Gospodarka

Źródło: http://www.remedylaw.com.uaOd połowy marca ilość przedsiębiorców prywatnych na Ukrainie, którzy rezygnują z działalności stała się niższa, niż ilość chętnych rozpocząć własny biznes.

Od 27 grudnia 2016 r., po tym, jak prezydent Poroszenko podpisał zmiany, zwiększające kwotę podatków dla fizycznych osób przedsiębiorców (tzw. FOP) ponad 300 tysięcy przedstawicieli małego biznesu postanowiło zaprzestać legalnej działalności. Od 1 stycznia, nie zależnie od tego, prowadzi działalność przedsiębiorca, czy nie, musi on spłacać podatek socjalny w rozmiarze 704 hrywien każdego miesiąca.

Najwięcej przedsiębiorców zrezygnowało z działalności w obwodach kijowskim, charkowskim oraz dnipropetrowskim.

Obszar pracy rezygnujących przedsiębiorców – handel hurtowy i detaliczny, usługi transportowe i prowadzenie magazynów.

Słowo Polskie, 22.03.17 r.

Po raz pierwszy w światowej historii Ukraina ogłosiła o legalizacji rynku sprzedaży bursztynu.

Podczas międzynarodowej bałtyckiej specjalizowanej wystawy bursztynu International Baltic Jewellery Show „ Amber Trip 2017”, ukraińska delegacja ogłosiła o rozpoczęciu procesu legalizacji sprzedaży bursztynu do Europy. - Mamy nadzieję, że europejscy partnerzy będą pracowali wyłącznie z legalnymi ukraińskimi firmami – czytamy w komunikacie Derżgeonadr Ukrainy.

Nowy rynek może stać się atrakcyjny dla inwestycji zagranicznych. „Jeżeli firma pracuje według ustalonych reguł, ma pozwolenie na wydobycie bursztynu, to ma także prawo go eksportować” - podkreśliła radczyni dyrektora Derżgeonadr Iryna Suprun.

Słowo Polskie, 16.03.17 r.

 

Źródło: http://www.lesovod.org.ua

1 miejsce w konkursie na najładniejszy design zewnętrznego wyglądu kabiny ciągnika Scania G400 SilverLine, opracowanego na zamówienie ukraińskiego dystrybutora, wygrał student Narodowego Transportowego Uniwersytetu Taras Czepil z Kijowa.

Jego projekt z płaszczyzny komputerowej został już przeniesiony na realne samochody i wszystkie  nowe ciężarówki Scania, dostarczane na Wschód, będą wyglądały zgodnie z wizią młodego studenta z wydziały grafiki komputerowej i design.

W konkursie, ogłoszonym przez Scania, startowało 26 projektów.

Słowo Polskie, 15.03.15 r.

 

Źródło: autoconsulting.ua

W sezonie letnim przewoźnik „Międzynarodowe Awialinie Ukrainy” wznowi loty z Warszawy do Winnicy i z powrotem. Bilety już dziś można kupić na stronie www.flyuia.com.

Regularne loty (dwa razy w tygodniu) będą wykonywane Boeingiem 737. Pierwszy lot jest zaplanowany na 30 kwietnia.

Cena biletu w jedną stronę stanowi 1450 hrywien (ok. 220 złotych).

Słowo Polskie na podstawie informacji MAU, 14.03.17 r.

 


W związku ze znacznym ociepleniem Ukraina zakończyła odbiór gazu z podziemnych magazynów i przystąpiła do jego uzupełniania.

- Tempo pompowania gazu do zbiorników stanowi 4,5 milionów m3 na dobę – napisał na swojej stronie w FB przedstawiciel PR-departamentu „Ukrtransgazu” Maksym Bilawskyj.

Eksperci zaznaczają, że Ukraina pod koniec mroźniej zimy 2016/2017 zgromadziła największe zapasy „błękitnego paliwa” ze wszystkich krajów Europy.

Słowo Polskie, 12.03.17 r.

Źródło: https://www.rbc.ua/

W drugim czytaniu kanadyjski Senat uchwalił ratyfikację Umowy o strefie wolnego handlu z Ukrainą. 14 grudnia podobną decyzję jednogłośnie podjęła dolna izba kanadyjskiego parlamentu.

Po finałowym uchwaleniu dokumentu ukraińscy eksporterzy otrzymają bezcłowy dostęp do 98 proc. rynku kanadyjskich towarów oprócz samochodów osobowych objętych 7-rocznym okresem przejściowym.

Jednocześnie Ukraina odwoła cła dla ponad 80 proc. towarów z importu z Kanady.

Słowo Polskie, 08.03.17 r.

 

Źródło: http://zn.ua

Podczas spotkania zastępczyni ministra energetyki Natalii Bojko z wiceprezydentem norweskiej firmy „Scatec Solar” Therrie Osmundsenem oraz ambasadorem Norwegii na Ukrainie Therrie Chorpestadem strona ukraińska wyraziła zainteresowanie propozycją strony norweskiej wybudować w dwóch różnych regionach dwie elektrownie słoneczne o mocy 60 megawatów każda.

Natalia Bojko przedstawiła perspektywy rozwoju energetyki na Ukrainie w perspektywie następnych 15 lat oraz potwierdziła, że zagraniczne inwestycje w sektor energetyczny są pod ochroną prawną.

Zgodnie z Trzecim pakietem energetycznym UE uchwalonym przez Ukrainę to państwo ma zwiększyć ilość energii elektrycznej, generowanej ze źródeł odnawialnych do 11 proc. przed 2020 r.

Słowo Polskie, 08.03.17 r.

Źródło: http://rentechno.ua

Elektrownia słoneczna w Słobodzie Buszańskiej pod Winnicą

Nowa fabryka komponentów samochodowych na 8 tys. miejsc roboczych pojawi się w najbliższym czasie w Kołomyi – powiedział prezydent Petro Poroszenko podczas wizyty do obwodu iwano-frankowskiego.

W budowę przedsiębiorstwa zainwestują niemieccy biznesmeni.

14 kwietnia 2016 roku w okolicach Jaworowa (obw. lwowski) Japończycy uruchomili fabrykę samochodowych komponentów elektrycznych, na której w bliskiej perspektywie będzie pracowało ok. 3 tys. osób.

Słowo Polskie, 06.03.17 r.

 


„Ukrzaliznytsia” planuje uruchomić nowe połączenie kolejowe między Polską a Ukrainą. Tym razem granicę nie będzie pokonywał tradycyjny pociąg lecz prawdopodobnie szynobus produkcji PESA – autobus szynowy na ok. 50 miejsc.

Nowe połączenie będzie obsługiwało trasę Kowel-Chełm. Turyści z Ukrainy będą mogli skorzystać w Chełmie z dogodnej przesiadki do Warszawy, Lublina, Zamościa.

- Razem z polskimi kolegami pracujemy nad nowymi połączeniami kolejowymi z Polską. Robimy wszystko, by od 1 lipca uruchomić nowe połączenie między Kowlem a Chełmem oraz planujemy dodatkowy pociąg Lwów-Kraków-Lwów. Są szanse, że pojawią się one już latem – napisał w FB prezes „Ukrzaliznytsi” Polak Wojciech Balczun.

Połączeniem Kijów-Przemyśl, który zaczął jeździć od grudnia 2016 r. do dziś pojechało ponad 25 tys. pasażerów.

Słowo Polskie, 03.03.17 r.

 


Wieczorem 27 lutego samoistnie zawaliła się część mostu w pobliżu ulicy Hetmana, wiodącego do dzielnicy Szulawka.

Wskutek zawalenia się fragmentu konstrukcji został uszkodzony samochód osobowy, stojący pod mostem. Na miejsce zdarzenia przybył burmistrz Kijowa Witalij Kliczko.

Nikt z ludzi nie ucierpiał. Strażacy usuwają wiszące nad drogą fragmenty betonu. Rok wcześniej pod tym mostem spalił się rynek uliczny, co mogło doprowadzić do uszkodzenia konstrukcji.

Po raz ostatni Szulawski most remontowano 30 lat temu.

Słowo Polskie, 28.02.17 r.


Źródło: dt.ua

Na pierwszym miejscu według rankingu WSA (World Steel Association) tradycyjnie są Chiny, które w roku 2016 wyprodukowały 67,2 milionów ton stali (wzrost o 7,4 proc.).

Na drugim miejscu – Japonia, za nią – Indie, USA, Rosja, Korea Południowa, Niemcy, Turcja, Brazylia i Ukraina. Ukraińscy metalurdzy zwiększyły produkcję stali o 8,5 proc. - do 2,1 miliona ton, dzięki czemu zdołali utrzymać się w pierwszej dziesiątce rankingu.

Łącznie 66 krajów, objętych rankingiem WSA zwiększyły produkcję stali o 136,5 milionów ton.


Słowo Polskie, 25.02.17 r.

 

Źródło: https://www.rbc.ua

Jako jeden z wariantów zamiany przestarzałych TU-154 oraz TU-134 dla celów militarnych rosyjski resort obrony rozpatruje ukraińskie samoloty AN-148.

Ministerstwo Obrony RF nie zaakceptowało propozycji zakupu rodzimych SSJ-100 przez szereg niedopracowań w tej konstrukcji – informuje agencja „Komersant”, odnosząc się do wypowiedzi szefa ds zbrojeniowych w rosyjskim resorcie obrony Jurija Borysowa.

Media donoszą o planowanym zakupie dziesiątków maszyn TU-214 oraz ukraińskich AN-148. Decyzja o modernizacji parku samolotów dalekiego zasięgu została podjęta po katastrofie rosyjskiego TU-154 nad Czarnym Morzem, w której zginęła większość artystów słynnego „Chóru Aleksandrowa”.

Jednak sami Rosjanie nie wiedzą do końca, jak resort obrony ma realizować ten pomysł przez ograniczanie eksportu z Ukrainy.

Słowo Polskie, 22.02.17 r.

 

Źródło: http://www.tvc.ru

We wtorek, 21 lutego 2017 roku w gazecie „Dziennik Gazeta Prawna” pojawi się dodatek specjalny, który będzie wydawany w języku ukraińskim pod tytułem  „Prawo na co dzień”. Będą to artykuły z ważną informacją dla Ukraińców, pracujących w Polsce, która będzie dotyczyć ich praw, legalizacji pobytu i in.

„Na czterech stronach dodatku „DGP” przybliża i podpowiada, jakie prawa mają obywatele Ukrainy przebywając na terenie naszego kraju, jakie przepisy ich obowiązują, jak mogą uzyskać pomoc w trudnych sytuacjach. Wszystkie informacje zostały przez redakcję pogrupowane, usystematyzowane i w taki sposób powstało 12 najważniejszych zagadnień do poczytania w języku ukraińskim.” - podaj portal www.mediafm.net.

Jest to bardzo kolejny ważny krok dla ułatwienia gościom ze wschodu zatrudnienia się i zamieszkania w nowych warunkach. Często zdarza się, że pracownicy z Ukrainy są oszukiwane przez nieuczciwych polskich pośredników i pracodawców. Przyczyną tego jest nieznanie swoich praw jako cudzoziemców.

Mikołaj Bachur, 19.02.17 r.

Źródło: http://www.gdansk.pl/Do trzech zmniejszyła się lista uczestników przetargu na budownictwo nowoczesnego i wydajnego zakładu przetwarzania odpadów, ogłoszonego prze Lwowską Administrację Obwodową.

7 lutego zakończono zbieranie ofert, 1 marca zostanie ogłoszone, kto przejdzie do następnego etapu konkursu. Firmy „IEK” z Ukrainy (planuje wybudować fabrykę w Bronicy), „GlassWork Technology” z Czech (w pobliżu Nowego Rozdołu) oraz „Waste Management” z Polski (liczy na możliwość stworzenia przedsiębiorstwa w tym samym miejscu) przedstawią swoje propozycje komisji konkursowej.

Dwóch uczestników przetargu planuje załączyć inwestycje z innych krajów, m.in. z Polski.

Lwowska Administracja Obwodowa proponowała inwestorom trzy działki pod budownictwo zakładu przetwarzania odpadów. Po ostatniej wizycie premiera Hrojsmana jedną z nich (w pobliżu Jaworowa) przekazano Lwowskiej Radzie Miasta pod budownictwo komunalnego przedsiębiorstwa recyklingu i przetwarzania śmieci.

Słowo Polskie, 15.02.17 r.

Źródło: http://glavcom.uaBlokada dostaw węgla z okupowanego Donbasu może doprowadzić do kryzysu energetycznego na Ukrainie.

Absurdalną wydaje się sytuacja, kiedy Kijów, płacąc wynagrodzenia górnikom i pokrywając inne wydatki kopalń w okupowanej części Donbasu musi także płacić haracz separatystom za ten węgiel, kiedy on wwożony jest na teren Ukrainy, kontrolowany przez siły rządowe.

Od końca stycznia trwa blokada dostaw węgla z Donbasu, organizowana m. in. przez parlamentarzystów Wołodymyra Parasiuka i Semena Semenczenkę. Deputowani z udziałem żołnierzy z batalionów ochotniczych w taki sposób protestują przeciwko płaceniu terrorystom za węgiel, należący do Ukrainy w obawie, że te pieniądze, mogą być wydawane np. na zakup broni.

Ale istnieje drugi, mało przyjemny fakt. W obecnej chwili ukraińskie elektrociepłownie w większości są dostosowane wyłącznie do węgla z Donbasu. 13 lutego w związku z znacznym obniżeniem temperatury, co spowodowało zwiększenie zapotrzebowania na węgiel, pojawiło się ryzyko wprowadzenia stanu nadzwyczajnego w energetyce. Pełniący obowiązki szefa „Ukrenergo” Wsewołod Kowaczuk podczas posiedzenia sztabu antykryzysowego oznajmił, że węgla może wystarczyć tylko na 40 dni przy obecnych zapasach 842 tys. ton. - Kiedy zakończy się ten węgiel, to nie uda się wyeliminować ograniczenie spożycia energii poprzez wyłączanie prądu według wyznaczonego harmonogramu – powiedział Kowalczuk.

Jednym z rozwiązań mógłby stać się import węgla z Afryki, ale zorganizowanie jego dostaw może potrwać do 80 dni, co w obecnej chwili jest mało skuteczne.

Nietransparentny zakup węgla z Donbasu wywołuje masę pytań do ludzi i struktur, zaangażowanych w schematy jego dostarczania do ukraińskich elektrowni. Ale logicznym wydaje się dotrwanie do końca zimy, wykorzystując obecny model zaopatrzenia elektrowni w węgiel i już na wiosnę zacząć w trybie ekspresowym modernizować elektrownie, które w obecnej chwili niestety w większości są w rękach prywatnych i należą do koncernu Rinata Achmetowa, by można było w nim spalać inne rodzaje węgla a nie tylko antracyt.

Słowo Polskie, 14.02.17 r.

Źródło: http://ipress.uaPrezydent Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker  dał do zrozumienia, że głównym warunkiem nadania Ukrainie drugiej puli pomocy makroekonomicznej w rozmiarze 600 milionów Euro będzie skasowanie moratorium na wywożenie ukraińskiego drewna do krajów Unii Europejskiej, wprowadzonego na okres 10 lat przez Radę Najwyższą.

- Jak tylko ukraiński rząd wniesie do parlamentu projekt ustawy o skasowanie zakazu na eksport drewna to będzie dla nas dostatecznym sygnałem dla nadanie Ukrainie 600 milionów, na które czekają Ukraińcy. To może stać się w najbliższych tygodniach – mówił w Brukseli Juncker.

Strona ukraińska jest bardziej zainteresowana w przetwarzaniu drewna na własnym terenie i przyciągnięciem inwestorów, które stworzą przedsiębiorstwa i dadzą pracę tysiącom Ukraińców na terenie państwa ukraińskiego. Premier Hrojsman już ogłosił, że w rozmowach z UE w tej sprawie dojdzie do przełomu i w zamian za „łapówkę” w rozmiarze 600 milionów Euro Ukraina nadal potwierdzi swój status „eksportera surowców” a nie gotowej produkcji.

Słowo Polskie, 11.02.17 r.

W przeciągu pierwszych 11 dni 2017 roku Ukraina wyczerpała całą kwotę eksportu miodu do krajów Unii Europejskej – 5,2 tys. ton, 76,1 proc. kwot na pszenicę (do 960 tys. ton) i kukurydzy.

Ministerstwo rolnictwa Ukrainy prognozuje, że do połowy lutego ukraińskie przedsiębiorstwa wyczerpią także eksportowe kwoty na mięso drobiowe. - Ograniczenia na wolnocłowy eksport, wprowadzone przez Unię Europejską dla naszych przedsiębiorstw, znacznie zmniejszają ich możliwości produkcyjne. Chcielibyśmy jakoś to zmienić – powiedział minister rolnictwa Taras Kutowyj.

Słowo Polskie, 05.02.17 r.

 

Źródło: http://biz.nv.ua

Krytyczna sytuacja z zawalonym śmieciami Lwowem prawdopodobnie ulegnie poprawie do końca stycznia.

Służba prasowa Lwowskiej Administracji Obwodowej poinformowała o osiągnięciu porozumienia z merem Andrijem Sadowym odnośnie uregulowania „kryzysu śmieciowego” we Lwowie i udostępnienia obwodowych wysypisk śmieci.

Oczyszczanie Lwowa od tysięcy ton śmieci rozpoczęto 26 stycznia jednocześnie we wszystkich dzielnicach miasta. - Prace będą trwały do czasu, kiedy ze Lwowa nie zostaną wywiezione wszystkie nagromadzone odpady – twierdzi dyrektor departamentu rozwoju i użytkowania obszaru komunalnego Nazarij Romanczuk.

Wcześniej informowaliśmy o tym, że mer Lwowa Andrij Sadowyj rozpoczął rozmowy z władzami miast partnerskich Lwowa w Polsce w celu wywożenia śmieci do do tego kraju.

Słowo Polskie, zdjęcie: espreso.tv, 27.01.17 r.

 


Minister infrastruktury Wołodymyr Omelan oświadczył w rozmowie z dziennikarzami UNIAN, że jego resort jest niezadowoleny przekazaniem zarządzania Ukraińskimi Kolejami ministerstwu rozwoju gospodarczego.

Jeżeli premier Hrojsman podpisze decyzję Rady Ministrów, Minifrastruktury planuje wnieść pozew sądowy w celu udowodnienia pozaprawnego wyprowadzenia spod jego kontroli „Ukrzaliznyci”.

Na czele „Ukrzaliznyci” stoi Polak Wojciech Balczun. Minister infrastruktury Wołodymyr Omelan kilkakrotnie krytykował Balczuna za „prowadzenie polityki na jego stanowisku zamiast efektywnej pracy”.

- Minęło siedem miesięcy i tych zmian, które nam obiecano, nie doczekaliśmy się – twierdził w grudniu Omelan.

Słowo Polskie, 25.01.17 r.

 

Źródło: firtka.if.ua

Ukraińska Rada Ministrów przewiduje kolejny wzrost poziomu inwestycji na Ukrainie w roku 2017 o 0,7 miliarda USD.

Zgodnie z prognozami ekspertów zagraniczny kapitał zainwestuje  w kraju nad Bugiem łącznie ponad 4,5 miliardów dolarów. W 2016 roku przypływ zagranicznych pieniędzy w postaci inwestycji  wyniósł 3,8 miliarda USD.

W porównaniu z rokiem 2015 kwota inwestycji powiększyła się dwukrotnie. - Do 2020 roku wzrost poziomu inwestycji na Ukrainie ma być przekroczony co najmniej dwukrotnie – zaznaczył zastępca ministra rozwoju gospodarczego i handlu Ukrainy Maksym Niefiodow.

Słowo Polskie, 24.01.17 r.

 

Źródło: http://bigkiev.com.ua

Źródło: jarmarok.com.uaPrzez brak rąk do pracy w Polsce resort rozwoju gospodarczego tego kraju przygotowuje propozycje dla imigrantów ze Wschodu, mające na celu zwiększenie motywacji ich przyjazdu do pracy w Polsce.

Międzyresortowa komisja, do której wchodzą przedstawiciele ministerstw pracy i polityki socjalnej, rozwoju i spraw wewnętrznych przygotowuje szereg zmian do migracyjnego ustawodawstwa.

Jak twierdzi zastępca ministra rozwoju gospodarczego Jerzy Kwieciński, ta polityka jest skierowana w pierwszej kolejności do Ukraińców i ma stać się „efektywną receptą na kryzys demograficzny w Polsce”.

Polski rząd planuje dawać Ukraińcom robocze wizy na dłuższy czasu oraz zachęcać ich do otrzymywania Kart Stałego Pobytu i wymagać od pracodawców legalnego zatrudnienia.

Słowo Polskie, 23.01.17 r.

Herbata po 6 tys. hrywien za opakowanie (ponad 200 Euro), mięso po 4 tysiące i woda po 530 hrywien – takie pieniądze wydały władze państwowej kopalni węgla „Selidowwugilla” w ramach przetargów publicznych.

Malwersacje finansowe pomógł zlokalizować elektroniczny system przetargów Prozorro. Zgodnie z informacją umieszczoną na stronie serwisu dyrekcja „Selidowwugilla” podpisała 17 umów na zakup produkcji po cenach, które są wyższe od średnich ponad 600-krotnie.

Przetarg wygrała firma „Korner-Pack”, zarejestrowana w Pokrowsku. Dyrektor firmy Ludmyła Palczyk mieszka w Kijowie.

Słowo Polskie, espreso.tv, 22.01.17 r.

 


Analitycy Bloomberg prognozują zmienność ukraińskiej waluty w 2017 roku na poziomie 0,6 proc, co wprowadzi ją do czołówki najstabilniejszych walut świata.

Jednocześnie stopień ryzyka dla Ukrainy w skali Bloomberg stanowi 21,5 proc. przez wysoki poziom inflacji (10 proc.), który przewyższy zaplanowany w budżecie o 2 proc.

Ukraina zgromadziła pod koniec 2016 roku 15,4 miliardów USD rezerw walutowych. Jak twierdzi zastępca prezesa Narodowego Banku Ukrainy Oleh Czurij: „Posiadamy wystarczającą ilość instrumentów dla zaspokajania rynku walutowego w warunkach zwiększonej zmienności”.

Słowo Polskie, 20.01.17 r.

 

Źródło: Bloomberg

Ze względu na nowe ustawodawstwo, przewidujące płacenie przez nieaktywnego gospodarczo przedsiębiorcę podatku „socjalnego”, w okresie 16 grudnia 2016 r. - 13 stycznia 2017 r. ilość małych przedsiębiorców na Ukrainie zmniejszyła się o ponad 155 tys.

Stanem na 16 grudnia na Ukrainie było zarejestrowano ponad 2 miliony tak zwanych „FOP” - fizycznych osób przedsiębiorców, płacących obniżone składki emerytalne i podatki. Ponad 68 tys. z nich likwidowało swoją działalność w ciągu zaledwie pierwszych dwóch tygodni nowego roku.

Wicepremier Pawło Rozenko twierdzi, że ilość nieaktywnych przedsiębiorców, istniejących tylko na papierze, stanowi na Ukrainie około 800 tys.

Według oficjalnych statystyk cząstka małego biznesu w tym kraju to zaledwie 15-20 proc. Przez zobowiązanie niepracujących przedsiębiorców płacenia podatku socjalnego i masową rezygnację ze statusu przedsiębiorcy ona skurczy się jeszcze bardziej – nawet do 10 proc.

Słowo Polskie, 19.01.17 r.

 

Kolejki przedsiębiorców zamykających swoją działalność przed urzędem w Charkowie

Źródło: vkurse.uaUkraina potwierdza swój status „spichlerza Europy”. W roku 2016 ukraińscy producenci pobili rekord z produkcji i eksportu olejów i tłuszczy roślinnych.

Ubiegły rok zaowocował w rekordowe zbiory słonecznika – 13,6 milionów ton. Wzrost produkcji oleju w grudniu 2016 roku osiągnął najwyższy wskaźnik za cały okres niepodległości Ukrainy – prawie 560 tys. ton.

W porównaniu z rokiem 2015 wzrost eksportu olejów roślinnych stanowił 123 proc. (4,8 milionów ton na kwotę 4,8 miliarda USD). W skali ogólnej eksportu ukraińskich towarów oleje i tłuszcze roślinne stanowią 13 proc.

Wcześnie Słowo Polskie informowało o rekordowej ilości eksportu ukraińskiego zboża i cukru na rynki światowe.

Słowo Polskie, 17.01.17 r.

Na początku roku Rosja uruchomiła dostawy gazu na okupowany półwysep krymski z Krasnodarskiego kraju za pośrednictwem nowego gazociągu.

Członek komitetu ds energetyki w rosyjskiej Dumie Michaił Szeremiet twierdzi, że ciśnienie gazu jest wystarczające dla uruchomienia go na pełną siłę i gazu ma wystarczyć dla wszystkich użytkowników. W obecnej chwili, jak twierdzi strona rosyjska gaz dostarczany jest na półwysep w trybie testowym.

Połączenie rosyjskiego i krymskiego systemów gazowych odbyło się 27 grudnia.

Słowo Polskie, 08.01.17 r.

Źródło: http://gasunion.org.ua

Ostatnie komentarze

Gazeta "Słowo Polskie" w PDF

2017

Nr 2 (55)

Nr 1 (54)

2016

Nr 12 (53)

Nr 11 (52)

Nr 10 (51)

Nr 9 (50)

Nr 8 (49)

Nr 7 (48)

Nr 6 (47)

Nr 5 (46)

Nr 4 (45)

Nr 3 (44)

Nr 2 (43)

Nr 1 (42)

2015

Nr 12 (41)

Nr 11 (40)

Nr 10 (39)

Nr 9 (38)

Nr 8 (37)

Nr 7 (36)

Nr 6 (35)

Nr 5 (34)

Nr 4 (33)

Nr 3 (32)

Nr 2 (31)

Nr 1 (30)

2014

Nr 12 (29)

Nr 11 (28)

Nr 10 (27)

Nr 9 (26)

Nr 8 (25)

Nr 7 (24)

Nr 6 (23)

Nr 5 (22)

Nr 4 (21)

Nr 3 (20)

Nr 2 (19)

Nr 1 (18)

2013

Nr 12 (17)

Nr 11 (16)

Nr 10 (15)

Nr 9 (14)

Nr 8 (13)

Nr 7 (12)

Nr 6 (11)

Nr 5 (10)

Nr 4 (9)

Nr 3 (8)

Nr 2 (7)

Nr 1 (6)

2012

Nr 5 od 23.12.2012 r.

Nr 4 od 26.11.2012 r.

Nr 3 od 26.10.2012 r.

Nr 2 od 25.09.2012 r.

Nr 1 od 25.08.2012 r.

 

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą