.

Słowo Polskie, 06.01.16 r.

Po raz pierwszy od momentu zdobycia przez Ukrainę niepodległości w roku 2015/2016 udało się wyprodukować na eksport prawie 40 milionów ton zboża.

W porównaniu z poprzednim okresem ten wskaźnik przewyższono o 13 proc.

W roku 2016/2017 eksperci prognozują kolejny wzrost eksportu zboża o 2 miliony ton. W przeciągu 9 miesięcy 2016 roku ukraińscy producenci sprzedali na rynek zewnętrzny produkcji rolnej na 10,4 miliarda USD – 40 proc. od całej kwoty eksportu.

W roku 2015/2016 Ukraina została światowym liderem z eksportu mąki (344 tys. ton.).

Jednocześnie Ukraina prezentuje najniższy w Europie wskaźnik produkcji zboża w obliczeniu na jeden hektar, który stanowi 2,9 ton. W Polsce rolnicy zbierają o 0,3 tony więcej. We Francji ten wskaźnik stanowi nawet około 7 ton.

Słowo Polskie, 04.01.16 r.

Źródło: http://www.nrcu.gov.uaW 2016 roku Ukraina zdołała skrócić spożycie gazu ziemnego o 32,7 proc. w porównaniu z rokiem 2015 – do 11,78 miliardów m3.

W przeciągu ostatnich 13 miesięcy import gazu prowadzono wyłącznie na zachodniej granicy, nie kupując go bezpośrednio u rosyjskiego „Gazpromu”.

Import ze Słowacji stanowił 1,3 miliarda metrów sześciennych, Węgier – 227 milionów oraz 129,7 milionów z Polski.

Przed 2020 rokiem jest zaplanowane połączenie systemów gazowych Polski i Ukrainy przy pomocy nowego interkonnektora.

Słowo Polskie, 03.01.16 r.

Źródło: http://gazeta.uaO 9,7 proc. w trzecim kwartale 2016 r. w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego wzrosła kwota przelewów pieniężnych, wykonanych do domu przez obywateli Ukrainy, mieszkających i pracujących poza granicami swojej ojczyzny.

W trzecim kwartale 2016 roku rozmiar prywatnych przekazów pieniężnych do Ukrainy wyrósł do 1,43 miliarda dolarów.

Zgodnie z informacją Narodowego Banku za pośrednictwem rachunków bankowych przekazano 591 milionów USD, przez serwisy typu Western Union – kolejne 581 milionów. Następne 266 milionów dolarów dotarło na Ukrainę nieformalnie.

Najwięcej pieniędzy przelewano w 2016 r. z Rosji (24,7 proc.), USA (13,4 proc.), Cypru (5,9 proc.) oraz Wielkiej Brytanii (5,7 proc.).

Słowo Polskie, 30.12.16 r.

Źródło: zik.ua20 grudnia na ukraińskim przedsiębiorstwie „Antonov” odbyła się prezentacja najnowszego samolotu transportowego AN-132D. W prezentacji uczestniczył prezydent Petro Poroszenko.

- Dzisiaj świętujemy urodziny nowego samolotu AN-132D, który powstał w przeciągu rekordowych 1,5 roku – napisał szef państwa ukraińskiego w sieci Facebook.

Pierwsze 80 nowych „anów” trafi prawdopodobnie do Arabii Saudyjskiej. Część tych samolotów będzie produkowana na Ukrainie, jednocześnie w Arabii będzie powstawała fabryka dla produkcji AN-132D i jego komponentów na terenie królestwa.

Nowy ukraiński samolot zostanie wyposażony w silniki Pratt&Whitney. Po raz pierwszy w historii „Antonov” w AN-132D nie zostaną wykorzystane podzespoły z Rosji.

Kontrakt na sprzedaż 80 samolotów do Arabii Saudyjskiej zostanie podpisany po dostarczeniu klientowi pierwszego samolotu.

Słowo Polskie, 21.12.16 r.

Źródło: Joinfo.uaDzień po decyzji Rady Ministrów Ukrainy oraz ukraińskiej RBN o nacjonalizacji struktur największego komercyjnego banku na Ukrainie „Prywatbank” pojawiły się opinie międzynarodowych instytucji na ten temat.

Zarówno Unia Eropejska w osobie Federici Mogherini (wysokiego przedstawiciela Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa), Europejski Bank Rekonstrukcji i Rozwoju oraz Międzynarodowy Fundusz Walutowy w osobie Christine Lagarde (dyrektora Zarządzającego Funduszem) ogłosiły, że ukraińskie władze nacjonalizując „Prywatbank” robią ważny krok w kierunku finansowej stabilności państwa.

„Prywatbank” był strukturą komercyjną, która w ostatnich latach była podejrzana o wyprowadzenie znacznej ilości środków z Ukrainy. Przed nacjonalizacją „Prywatbank” kontrolował ponad 50 proc. rynku usług bankowych na Ukrainie zarówno w dziedzinie obsługi osób fizycznych, małego biznesu oraz korporacji.

Wbrew obawom mieszkańców Ukrainy, 20 milionów z których posiada kartę kredytową „Prywatbanku”, jego bankomaty nadal sprawnie wypłacają pieniądze a Ministerstwo Finansów ogłosiło o przelewie na konta PB 15 miliardów hrywien dla zapewnienia finansowej stabilności.

Słowo Polskie, 20.12.16 r.

Wyposażone w specjalne nadkola w stylu „Carbon Look” oraz charakterystyczne emblematy samochody Renault Duster (w Polsce ten model jest sprzedawany jako Dacia Duster) pojawiły się w w grudniu w sprzedaży w sieci salonów Renault na Ukrainie.

Limitowana seria „Duster Kozak” posiada wyposażenie w wersji Privilege i proponuje szeroką gamę silników wysokoprężnych i benzynowych oraz napęd na wszystkie cztery lub tylko dwa przednie koła.

Renault Duster to stosunkowo niedrogi crossover, produkowany od 2011 roku.

Słowo Polskie, 09.12.16 r.


W okresie styczeń-listopad 2016 roku Ukraińcy wszystkich kategorii wykorzystali 25,5 miliardów m3 gazu ziemnego, o 7 proc. mniej, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W komunikacie służby prasowej „Ukrtransgazu” można także przeczytać o tym, że w podziemnych zbiornikach na Ukrainie stanem na koniec listopada znajdowało się 13,9 miliardów m3 gazu ziemnego. W listopadzie, który okazał się znacznie chłodniejszy, niż w ubiegłym roku, Ukraińcy spożyli o 12 proc. więcej gazu i wyniosło 3,8 miliarda.

Słowo Polskie, 01.12.16 r.

 

Źródło: dt.ua

Oszczędności państwa ukraińskiego dzięki wprowadzeniu systemu przetargów publicznych ProZorro stanowią 13 proc. od kwoty kontraktów i już przewyższyły 7 miliardów hrywien.

Takie cyfry podał zastępca szefa Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego Ukrainy Maksym Niefiodow w wywiadzie dla telewizji „Inter”.

- Od 1 sierpnia br wszystkie państwowe przetargi, zaczynając od kwoty 200 tys. hrywien muszą być realizowane za pośrednictwem elektronicznego systemu ProZorro. Ukraina stała się jednym z niewielu państw świata, które w trybie on-line pokazuje swoim obywatelom, które mogą u siebie w domu przy komputerze śledzić, co kupuje Ukrawtodor czy ministerstwo obrony – powiedział Niefiodow.

Słowo Polskie, 28.11.16 r.

 

Źródło: http://www.liga.net

Pod koniec listopada na posiedzeniu Rady Ministrów Ukrainy z udziałem premiera Wołodymyra Hrojsmana został przedstawiony projekt liberalizacji korzystania z samochodów na zagranicznych tablicach rejestracyjnych przez obywateli Ukrainy.

Proponowane zmiany przewidują możliwość korzystania z używanego samochodu z zagranicy, odpowiadającego kryteriom Euro2-Euro4 przez rok po spłaceniu podatku w rozmiarze 6 tys. hrywien. Taki samochód otrzymałby tymczasowe tablice rejestracyjne z numerami, zaczynającymi się na „TB” oraz musiałby być ubezpieczony na wypadek awarii w ukraińskiej firmie ubezpeczeniowej.

Według parlamentarzysty Wołodymyra Parasiuka ponad 1,5 miliona Ukraińców jeździ samochodami na zagranicznych rejestracjach, co 5 dni przekraczając granicę. Przedłużenie terminu pobytu na Ukrainie przy jednoczesnym spłaceniu 6 tys. hrywien od każdego właściciela takiego auto może zwiększyć dochody budżetu państwa o 8 miliardów hrywien corocznie.

Słowo Polskie, 27.11.16 r.

Źródło: vezha.vn.ua18 listopada w rejonie barskim w obwodzie winnickim uruchomiono elektrownię fotogalwaniczną o mocy 7 megawatów.

Nowa elektrownia „Bałki” została uruchomiona i zainstalowana przez firmę „Podolski energoconsulting”. Nowoczesne technologie, które zostały w niej wykorzystane, pozwalają generować prąd elektryczny nawet podczas zachmurzenia oraz zimą. W miesiącach zimowych elektrownia w Wojnaszówce może wygenerować 30 tys. kilowatów energii na godzinę. Wyprodukowany prąd zasili krajową sieć energetyczną a inwestor otrzyma dochód z tzw. „zielonej taryfy”. - W dniu dzisiejszym wartość 1 megawat energii stanowi 1 milion 200 tys. Euro – zaznaczył podczas otwarcia dyrektor „Podolskiego energoconsultingu”.

- Do końca 2016 roku obwód winnicki będzie generował 20 proc. energii elektrycznej z energii słońca – zaznaczył przewodniczący Winnickiej Administracji Obwodowej Walerij Korowij.

Elektrownia „Bałki” zajmuje obszar ok. 14,5 hektara, dla jej obsługi zostaną zatrudnieni także mieszkańcy wsi. Corocznie właściciel elektrowni będzie spłacał do budżetu wsi 150 tys. hrywien podatku.

Pod koniec roku 2016 elektrownie słoneczne w rejonie barskim będą łącznie generowały 21,87 megawat energii elektrycznej.

Słowo Polskie, 19.11.16 r.

 

Ostatnie komentarze

Gazeta "Słowo Polskie" w PDF

2017

Nr 1 (54)

2016

Nr 12 (53)

Nr 11 (52)

Nr 10 (51)

Nr 9 (50)

Nr 8 (49)

Nr 7 (48)

Nr 6 (47)

Nr 5 (46)

Nr 4 (45)

Nr 3 (44)

Nr 2 (43)

Nr 1 (42)

2015

Nr 12 (41)

Nr 11 (40)

Nr 10 (39)

Nr 9 (38)

Nr 8 (37)

Nr 7 (36)

Nr 6 (35)

Nr 5 (34)

Nr 4 (33)

Nr 3 (32)

Nr 2 (31)

Nr 1 (30)

2014

Nr 12 (29)

Nr 11 (28)

Nr 10 (27)

Nr 9 (26)

Nr 8 (25)

Nr 7 (24)

Nr 6 (23)

Nr 5 (22)

Nr 4 (21)

Nr 3 (20)

Nr 2 (19)

Nr 1 (18)

2013

Nr 12 (17)

Nr 11 (16)

Nr 10 (15)

Nr 9 (14)

Nr 8 (13)

Nr 7 (12)

Nr 6 (11)

Nr 5 (10)

Nr 4 (9)

Nr 3 (8)

Nr 2 (7)

Nr 1 (6)

2012

Nr 5 od 23.12.2012 r.

Nr 4 od 26.11.2012 r.

Nr 3 od 26.10.2012 r.

Nr 2 od 25.09.2012 r.

Nr 1 od 25.08.2012 r.

 

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą