Nauka, Sztuka i Sport , inne

Podczas ostatniego posiedzenia zarządu „Ukrzaliznyci”, szefostwo w której objął Polak Wojciech Balczun, postanowiono stopniowo wycofać z użytku sowieckie kołdry i stare poduszki z pierza.

- Liczymy na to, że nasz pasażer w najbliższej perspektywie zapomni o ciężkich z kłębkami waty materacach. „Gryzące” kołdry zostaną wymienione na nowe z nowoczesnych ekologicznych materiałów. Rezygnujemy z „letnich i zimowych” kołder, przechodzimy na „all-season”. Zmieniamy także ręczniki na miękkie, których znacznie przyjemniej będzie można używać. Nie obiecamy, że te zmiany nastąpią natychmiast w jednym dniu ale stopniowo zostanie wymieniony cały inwentarz – napisał niestrudzony prezes Balczun na swoim profilu w sieci Facebook.

Słowo Polskie, 26.03.17 r.

 

Źródło: http://zik.ua

Za niecałe 20 Euro (499 hrywien) w Kijowie można wynająć samochód osobowy, jeżeli turysta nie życzy sobie poruszania się podziemnym metrem lub zatłoczonymi „marszrutkami”.

Według statystyk najpopularniejsze w ramach wynajęcia na Ukrainie są samochody Skoda Fabia, Hyundai Accent, Ford Fiesta oraz Kia Rio, wyposażone w automatyczną skrzynię biegów. Często klienci życzą sobie dodatkowo zainstalowanie krzesełek dla dzieci i nawigacji GPS oraz dostarczania auta pod wskazany adres.

Warunkiem nie przekroczenia limitu jest zmieszczenie się w granicach 150 km. Firma Rental, na przykład, po przekroczeniu 150 kilometrów nalicza po 3 hrywny za każdy kolejny kilometr.

Słowo Polskie, 22.03.17 r.

 

Źródło: autoconsulting.ua

Źródło: credo-ua.orgLodówki, gdzie każdy chętny mógł zostawić jedzenie dla potrzebujących zdołały „utrzymać się” we Lwowie tylko przez jeden dzień.

19 marca przy ul. Bohaterów Krut oraz Wołodymyra Wełykogo pojawiły się dwie żółte lodówki z napisem „Podziel się jedzeniem”. Niestety następnego dnia lodówki zostały skradzione, prawdopodobnie złodzieje sprzedali je na złom.

W Kijowie sieć foodsharingu nalicza dwudzieścia lodówek. To bardzo popularna forma działalności charytatywnej. Przy dużych marketach i kawiarniach w krajach Europy podobne lodówki nie są rzadkością. Planowano, że we Lwowie pomysł dzielenia się jedzeniem też zostanie przyjęty z entuzjazmem.

- Jeszcze wczoraj żółta lodówka stała tutaj. Pamiętam napis czerwoną farbą „Podziel się jedzeniem”. Chcieliśmy razem z przyjaciółmi zrobić dobry uczynek i położyć do niego prowiant. Lecz przy lodówce siedział jakiś pan, który wpierw na nas nakrzyczał, potem powyciągał jedzenie i w końcu oderwał drzwiczki od lodówki. Wieczorem przyszła dwójka kolejnych, którzy rozebrali lodówkę na części i jego ukradli – poinformowała Sofija Zwir, uczennica jednej z lwowskich szkół.

Słowo Polskie, credo-ua.org, 20.03.17 r.

19 marca ulicami Lwowa od cerkwi Archistratyga Mychaiła do cerkwi Jura przeszła wielotysięczna procesja pod przewodnictwem zakonników greckokatolickiego zakonu Bazyliańskiego Zakonu Świętego Jozafata OSBM.

Ogólnomiejska modlitwa w trzecią niedzielę marca zbiegła się w czasie z 400-leciem reformacji tego zakonu, który powstał po podpisaniu unii w Brześciu Litewskim w 1596 roku. Założyli go mnisi prawosławni z terytorium Rzeczypospolitej, którzy uznali zwierzchnictwo papieża.

W dniu 19 marca przypada połowa Wielkiego Postu, który w roku 2017 przebiega równolegle u chrześcijan wschodniego i zachodniego obrządków. W tym dniu z ołtarza zdejmowany jest dla adoracji Krzyż, uwieńczony kwiatami. Następnie ten Krzyż będzie stał w środku świątyni do piątku czwartego tygodnia Wielkiego Postu.

Słowo Polskie, 20.03.17 r.

 

Źródło: unn.com.ua

W drugiej połowie marca specjalne samochody, wyposażone w niezbędny dla rejestracji pojazdów sprzęt, zaczynają pełnić dyżury w oddalonych regionach, gdzie nie ma centrów serwisowych MSW.

Ekipa samochodu Renault Master składa się z dwóch administratorów oraz eksperta i jest przygotowana do wykonania wszystkich operacji dotyczących rejestrowania i przerejestrowania samochodów, wymiany i wydawania prawa jazdy oraz zaświadczeń o braku wyroków więzienia.

Mobilne centra będą przyjeżdżać „na zawołanie” lokalnych władz. Ich harmonogram pracy można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy.

Słowo Polskie, 19.03.17 r.

 

Źródło: autoconsulting.ua

Od końca lutego praca kapelanów wojskowych przestała być wykonywana wyłącznie na zasadach wolontariackich.

W strukturze Gwardii Narodowej pojawiła się Służba do spraw kapelanii wojskowej. Teraz duchowieństwo różnych wyznań może oficjalnie pracować w szeregach tego rodzaju wojsk, podpisując kontrakt.

Kapelani są przyrównani do psychologów, zwracane im są koszty podróży, kapelani mieszkają i pracują razem z żołnierzami.

- Praca kapelanów została uregulowana. Oni nie są już wolontariuszami lecz etatowymi pracownikami w jednostkach wojskowych Gwardii Narodowej – zaznaczył kierownik służby do spraw kapelanii Głównego Dowództwa Oleksander Izdebski.

Rozporządzenie o stworzeniu 44 nowych miejsc pracy dla duchowieństwa w ukraińskiej Gwardii zostało podpisane przez jej dowódcę 15 lutego br.

Słowo Polskie, 17.03.17 r.

 

Źródło: RISU

Kursanci Instytutu Marynarki Wojennej Odeskiej Akademii Morskiej przeszli centralnymi ulicami miasta Odessy w celu upamiętnienia 100. rocznicy Ukraińskiej Rewolucji.

16 marca 1917 roku w Odessie odbyła się pierwsza w historii ukraińska manifestacja. Do udziału w niej dołączyli się junkerzy dwóch oficerskich szkół na czele z naczelnikiem 2. szkoły płk. Mychajłom Omelanowiczem-Pawlenko.

100 lat później do młodzieży, która wkrótce zasili szeregi oficerów ukraińskich Sił Zbrojnych, dołączyli inni mieszkańcy Odessy.

- W 1917 r. trzeba było mieć znacznie więcej śmiałości, żeby przejść po Odessie z żółto-niebieskimi flagami. Dzisiaj też postanowiliśmy pokazać, że nasze miasto nie jest „prorosyjskie” a kursanci Instytutu Marynarki Wojennej – to prawdziwi patrioci – zaznaczył organizator akcji Witalij Ustymenko.

Słowo Polskie, 13.03.17 r.

 


W dniach 9-10 marca w stolicy Podola odbyło się Ogólnoukraińskie Forum Instytucji Rozwoju.

W przeciągu dwóch dni eksperci w programach PLEDDG, GIZ, przedstawiciele placówek naukowych oraz parków technologicznych, lokalnych władz i Agencji Rozwoju Regionalnego dzielili się doświadczeniem w zakresie poszukiwania inwestorów, planowania stref inwestycyjnych Greenfield oraz Brownfield oraz zachęcali do aktywnego dołączania społeczności do rozwoju własnego regionu.

W ramach forum zaprezentowano projekt Winnickiego Parku Innowacyjności oraz przedstawiono kanadyjskie doświadczenie w zakresie wsparcia i rozwoju małego i średniego biznesu.

Po obiedzie pierwszego dnia forum jego uczestnicy wzięli udział w tematycznych panelach dot. rozwoju gospodarczego terenów, wsparcia małego i średniego biznesu oraz efektywnego poszukiwania inwestorów, jako głównego zasobu dla rozwoju terytoriów.

Słowo Polskie, 10.03.17 r.

 Międzynarodowy związek własności intelektualnej po raz kolejny włączył Ukranię do top-listy krajów, które najbardziej łamią prawo własności intelektualnej Priority Watch List 2017.

Jak twierdzą eksperci – piractwo informatyczne na Ukrainie prowadzi do poważnych strat gospodarczych w USA. Oprócz Ukrainy największymi światowymi „piratami” są: Rosja, Chiny, Indie, Meksyk i kilka innych.

Zdaniem ukraińskich prawników jedną z głównych przyczyn takiego stanu rzeczy jest brak efektywnego ustawodawstwa w dziedzinie walki z naruszeniem praw autorskich w sieci Internet.

W najgorszym wypadku amerykański rząd może skasować preferencje dla importu ukraińskich towarów, czemu udawało się zapobiec w czasie prezydencji Baracka Obamy. W dzisiejszych czasach sytuacja jest dużo mniej przewidywalna.

Słowo Polskie, 05.03.17 r.

 

Źródło: http://digitalperiod.com

23 lutego film "Gorzkie żniwo" (Bitter Harvest) o historii miłości ukraińskiego malarza do pięknej Natalii na tle której rozgrywa się stalinowska akcja Wielkiego Głodu w latach 1932-33 pojawił się na ekranach kin w 45 krajach świata.

To pierwsza produkcja, w której aktorzy Max Irons oraz Samantha Barks pokazują tragedię na Ukrainie z punktu widzenia hollywoodzkiego mainstream'u.  Scenariusz filmu przemyślano tak, że widz ani na sekundę nie ma czasu się nudzić. Od tradycyjnych ukraińskich obrzędów do scen morderstw dokonywanych przez czekistów i samobójstw – film zrobiono w ramkach kompromisu przedstawienia memoratywnego wątku tragedii i produkcji dla widowni, nie zainteresowanej naukowymi wykładami o czystkach etnicznych w latach 1932-33 na Ukrainie, które dosięgły nie tylko Ukraińców ale także Polaków i innych mieszkańców przeważnie wsi na Ukrainie.

Dzięki „Gorzkim żniwom” widzowie otrzymają szansę może po raz pierwszy dowiedzieć się o Wielkim Głodzie. Rosja nie wyraziła zainteresowania w pokazie tego filmu na swoim terenie. Jak zaznaczył producent filmu Dennis Davidson dzisiaj kraje Zachodu powtarzają własne błędy, próbując uniknąć konfliktu z agresorem, podobnie, jak one postąpiły w latach 30-50 w stosunku do Stalina. Film „Gorzkie Żniwa” ukończono w czasie, kiedy na Ukrainie trwał Majdan.

Słowo Polskie, 27.02.17 r.

Zdewastowany przez nieznanych sprawców krzyż w samym środku pomnika zamordowanym w 1944 Polakom w Hucie Pieniackiej, został odnowiony siłami ukraińskiej społeczności. Taki dodatkowy napis pojawił się na dole informacji, umieszczonej na krzyżu.

Nowy krzyż został wykonany z czarnego granitu (poprzedni był z szarego kamienia). Wizualnie jest bardzo podobny do tego, który zniszczono w styczniu bieżącego roku.

W niedzielę 26 lutego odbędą się obchody 73. rocznicy zagłady Huty Pieniackiej z udziałem około 700 osób z Polski i Ukrainy.

Słowo Polskie na podstawie informacji Eugeniusza Sało, KG, 25.02.17 r.

 


Pod koniec drugiej dekady lutego w światowej sieci pojawił się portal, ułatwiający wybór przejścia granicznego z Ukrainą, uruchomiony przez Straż Graniczną tego państwa.

Mniej załadowane przejścia są zaznaczane zielonymi punkcikami, tam, gdzie są większe kolejki – czerwonymi.

Informacja na mapie (http://dpsu.gov.ua/en/map/) jest aktualizowana co kilka godzin. Nowy portal pozwala zobaczyć, jakie kraje, sąsiadujące z Ukrainą, cieszą się większym zainteresowaniem jej mieszkańców.

Słowo Polskie, 23.02.17 r.

 „Winnica – miasto europejskie” - taki przekaz płynie z promocyjnego wideo, przygotowanego przez organizatorów konkursu Eurowizja – 2017.

W trakcie trwającego zaledwie minutę filmu, jego widzowie mogą zawitać do różnych miast na Ukrainie, zaczynając od Kijowa. Następnie wędrują do „małego Paryżu” - Czerniowiec, później na gości czekają „stolica Karpat” - dawny Stanisławów, obecnie Iwano-Frankowsk, emocjonalny Charków, biznesowy Dnipro i morska Odessa. Autorzy klipu w momencie, kiedy pojawia się Winnica, podpisali „Welcome tu Europe” i pokazali jeden z symboli miasta – wieżę zegarową oraz centralny plac z tulipanami.

Krym w wideo promocyjnym nazwano „naszą rodziną”.

Słowo Polskie, 17.02.17 r.

 


Fot.: WikipediaLwowscy historycy i społecznicy alarmują o katastrofalnym stanie byłej posiadłości Biesiadeckich przy placu Halickim (nie mylić z domem Biesiadeckiego przy ul. Czuprynky).

Unikatowy zabytek z XVIII w., który formalnie należy do Narodowego Uniwersytetu im. Franki w każdej chwili może runąć. Po raz ostatni renowacji pałacu dokonano w 1934 roku.

Po sowieckiej okupacji Lwowa w byłej prywatnej rezydencji otwarto bibliotekę. Po upadku ZSRS zbiory przeniesiono do innego miejsca.

Na odnowienie pałacu trzeba ok. 50 milionów hrywien. Władze uczelni zdołały odnaleźć pieniądze na remont dachu i wzmocnić fundamenty. Na resztę prac pieniędzy nie ma.

Lwowscy samorządowcy apelują do władz uczelni, by te albo przekazały budynek do własności komunalnej albo znalazły pieniądze na jego remont. Uczelnia odpowiada, że złożyła wniosek do międzynarodowych instytucji, opiekujących się zabytkami, w tym – do Ambasady USA ale na razie nie otrzymała od nich żadnej odpowiedzi.

Budynek przy pl. Halickim został wybudowany przez Włocha Karla Garaniego. Następnie przechodził do rąk Potockich, Komarowskich, Bielskich i Biesiadeckich.

Słowo Polskie, 10.02.17 r.

Po intensywnych opadach śniegu, które przeszły przez centralną część Ukrainy w dniach 6-8 lutego, nadal pozostaje nieprzejezdna część dróg centralnych i lokalnych dróg.

Na odcinku Żytomierz-Mohylew Podolski trasy M-21 wciąż obowiązuje zakaz jazdy dla ciężarówek, drogówka wprowadziła tymczasowy zakaz ruchu na wszystkich drogach lokalnych w obwodzie winnickim do odwołania.

W Winnicy służby komunalne przez całą noc czyścili centralne ulice i podjazdy do instytucji państwowych i placówek edukacyjnych przez co większość uczniów zdołała na czas dotrzeć na naukę.

Bardzo trudna sytuacja utrzymuje się na trasie E-50, łączącej Lwów z Winnicą. Kierowcy, którzy jechali tą drogą 7 lutego, skarżyli na prawie absolutny brak specjalnej techniki, za wyjątkiem obwodnicy Chmielnickiego i Tarnopola.

Słowo Polskie, na zdjęciach sytuacja pogodowa w Winnicy stanem na ranek 8 lutego, 08.02.17 r.

 
31 stycznia w Chmielnickim ogłoszono o starcie nowego konkursu w ramach unijnego projektu „Stworzenie nowoczesnego modelu zarządzania regionalnym rozwojem rynku pracy w obwodzie chmielnickim”.

Startować w konkursie mogą organy władze samorządowe, przedsiębiorstwa komunalne, inne instytucje i organizacje oraz fundusze charytatywne, zarejestrowane na terenie obwodu chmielnickiego. Maksymalny koszt finansowania zwycięzców konkursu z funduszy UE stanowi 50 proc. ogólnej wartości zakupu sprzętu w celu tworzenia nowych miejsc pracy ale nie może przekroczyć 350 tys. hrywien.

Wnioski na udział w konkursie można składać do 20 lutego. Szczegóły na stronie: www.surdp.eu.

Projekty muszą być zrealizowane do lipca 2017 roku.

Słowo Polskie na podstawie informacji surdp.ue, 04.02.17 r.

 

Źródło: http://www.board.com.ua

Źródło: UNIANCoraz więcej chętnych dołącza się do akcji #22pushupchallenge, polegającej na wykonywaniu 22 pompek w ciągu 22 dni w celu przywrócenia uwagi społeczeństwa do problemów psychologicznych żołnierzy, powracających z wojny na Donbasie.

W przedostatnim dniu stycznia do akcji dołączyło się 2017 kadetów Charkowskiego Uniwersytetu Sił Powietrznych (na zdjęciu). Pobili rekord ustanowiony kilka dni wcześniej przez 700 wychowanków Narodowej Akademii Wojsk Lądowych im. Piotra Sahajdacznego w Kijowie.

W sieci Facebook szerzy się fala wideo, na których pompki na znak poparcia dla kombatantów ATO wykonują nie tylko osoby dorosłe lecz także młodzież a nawet dzieci. #22pushupchallenge przyszedł na Ukrainę z USA. Zainicjowano go z powodu smutnej statystyki samobójstw wśród amerykańskich kombatantów, którzy brali udział w operacjach w Iraku i innych krajach. Departament ds Kombatantów oświadczył, że codziennie dobrowolnie skracają swoje życie 22 byłych żołnierzy. Warunkiem sztafety jest robienie 22 pompek w ciągu 22 dni.

Słowo Polskie, 30.01.17 r.

Źródło: http://portal.lviv.uaPodczas piątkowego (27.01) posiedzenia żytomierskiej Rady społecznej burmistrz miasta Sergij Suchomłyn zwrócił się do jej członków o zdanie w sprawie przyjmowania śmieci ze Lwowa, zaznaczając, że to pytanie prawdopodobnie trafi do porządku dziennego Rady Miasta.

Część członków Rady społecznej kategorycznie odrzuciła możliwość udzielenia pomocy Lwowowi, motywując to zaciągnięciem przez lwowskie władze kredytu EBRR na budownictwo fabryki przetwarzania odpadów. Proces budowy prawdopodobnie ma zakończyć się już za 2,5 roku.

W wypadku zgody większości deputowanych do RM na przyjmowanie ciężarówek ze śmieciami ze Lwowa, jak twierdził Suchomłyn, one będą bardzo szczegółowo sprawdzane – z udziałem specjalistów i działaczy społecznych.

- Mamy list od Sadowego i mieszkańców Lwowa. Z jednej strony chciało by się podać rękę i pomóc, bo nie wiadomo, w jakiej sytuacji jutro okaże się Żytomierz. Z innej strony nasze miasto może mieć własną pozycję i nie zgodzić się na przyjmowanie tych śmieci. Zdecydują radni – powiedział Suchomłyn.

18 stycznia drogówka zatrzymała w obwodzie żytomierskim pięć ciężarówek, które wiozły śmiecie ze Lwowa. Burmistrz Lwowa Andrij Sadowyj obiecał, że spróbuje dowiedzieć się, dlaczego samochody z lwowskimi śmieciami zatrzymują na Żytomierszczyźnie.

Słowo Polskie, 29.01.17 r.

W aptekach na terenie obwodu chersońskiego zaczęto sprzedawać śmiercionośny nastój „Bojarysznik”, który wskutek nieprawidłowego sposobu użycia zabił w Rosji 77 osób.

O sprzedaży zakazanego leku poinformował dziennikarz Oleksander Rudomanow, który na swoim profilu w FB napisał: „Na Chersońszczyźnie zaczęto sprzedawać rosyjski „Bojarysznik. Czas zwrócić się do odpowiednich organów”.

Spirytus metylowy, który jest jednym ze składników leku stał się przyczyną śmierci mieszkańców Irkucka. W Rosji, na Ukrainie, Białorusi a nawet w Polsce popularne jest picie alkoholu w postaci leków, nawet w postaci wody kolońskiej czy nastojów aptecznych.

Od 23 grudnia w Rosji obowiązuje zakaz sprzedaży leków z zawartością alkoholu powyżej 25 proc.

Słowo Polskie, 15.01.17 r.

 

Źródło: bor-odin.livejournal.com

W 2016 roku z pomocy Węgier w zakresie leczenia i rehabilitacji medycznej skorzystało 14 żołnierzy ukraińskich Sił Zbrojnych, rannych w starciach z oddziałami prorosyjskich separatystów na Donbasie.

Na rok 2017 Węgry zwiększyły kwotę do 20 osób. Ukraińcy będą leczeni w zakładach opieki medycznej sanatoriach uzdrowiskowych. Na leczenie za granicą trafiają osoby, który potrzebują specjalistycznej opieki, której nie są w stanie zapewnić ukraińskie szpitale.

Akcja pomocy Ukraińcom na Węgrzech jest finansowana przez węgierskie Ministerstwo Zasobów Ludzkich przy współpracy z Ukraińskim Samorządem na Węgrzech, ukraińskim resortem obrony i honorowym konsulatem RP w Iwano-Frankiwsku.

Słowo Polskie, 14.01.17 r.

Źródło: UNIAN

Źródło: Halycka Warta: https://www.youtube.com/channel/UCGZ-Ilad0VJPmmrvv0_R0hg9 stycznia w Drohobyczu (woj. lwowskie) 868 uczestników wzięło udział w pobiciu ogólnoukraińskiego rekordu z najliczniejszego wspólnego wykonania kolęd. Na placu rynkowym w drugiej stolicy Wschodniej Galicji, nie zważając na silny mróz, zebrała się nie tylko młodzież ale także osoby starsze.

Przedstawiciele „Księgi Rekordów Ukrainy”, którzy przybyli do Drohobycza, potwierdzili podaną przez organizatorów liczbę uczestników kolędowania. Poprzedni rekord z ilości jednocześnie kolędujących osób odnotowano w Czerkasach, gdzie do wspólnego śpiewania pieśni bożonarodzeniowych dołączyło 700 uczestników.

Dla ustanowienia rekordu w Drohobyczu wybrano kolędę „Dobryj weczir Tobi”, która jest jedną z najpopularniejszych we wszystkich regionach Ukrainy.

Słowo Polskie, 10.01.17 r.

7 stycznia wierni cerkwi greckokatolickiej oraz prawosławnej na Ukrainie świętują narodziny Jezusa Chrystusa.

Tegorocznemu Bożemu Narodzeniu towarzyszą silne mrozy na całym terenie Ukrainy od -15 do -21 stopni poniżej zera, zerwane trakcje elektryczne i unieruchomiony transport komunalny.

W sześciu obwodach ograniczono ruch transportu na drogach krajowych i międzynarodowych (dniepropietrowskim, odeskim, czerkaskim, chersońskim oraz mikołajowskim), resort spraw nadzwyczajnych zaapelował do kierowców nie opuszczać miast z powodu trudnych warunków drogowych.

W niedzielę 8 stycznia na całym terenie Ukrainy zachowa się chłodna i śnieżna pogoda z temperaturą od -18 do -21 stopni poniżej zera.

Słowo Polskie, pogoda.unian.ua, 07.01.16 r.

 


Nie wykluczone, że jeszcze w 2017 roku na Ukrainie ruszy produkcja słynnych amerykańskich karabinów M-16.

Tę sensacyjną wiadomość oznajmił 3 stycznia podczas konferencji prasowej zastępca dyrektora generalnego „Ukroboronpromu” Wołodymyr Korobow.

- Realizacja tego projektu znajduje się już w mocno zaawansowanym stadium. Mam nadzieję, że wkrótce przejdziemy do praktycznego etapu produkcji M-16. Na razie podpisujemy wszystkie niezbędne dokumenty ze stroną amerykańską – mówił Korobow. Przedstawiciel „Ukroboronpromu” zaznaczył, że sukces tego projektu pozwoli już w najbliższej przyszłości reformować ukraiński przemysł zbrojeniowy zgodnie ze standardami NATO.

Prezes „Ukroboronpromu” Sergij Mytykiuk dodał, że karabin M-16 jest na uzbrojeniu armii 40 krajów świata.

Karabin M-16 jest produkowany od 1964 roku. Magazynki M-16 są standardowymi magazynkami broni NATO. Do dnia dzisiejszej wyprodukowano około 8 milionów takich karabinów w USA, Kanadzie oraz Chinach.

Słowo Polskie, 03.01.16 r.

Źródło: http://www.keyword-suggestions.com

Źródło: dumskaya.netNa głębokości 20 metrów przy temperaturze sześć stopni powyżej zera w odległości 5 kilometrów od brzegu grupa płetwonurków zainstalowała w Odeskiej zatoce świąteczną choinkę.

Półtorametrowe drzewo stanęło w pobliżu rumuńskiego statku Sulina, zatopionego tutaj w 1942 roku wskutek ataku sowieckiej łodzi podwodnej.

Podwodną choinkę udekorowano specjalnie przygotowanymi dla tego celu zabawkami oraz lampkami. Przebrani za postacie z bajek płetwonurkowie, w tym Mykoła Andrianow tańczyli wokół choinki i witali Boże Narodzenie.

W podwodnym święcie wzięło udział 20 osób. Pogrążenie pod wodę wykonano dwukrotnie – 24 i 25 grudnia. - Kiedy normalni ludzie świętują Boże Narodzenie czy Hanukę my postanowiliśmy zrobić imprezę pod wodą. Poszczęściło się nam z pogodą – zaznaczył Andrianow.

Słowo Polskie, 27.12.16 r.

Źródło: UNNPapieska Rada Cor Unum, nadzorująca działalność Caritasu, postanowiła przekazać Ukrainie z okazji Świąt Bożonarodzeniowych pomoc humanitarną w postaci sześciu milionów Euro.

Pomoc trafi do potrzebujących na terenie obwodu donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego, charkowskiego oraz dnipropetrowskiego, nie zależnie od wyznania czy etnicznej przynależności.

Na czele Technicznego Komitetu Rady Papieskiej na Ukrainie stoi biskup Jan Sobiło, który koordynuje swoją działalność z nuncjuszem apostolskim Claudio Gugerotti.

Siedziba Komitetu znajduje się w Zaporożu. Dofinansowanie otrzyma 20 większych projektów (do 250 tys. Euro) oraz 39 „inicjatyw solidarności” na kwotę do 20 tys. Euro. Pieniądze zostaną wykorzystane na cele zorganizowania wyżywienia osób potrzebujących, mieszkania oraz pomocy medycznej.

Słowo Polskie, 24.12.16 r.

Zarząd „Ukrzaliznyci” (operatora ukraińskich połączeń kolejowych) postanowił wprowadzić nowy system informowania o numeracji wagonów w pociągach, które przybywają na stacje kolejowe.

- Wielu pasażerów miało problem z lokalizacją „głowy” i „ogona” pociągu. Szczególnie ci, kto rzadko podróżują. Teraz numeracja wagonów zaczyna się „ze wschodu” abo „z zachodu. Dla uniknięcia chaosu przy wejściu na peron zostały zainstalowane odpowiednie oznaczenia – wytłumaczył zastępca departamentu przewozów pasażerskich UZ Oleksander Krasnosztan.

Słowo Polskie, 18.12.16 r.

Stacja kolejowa w Żytomierzu. Źródło: https://zt.20minut.ua

Ostatnie komentarze

Gazeta "Słowo Polskie" w PDF

2017

Nr 2 (55)

Nr 1 (54)

2016

Nr 12 (53)

Nr 11 (52)

Nr 10 (51)

Nr 9 (50)

Nr 8 (49)

Nr 7 (48)

Nr 6 (47)

Nr 5 (46)

Nr 4 (45)

Nr 3 (44)

Nr 2 (43)

Nr 1 (42)

2015

Nr 12 (41)

Nr 11 (40)

Nr 10 (39)

Nr 9 (38)

Nr 8 (37)

Nr 7 (36)

Nr 6 (35)

Nr 5 (34)

Nr 4 (33)

Nr 3 (32)

Nr 2 (31)

Nr 1 (30)

2014

Nr 12 (29)

Nr 11 (28)

Nr 10 (27)

Nr 9 (26)

Nr 8 (25)

Nr 7 (24)

Nr 6 (23)

Nr 5 (22)

Nr 4 (21)

Nr 3 (20)

Nr 2 (19)

Nr 1 (18)

2013

Nr 12 (17)

Nr 11 (16)

Nr 10 (15)

Nr 9 (14)

Nr 8 (13)

Nr 7 (12)

Nr 6 (11)

Nr 5 (10)

Nr 4 (9)

Nr 3 (8)

Nr 2 (7)

Nr 1 (6)

2012

Nr 5 od 23.12.2012 r.

Nr 4 od 26.11.2012 r.

Nr 3 od 26.10.2012 r.

Nr 2 od 25.09.2012 r.

Nr 1 od 25.08.2012 r.

 

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą