Nauka, Sztuka i Sport , inne

Zdewastowany przez nieznanych sprawców krzyż w samym środku pomnika zamordowanym w 1944 Polakom w Hucie Pieniackiej, został odnowiony siłami ukraińskiej społeczności. Taki dodatkowy napis pojawił się na dole informacji, umieszczonej na krzyżu.

Nowy krzyż został wykonany z czarnego granitu (poprzedni był z szarego kamienia). Wizualnie jest bardzo podobny do tego, który zniszczono w styczniu bieżącego roku.

W niedzielę 26 lutego odbędą się obchody 73. rocznicy zagłady Huty Pieniackiej z udziałem około 700 osób z Polski i Ukrainy.

Słowo Polskie na podstawie informacji Eugeniusza Sało, KG, 25.02.17 r.

 


Pod koniec drugiej dekady lutego w światowej sieci pojawił się portal, ułatwiający wybór przejścia granicznego z Ukrainą, uruchomiony przez Straż Graniczną tego państwa.

Mniej załadowane przejścia są zaznaczane zielonymi punkcikami, tam, gdzie są większe kolejki – czerwonymi.

Informacja na mapie (http://dpsu.gov.ua/en/map/) jest aktualizowana co kilka godzin. Nowy portal pozwala zobaczyć, jakie kraje, sąsiadujące z Ukrainą, cieszą się większym zainteresowaniem jej mieszkańców.

Słowo Polskie, 23.02.17 r.

 „Winnica – miasto europejskie” - taki przekaz płynie z promocyjnego wideo, przygotowanego przez organizatorów konkursu Eurowizja – 2017.

W trakcie trwającego zaledwie minutę filmu, jego widzowie mogą zawitać do różnych miast na Ukrainie, zaczynając od Kijowa. Następnie wędrują do „małego Paryżu” - Czerniowiec, później na gości czekają „stolica Karpat” - dawny Stanisławów, obecnie Iwano-Frankowsk, emocjonalny Charków, biznesowy Dnipro i morska Odessa. Autorzy klipu w momencie, kiedy pojawia się Winnica, podpisali „Welcome tu Europe” i pokazali jeden z symboli miasta – wieżę zegarową oraz centralny plac z tulipanami.

Krym w wideo promocyjnym nazwano „naszą rodziną”.

Słowo Polskie, 17.02.17 r.

 


Fot.: WikipediaLwowscy historycy i społecznicy alarmują o katastrofalnym stanie byłej posiadłości Biesiadeckich przy placu Halickim (nie mylić z domem Biesiadeckiego przy ul. Czuprynky).

Unikatowy zabytek z XVIII w., który formalnie należy do Narodowego Uniwersytetu im. Franki w każdej chwili może runąć. Po raz ostatni renowacji pałacu dokonano w 1934 roku.

Po sowieckiej okupacji Lwowa w byłej prywatnej rezydencji otwarto bibliotekę. Po upadku ZSRS zbiory przeniesiono do innego miejsca.

Na odnowienie pałacu trzeba ok. 50 milionów hrywien. Władze uczelni zdołały odnaleźć pieniądze na remont dachu i wzmocnić fundamenty. Na resztę prac pieniędzy nie ma.

Lwowscy samorządowcy apelują do władz uczelni, by te albo przekazały budynek do własności komunalnej albo znalazły pieniądze na jego remont. Uczelnia odpowiada, że złożyła wniosek do międzynarodowych instytucji, opiekujących się zabytkami, w tym – do Ambasady USA ale na razie nie otrzymała od nich żadnej odpowiedzi.

Budynek przy pl. Halickim został wybudowany przez Włocha Karla Garaniego. Następnie przechodził do rąk Potockich, Komarowskich, Bielskich i Biesiadeckich.

Słowo Polskie, 10.02.17 r.

Po intensywnych opadach śniegu, które przeszły przez centralną część Ukrainy w dniach 6-8 lutego, nadal pozostaje nieprzejezdna część dróg centralnych i lokalnych dróg.

Na odcinku Żytomierz-Mohylew Podolski trasy M-21 wciąż obowiązuje zakaz jazdy dla ciężarówek, drogówka wprowadziła tymczasowy zakaz ruchu na wszystkich drogach lokalnych w obwodzie winnickim do odwołania.

W Winnicy służby komunalne przez całą noc czyścili centralne ulice i podjazdy do instytucji państwowych i placówek edukacyjnych przez co większość uczniów zdołała na czas dotrzeć na naukę.

Bardzo trudna sytuacja utrzymuje się na trasie E-50, łączącej Lwów z Winnicą. Kierowcy, którzy jechali tą drogą 7 lutego, skarżyli na prawie absolutny brak specjalnej techniki, za wyjątkiem obwodnicy Chmielnickiego i Tarnopola.

Słowo Polskie, na zdjęciach sytuacja pogodowa w Winnicy stanem na ranek 8 lutego, 08.02.17 r.

 
31 stycznia w Chmielnickim ogłoszono o starcie nowego konkursu w ramach unijnego projektu „Stworzenie nowoczesnego modelu zarządzania regionalnym rozwojem rynku pracy w obwodzie chmielnickim”.

Startować w konkursie mogą organy władze samorządowe, przedsiębiorstwa komunalne, inne instytucje i organizacje oraz fundusze charytatywne, zarejestrowane na terenie obwodu chmielnickiego. Maksymalny koszt finansowania zwycięzców konkursu z funduszy UE stanowi 50 proc. ogólnej wartości zakupu sprzętu w celu tworzenia nowych miejsc pracy ale nie może przekroczyć 350 tys. hrywien.

Wnioski na udział w konkursie można składać do 20 lutego. Szczegóły na stronie: www.surdp.eu.

Projekty muszą być zrealizowane do lipca 2017 roku.

Słowo Polskie na podstawie informacji surdp.ue, 04.02.17 r.

 

Źródło: http://www.board.com.ua

Źródło: UNIANCoraz więcej chętnych dołącza się do akcji #22pushupchallenge, polegającej na wykonywaniu 22 pompek w ciągu 22 dni w celu przywrócenia uwagi społeczeństwa do problemów psychologicznych żołnierzy, powracających z wojny na Donbasie.

W przedostatnim dniu stycznia do akcji dołączyło się 2017 kadetów Charkowskiego Uniwersytetu Sił Powietrznych (na zdjęciu). Pobili rekord ustanowiony kilka dni wcześniej przez 700 wychowanków Narodowej Akademii Wojsk Lądowych im. Piotra Sahajdacznego w Kijowie.

W sieci Facebook szerzy się fala wideo, na których pompki na znak poparcia dla kombatantów ATO wykonują nie tylko osoby dorosłe lecz także młodzież a nawet dzieci. #22pushupchallenge przyszedł na Ukrainę z USA. Zainicjowano go z powodu smutnej statystyki samobójstw wśród amerykańskich kombatantów, którzy brali udział w operacjach w Iraku i innych krajach. Departament ds Kombatantów oświadczył, że codziennie dobrowolnie skracają swoje życie 22 byłych żołnierzy. Warunkiem sztafety jest robienie 22 pompek w ciągu 22 dni.

Słowo Polskie, 30.01.17 r.

Źródło: http://portal.lviv.uaPodczas piątkowego (27.01) posiedzenia żytomierskiej Rady społecznej burmistrz miasta Sergij Suchomłyn zwrócił się do jej członków o zdanie w sprawie przyjmowania śmieci ze Lwowa, zaznaczając, że to pytanie prawdopodobnie trafi do porządku dziennego Rady Miasta.

Część członków Rady społecznej kategorycznie odrzuciła możliwość udzielenia pomocy Lwowowi, motywując to zaciągnięciem przez lwowskie władze kredytu EBRR na budownictwo fabryki przetwarzania odpadów. Proces budowy prawdopodobnie ma zakończyć się już za 2,5 roku.

W wypadku zgody większości deputowanych do RM na przyjmowanie ciężarówek ze śmieciami ze Lwowa, jak twierdził Suchomłyn, one będą bardzo szczegółowo sprawdzane – z udziałem specjalistów i działaczy społecznych.

- Mamy list od Sadowego i mieszkańców Lwowa. Z jednej strony chciało by się podać rękę i pomóc, bo nie wiadomo, w jakiej sytuacji jutro okaże się Żytomierz. Z innej strony nasze miasto może mieć własną pozycję i nie zgodzić się na przyjmowanie tych śmieci. Zdecydują radni – powiedział Suchomłyn.

18 stycznia drogówka zatrzymała w obwodzie żytomierskim pięć ciężarówek, które wiozły śmiecie ze Lwowa. Burmistrz Lwowa Andrij Sadowyj obiecał, że spróbuje dowiedzieć się, dlaczego samochody z lwowskimi śmieciami zatrzymują na Żytomierszczyźnie.

Słowo Polskie, 29.01.17 r.

W aptekach na terenie obwodu chersońskiego zaczęto sprzedawać śmiercionośny nastój „Bojarysznik”, który wskutek nieprawidłowego sposobu użycia zabił w Rosji 77 osób.

O sprzedaży zakazanego leku poinformował dziennikarz Oleksander Rudomanow, który na swoim profilu w FB napisał: „Na Chersońszczyźnie zaczęto sprzedawać rosyjski „Bojarysznik. Czas zwrócić się do odpowiednich organów”.

Spirytus metylowy, który jest jednym ze składników leku stał się przyczyną śmierci mieszkańców Irkucka. W Rosji, na Ukrainie, Białorusi a nawet w Polsce popularne jest picie alkoholu w postaci leków, nawet w postaci wody kolońskiej czy nastojów aptecznych.

Od 23 grudnia w Rosji obowiązuje zakaz sprzedaży leków z zawartością alkoholu powyżej 25 proc.

Słowo Polskie, 15.01.17 r.

 

Źródło: bor-odin.livejournal.com

W 2016 roku z pomocy Węgier w zakresie leczenia i rehabilitacji medycznej skorzystało 14 żołnierzy ukraińskich Sił Zbrojnych, rannych w starciach z oddziałami prorosyjskich separatystów na Donbasie.

Na rok 2017 Węgry zwiększyły kwotę do 20 osób. Ukraińcy będą leczeni w zakładach opieki medycznej sanatoriach uzdrowiskowych. Na leczenie za granicą trafiają osoby, który potrzebują specjalistycznej opieki, której nie są w stanie zapewnić ukraińskie szpitale.

Akcja pomocy Ukraińcom na Węgrzech jest finansowana przez węgierskie Ministerstwo Zasobów Ludzkich przy współpracy z Ukraińskim Samorządem na Węgrzech, ukraińskim resortem obrony i honorowym konsulatem RP w Iwano-Frankiwsku.

Słowo Polskie, 14.01.17 r.

Źródło: UNIAN

Źródło: Halycka Warta: https://www.youtube.com/channel/UCGZ-Ilad0VJPmmrvv0_R0hg9 stycznia w Drohobyczu (woj. lwowskie) 868 uczestników wzięło udział w pobiciu ogólnoukraińskiego rekordu z najliczniejszego wspólnego wykonania kolęd. Na placu rynkowym w drugiej stolicy Wschodniej Galicji, nie zważając na silny mróz, zebrała się nie tylko młodzież ale także osoby starsze.

Przedstawiciele „Księgi Rekordów Ukrainy”, którzy przybyli do Drohobycza, potwierdzili podaną przez organizatorów liczbę uczestników kolędowania. Poprzedni rekord z ilości jednocześnie kolędujących osób odnotowano w Czerkasach, gdzie do wspólnego śpiewania pieśni bożonarodzeniowych dołączyło 700 uczestników.

Dla ustanowienia rekordu w Drohobyczu wybrano kolędę „Dobryj weczir Tobi”, która jest jedną z najpopularniejszych we wszystkich regionach Ukrainy.

Słowo Polskie, 10.01.17 r.

7 stycznia wierni cerkwi greckokatolickiej oraz prawosławnej na Ukrainie świętują narodziny Jezusa Chrystusa.

Tegorocznemu Bożemu Narodzeniu towarzyszą silne mrozy na całym terenie Ukrainy od -15 do -21 stopni poniżej zera, zerwane trakcje elektryczne i unieruchomiony transport komunalny.

W sześciu obwodach ograniczono ruch transportu na drogach krajowych i międzynarodowych (dniepropietrowskim, odeskim, czerkaskim, chersońskim oraz mikołajowskim), resort spraw nadzwyczajnych zaapelował do kierowców nie opuszczać miast z powodu trudnych warunków drogowych.

W niedzielę 8 stycznia na całym terenie Ukrainy zachowa się chłodna i śnieżna pogoda z temperaturą od -18 do -21 stopni poniżej zera.

Słowo Polskie, pogoda.unian.ua, 07.01.16 r.

 


Nie wykluczone, że jeszcze w 2017 roku na Ukrainie ruszy produkcja słynnych amerykańskich karabinów M-16.

Tę sensacyjną wiadomość oznajmił 3 stycznia podczas konferencji prasowej zastępca dyrektora generalnego „Ukroboronpromu” Wołodymyr Korobow.

- Realizacja tego projektu znajduje się już w mocno zaawansowanym stadium. Mam nadzieję, że wkrótce przejdziemy do praktycznego etapu produkcji M-16. Na razie podpisujemy wszystkie niezbędne dokumenty ze stroną amerykańską – mówił Korobow. Przedstawiciel „Ukroboronpromu” zaznaczył, że sukces tego projektu pozwoli już w najbliższej przyszłości reformować ukraiński przemysł zbrojeniowy zgodnie ze standardami NATO.

Prezes „Ukroboronpromu” Sergij Mytykiuk dodał, że karabin M-16 jest na uzbrojeniu armii 40 krajów świata.

Karabin M-16 jest produkowany od 1964 roku. Magazynki M-16 są standardowymi magazynkami broni NATO. Do dnia dzisiejszej wyprodukowano około 8 milionów takich karabinów w USA, Kanadzie oraz Chinach.

Słowo Polskie, 03.01.16 r.

Źródło: http://www.keyword-suggestions.com

Źródło: dumskaya.netNa głębokości 20 metrów przy temperaturze sześć stopni powyżej zera w odległości 5 kilometrów od brzegu grupa płetwonurków zainstalowała w Odeskiej zatoce świąteczną choinkę.

Półtorametrowe drzewo stanęło w pobliżu rumuńskiego statku Sulina, zatopionego tutaj w 1942 roku wskutek ataku sowieckiej łodzi podwodnej.

Podwodną choinkę udekorowano specjalnie przygotowanymi dla tego celu zabawkami oraz lampkami. Przebrani za postacie z bajek płetwonurkowie, w tym Mykoła Andrianow tańczyli wokół choinki i witali Boże Narodzenie.

W podwodnym święcie wzięło udział 20 osób. Pogrążenie pod wodę wykonano dwukrotnie – 24 i 25 grudnia. - Kiedy normalni ludzie świętują Boże Narodzenie czy Hanukę my postanowiliśmy zrobić imprezę pod wodą. Poszczęściło się nam z pogodą – zaznaczył Andrianow.

Słowo Polskie, 27.12.16 r.

Źródło: UNNPapieska Rada Cor Unum, nadzorująca działalność Caritasu, postanowiła przekazać Ukrainie z okazji Świąt Bożonarodzeniowych pomoc humanitarną w postaci sześciu milionów Euro.

Pomoc trafi do potrzebujących na terenie obwodu donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego, charkowskiego oraz dnipropetrowskiego, nie zależnie od wyznania czy etnicznej przynależności.

Na czele Technicznego Komitetu Rady Papieskiej na Ukrainie stoi biskup Jan Sobiło, który koordynuje swoją działalność z nuncjuszem apostolskim Claudio Gugerotti.

Siedziba Komitetu znajduje się w Zaporożu. Dofinansowanie otrzyma 20 większych projektów (do 250 tys. Euro) oraz 39 „inicjatyw solidarności” na kwotę do 20 tys. Euro. Pieniądze zostaną wykorzystane na cele zorganizowania wyżywienia osób potrzebujących, mieszkania oraz pomocy medycznej.

Słowo Polskie, 24.12.16 r.

Zarząd „Ukrzaliznyci” (operatora ukraińskich połączeń kolejowych) postanowił wprowadzić nowy system informowania o numeracji wagonów w pociągach, które przybywają na stacje kolejowe.

- Wielu pasażerów miało problem z lokalizacją „głowy” i „ogona” pociągu. Szczególnie ci, kto rzadko podróżują. Teraz numeracja wagonów zaczyna się „ze wschodu” abo „z zachodu. Dla uniknięcia chaosu przy wejściu na peron zostały zainstalowane odpowiednie oznaczenia – wytłumaczył zastępca departamentu przewozów pasażerskich UZ Oleksander Krasnosztan.

Słowo Polskie, 18.12.16 r.

Stacja kolejowa w Żytomierzu. Źródło: https://zt.20minut.ua

- Filozofia nowego rozkładu polega na tym, żeby nie tylko przewieźć pasażera, lecz także stworzyć sieć dogodnych przesiadek i synchronizować ruch pociągów z innych rodzajami transportu, w tym transportu miejskiego – opowiedział podczas prezentacji zmian przedstawiciel „Ukrzaliznyci” Oleksander Krasnosztan.

Zmiany w ruchu przewidują także wzrost średniej prędkości ruchu pociągów oraz stworzenie „długich” połączeń kolejowych, np. Charków-Lwów czy Iwano-Frankowsk – Mykołaiw.

Podczas tworzenia nowego rozkładu wzięto do uwagi opinie społeczników i propozycje samych pasażerów.

Słowo Polskie, 12.12.16 r.

 

Źródło: https://vk.com

W dniach 11-16 grudnia na poligonie w Nowej Dębie odbywają się ćwiczenia żołnierzy, którzy są członkami brygady litewsko-polsko-ukraińskiej LITPOLUKRBRIG.

W manewrach pod nazwą «Common Challenge – 16» bierze udział m. in. 18 ukraińskich oficerów pod dowództwem pułkownika Wołodymyra Judanowa oraz sztab desantowo-szturmowego batalionu 80. oddzielnej brygady wojsk powietrznodesantowych Sił Zbrojnych Ukrainy pod dowództwem majora Olega Balasa.

Zarówno Polacy, jak i Litwini oraz Ukraińcy, biorący udział w ćwiczeniach, przygotowują się do egzaminu certyfikacyjnego, nadzorować który będą oficerowie z Międzynarodowej Komisji, do składu której oprócz Amerykanów wchodzą także oficerowie z innych krajów. Komisja ma na celu potwierdzić zgodność działań LITPOLUKRBRIG ze standardami NATO w celu dalszego udziału w misjach pokojowych.

Zgodnie z założeniami żołnierze litewsko-polsko-ukraińskiej formacji militarnej będą wykonywać misje i operacje pod egidą ONZ.

Słowo Polskie, zik.ua, 11.12.16 r.


Zdjęcie wykonano podczas ćwiczeń Anakonda. Źródło: http://newsader.com

Źródło: UNIANNowoczesne pojazdy bezzałogowe i aparaty latające, służące nie tylko do obserwacji, lecz są uzbrojone w precyzyjne działa i wyrzutnie granat, 9 grudnia testowano na poligonie Gonczariwske w obwodzie czernihowskim.

Minitransporter „Fantom”, uzbrojony w karabin maszynowy wielkiego kalibru jest sterowany przy pomocy komputera i może odnajdywać cele i niszczyć je przy pomocy cyfrowych technologii.

Przedsiębiorstwo „Ukroboronprom” w tym, jego oddział w Żytomierzu, pracują nad robotyzowanym samochodem opancerzonym „BMP UMD 1 Myśliwiec”, zdolnym nie tylko do transportowania żołnierzy i wsparcia ogniowego oddziałów lecz także do samodzielnego prowadzenia ognia i niszczenia przeciwnika przy pomocy modułów zdalnego sterowania.

Słowo Polskie, 09.12.16 r.

Źródło: espreso.tv5 grudnia rakieta Vega, należąca do Arianspace, wystartowała z kosmodromu Kuru we Francuskiej Gwinei, dostarczając na orbitę turecką wojskową satelitę Göktürk-1.

68 minut po starcie satelita zaczęła emitować sygnał z wysokości 700 km. Misja ma na celu obserwację powierzchni ziemi dla militarnych i cywilnych potrzeb.

Kolejny start rakiety Vega z ukraińskim silnikiem jest zaplanowany na marzec 2017 r.

Silnik RD-843 został skonstruowany na Ukrainie na przedsiębiorstwie „Piwdenne” im. Jangela oraz wyprodukowany w „Południowej fabryce im. Makarowa”.

Słowo Polskie, 07.12.16 r.

Komitet ds podatkowej i celnej polityki uchwalił podwyższenie akcyzy na wyroby tytoniowe o 42 proc.

W związku z proponowanymi zmianami papierosy już w najbliższym czasie zdrożeją o 5-10 proc. 2 grudnia o 30 proc. wzrosły ceny na wyroby alkoholowe.

Dzięki wprowadzeniu nowych podatków ukraiński rząd chce dodatkowo pozyskać 14,2 miliardów hrywien dochodów do ukraińskiego budżetu.

Słowo Polskie, 06.12.16 r.

 

Źródło: http://ua.prosto-smachno.com.ua

5 grudnia po dwóch latach przerwy na Donbasie ponownie uruchomiono nadajniki retransmitujące ukraińskie stacje telewizyjne. Część niezbędnego dla tego celu sprzętu przekazała strona polska.

W uruchomieniu sygnału osobiście wziął udział prezydent Poroszenko, który zaznaczył, że możliwość oglądania ukraińskich telewizji stanie się kolejnym krokiem do deokupacji regionu.

Wieżę telewizyjną na górze Karaczun zniszczyli w lipcu 2014 roku prorosyjscy separatyści. Po remoncie nadajniki na tej wieży będą retransmitowali 15 ukraińskich stacji telewizyjnych i 7 radiowych.

Słowo Polskie, espreso.tv, 05.12.16 r.

Źródło: espreso.tv


- W ramach wymiany studenckiej (Erazmus+) Niemcy są na drugim miejscu po Polsce. Poza tym prowadzimy wiele wspólnych projektów i jesteśmy gotowi do aktywnej współpracy w ramach programu Horizon 2020 – zaznaczyła minister edukacji Ukrainy Lilia Hryniewcz podczas spotkania z ambasadorem Niemiec Ernstem Raichelem, które odbyło się 28 listopada.

Między niemieckimi i ukraińskimi placówkami edukacyjnymi trwa aktywna współpraca w zakresie wprowadzenia na Ukrainie tzw. „dualnej” edukacji, kiedy 30 proc. nauki student odbywa w trybie teoretycznym i 70 proc. - to zajęcia praktyczne na przedsiębiorstwach.

Słowo Polskie, 29.11.16 r.

 


Źródło: http://novynarnia.com„Pragnęliśmy to posiedzenie Wszechukraińskiej Rady Kościołów odbyć właśnie w „szarej strefie”, aby dać przesłanie solidarności tym, którzy tam mieszkają, jak i z żołnierzom, którzy jej bronią” – stwierdził zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego abp UCG Swiatosław Szewczuk w wywiadzie dla włoskiej agencji ACI Stampa.

Wszechukraińska Rada Kościołów i Organizacji Religijnych na swoją 25. sesję zebrała się na wschodniej Ukrainie, w mieście Kramatorsk w obwodzie donieckim. - Poprzez naszą obecność w szarej strefie – powiedział kijowsko-halicki arcybiskup większy – pragnęliśmy być blisko żołnierzy ukraińskich, którzy już trzecią zimę będą na tych terenach walk, gdzie nigdy dotąd nie udało się osiągnąć rozejmu. Pragnęliśmy tym młodym ludziom dać znak nadziei. Chcieliśmy także umocnić tych, którzy tam mieszkają. Jest tam wielu ludzi gotowych przyjąć innych właśnie tam, gdzie biurokracja i struktury wojskowe nie są w stanie tego przyjęcia zapewnić. Pragnęliśmy wyrazić uznanie dla ich zaangażowania, ich służby, gdyż w tej szarej strefie, bezpośrednio podzielonej linią walk, żadna struktura rządowa nie jest w stanie dać pomocy żywnościowej ani medycznej.

Zapytany o to, kto dziś tam mieszka, arcybiskup kijowsko-halicki odpowiedział, że to przede wszystkim osoby starsze, nie mają dokąd pójść, które tylko dzięki Caritas mają coś do jedzenia. Są tam też kobiety z małymi dziećmi, które boją się opuścić to miejsce. Spotyka się także ośmio- czy dziesięcioletnie dzieci, które słysząc spadające bomby bez trudu rozpoznają ich kaliber.

Abp Szewczuk mówił również o papieskiej inicjatywie kolekty dla Ukrainy. Podkreślił, że w sercu Ojca Świętego dojrzewało od dawna pragnienie zrobienia czegoś dla tego narodu, w którym tak wielu cierpi, umiera, jest rannych. Zebrane w europejskich kościołach pieniądze trafiają już, poprzez ustanowiony przez Franciszka komitet do ich rozdzielenia, w miejsca przeznaczenia. Jako najpotrzebniejsze zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego wymienił żywność, lekarstwa i miejsca do mieszkania.

Słowo Polskie na podstawie informacji Radia Watykan, 25.11.16 r.

Muzeum Starej Broni “Arsenał”. Źródło: blog.noclegi.com.uaPodpisana 22 listopada umowa o współpracy między Muzeum Okręgowym w Tarnowie oraz Lwowskim Muzeum Historycznym przewiduje realizację wspólnych polsko-ukraińskich projektów pokaz fragmentów "Panoramy Siedmiogrodzkiej" w Lwowskim Muzeum Historycznym zakłada realizację wspólnych projektów badawczych i wydarzeń kulturalnych.

W 2017 roku w Tarnowie zaplanowany jest pokaz wystawy „Lwów w grafice” oraz pokaz fragmentów „Panoramy Siedmiogrodzkiej” w Lwowskim Muzeum Historycznym.

Prezentacja „Panoramy” we Lwowie planowana jest w drugiej połowie przyszłego roku, ale czy dojdzie ona do skutku zależeć będzie od tego, czy uda się na ten cel pozyskać środki.

Szpunar zwraca uwagę, że pokaz dzieła we Lwowie jest o tyle ważny, że prawdopodobnie właśnie tam Styka pociął panoramę na części. "Potencjalnie nagłośnienie tej historii i informacja, że nasze muzeum kolekcjonuje >>Panoramę Siedmiogrodzką<<, może skutkować tym, że ktoś zwróci uwagę, że gdzieś u niego na ścianie wisi obraz, który jest jej fragmentem" - mówił dyrektor tarnowskiego muzeum.

Z kolei w Tarnowie pokazywane mają być obiekty z Lwowskiego Muzeum Historycznego, której jest jednym z najstarszych i najbogatszych muzeów na Ukrainie. Powstało ono w 1893 r., a w roku 1940 połączone zostało z Muzeum Narodowym im. Jana III Sobieskiego, przejmując jednocześnie zbiory innych mniejszych muzeów np. Muzeum Książąt Lubomirskich, Muzeum Towarzystwa Naukowego Szewczenki.

Planowane jest, że muzealnicy z Lwowa i Tarnowa będą przyjeżdżać do siebie nawzajem i poznawać swoje kolekcje.

Umowę o współpracy podpisali we wtorek podczas spotkania w tarnowskim Ratuszu w obecności Konsula Generalnego Ukrainy w Krakowie – Ołega Mandiuka dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie Andrzej Szpunar i dyrektor Lwowskiego Muzeum Historycznego Roman Czmełyk.

Słowo Polskie na podstawie informacji PAP, 23.11.16 r.

Źródło: espreso.tvNa przełomie drugiej i tzeciej dekady listopada w Gdańsku odbywają się ukraińskie Dni Kultury oraz 40. Ukraiński Jarmark.

W ramach imprez w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim odbywają się wystawy, koncerty, pokazy sztuki wizualnej i przeglądy ukraińskich filmów.

W organizowaniu przedsięwzięcia biorą udział KG RP Ukrainy w Gdańsku, ukraińskie Ministerstwo Kultury oraz Związek Ukraińców w Polsce przy współpracy z lokalną społecznością ukraińską.

Finalizuje „Ukraiński tydzień” w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim zespół „ONUKA”. W przeciągu całego okresu Dni Kultury na gości czeka degustacja dań kuchni ukraińskiej, prezentacja ukraińskiego przewodnika turystycznego oraz taneczne show, przygotowane przez Daniela Bełkina.

Słowo Polskie na podstawie informacji espreso.tv,  21.11.16 r.

Ostatnie komentarze

Gazeta "Słowo Polskie" w PDF

2017

Nr 1 (54)

2016

Nr 12 (53)

Nr 11 (52)

Nr 10 (51)

Nr 9 (50)

Nr 8 (49)

Nr 7 (48)

Nr 6 (47)

Nr 5 (46)

Nr 4 (45)

Nr 3 (44)

Nr 2 (43)

Nr 1 (42)

2015

Nr 12 (41)

Nr 11 (40)

Nr 10 (39)

Nr 9 (38)

Nr 8 (37)

Nr 7 (36)

Nr 6 (35)

Nr 5 (34)

Nr 4 (33)

Nr 3 (32)

Nr 2 (31)

Nr 1 (30)

2014

Nr 12 (29)

Nr 11 (28)

Nr 10 (27)

Nr 9 (26)

Nr 8 (25)

Nr 7 (24)

Nr 6 (23)

Nr 5 (22)

Nr 4 (21)

Nr 3 (20)

Nr 2 (19)

Nr 1 (18)

2013

Nr 12 (17)

Nr 11 (16)

Nr 10 (15)

Nr 9 (14)

Nr 8 (13)

Nr 7 (12)

Nr 6 (11)

Nr 5 (10)

Nr 4 (9)

Nr 3 (8)

Nr 2 (7)

Nr 1 (6)

2012

Nr 5 od 23.12.2012 r.

Nr 4 od 26.11.2012 r.

Nr 3 od 26.10.2012 r.

Nr 2 od 25.09.2012 r.

Nr 1 od 25.08.2012 r.

 

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą