_Obwód Chmielnicki

W polskiej szkole Gródka Podolskiego rozpoczęła się czterodniowa olimpiada

Przeważająca część ukraińskich obwodów skierowała do jedynej na Podolu szkoły języka polskiego zwycięzców lokalnych eliminacji w olimpiadach z języka polskiego.

W Gródku Podolskim przez cztery dni młodzi znawcy polszczyzny będą walczyli o wspaniałe nagrody i zwiedzą okoliczne zabytki, związane z historią Polski, m.in. Satanów oraz Kamieniec Podolski.
Zebranych na uroczystości powitalnej gości przywitali dyrektor wydziału oświaty obwodu chmielnickiego Oleg Fasola, konsul KG RP w Winnicy Przemysław Szymański, przedstawiciele gródeckiej rady rejonowej oraz miejskiej administracji, rektor Instytutu Podyplomowej Oświaty Eugenij Bereka.

Mini-koncert zaprezentowały miejscowe polski i ukraiński zespoły artystyczne Gródka Podolskiego.

W komisji egzaminacyjnej zasiedli profesorowie i nauczyciele z Drohobycza na czele z Adamem Chłopkiem, poloniści, filolodzy ze Lwowa, Kijowa i innych miast Ukrainy.

Tradycyjne „Połamania pióra” życzyli wszystkim, kto przystąpił do ciekawego i ważnego testu na znajomość języka polskiego.

Franciszek Miciński, 27.03.17 r.

  


W chmielnickim Klubie Polskich Kobiet odbyły się warsztaty z robienia palm wielkanocnych

W środę, 22 marca Klub Polskich Kobiet, który działa przy Kulturalno-Oświatowym Centrum im. J. Słowackiego w Chmielnickim zaprosił Innę Gumeniuk do przeprowadzenia warsztatów z robienia palm wielkanocnych.

Razem z dorosłymi sztukę tworzenia tradycyjnych polskich ozdób na Niedzielę Palmową opanowywało także młodsze pokolenie. Dziesiątki metrów kolorowych taśm, panie w polskich strojach ludowych i wspaniały nastrój towarzyszyły tym warsztatom Mieszkanki dawnego Płoskirowa nauczyły się jak robić barwne palmy, jakie już za dwa tygodnie można będzie wykorzystać w procesji palmowej, tydzień przed Wielkanocą.

Dawniej palmy wielkanocne przygotowywano z gałązek wierzbowych. Do dziś na wsiach istnieją tradycje stawiania palemek w czasie burzy w oknach, co miałoby zapewnić bezpieczeństwo, a bazie, oderwane z palm przed siewem mieszano z ziarnem. Poświęconą palmą kropiono rodzinę, żeby uchronić ją przed głodem i chorobami a dzieci trzeba było lekko uderzyć palemką, żeby rosły zdrowe.

Oczywiście, że prawdziwy chrześcijanin nie potraktuje poważnie przesądów z przeszłości, a poświęcając palmę w kościele będzie widział w niej znak nieśmiertelności ludzkiej duszy i znak zmartwychwstania.

Ludmiła Kotyk, dyrektor KOC im. J. Słowackiego, Chmielnicki, 24.03.17 r.

 

Odgłosy Rzeczpospolitej utraconej w dawnym Płoskirowie

Na przełomie trzeciej dekady marca w stolicy obwodu chmielnickiego zaprezentowano wystawę „Rzeczpospolita utracona”. W otwarciu wystawy wzięli udział historycy, nauczyciele języka polskiego oraz miejscowi Polacy.

Ekspozycja została przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w związku z 65. rocznicą zakończenia II wojny światowej.

Słowo powitalne do zgromadzonych wygłosili wicekonsul KG RP w Winnicy Wojciech Mrozowski oraz dyrektor Chmielnickiego Archiwum Obwodowego Wołodymyr Bajdycz.

Tematy, które porusza wystawa, są aktualne i poruszają nie tylko Polaków, lecz także i Ukraińców. To podróż po falach morza okaleczonego społeczeństwa. Zdjęcia, zaprezentowane na planszach podzielone są w trzech kategoriach: „Duchowość”, „Społeczeństwo” i „Dziedzictwo”. Z każdym zdjęciem wiąże się oddzielna historia. Oprawą muzyczną dla imprezy posłużyły Polonez Ogińskiego oraz utwory Fryderyka Chopina w aranżacji Ignacego Jana Paderewskiego.

Różni goście podkreślają, że ta wystawa jest okazją, by przypomnieć prawdziwą historię współczesnej młodzieży.

- Historia poraża. Poraża to, że Polacy ją pamiętają. Mam nadzieję, że my też wywnioskujemy dla siebie niektóre rzeczy, żeby głębiej zrozumieć istotę stosunków polsko-ukraińskich...
- Na zdjęciach widzimy młodych ludzi, którzy oddawali swe życie za ojczyznę. Nasza młodzież też powinna wychowywać się na podobnych wzorcach. To bardzo ważne...
- Dziwne, że takie zdjęcia zachowały się dla dzisiejszych pokoleń, historia Polski i Ukrainy jest mocno powiązana. Musimy o tym pamiętać...

Wystawa „Rzeczpospolita utracona” odwiedziła wiele miast Ukrainy, kraje Europy i Stany Zjednoczone. W Chmielnickim można ją będzie oglądać do końca marca.

Tematy poruszane w wystawie to – historia zagłady dwóch zbrodniczych reżimów – komunizmu i nazizmu, popełnionej na Żydach, Polakach, Romach, Ukraińcach i przedstawicielach innych narodowości oraz grup społecznych. Oddzielnie opisany jest tragizm losu milionów Polaków, wypędzonych ze swoich domów, zrywających wieloletnie więzi społeczne, rodzinne i kulturowe.

Franciszek Miciński, 22.03.17 r.

 
„Słowo Polskie” w telewizji i na falach radiowych

Redakcja „Słowa Polskiego” przygotowała w marcu kolejną audycją telewizyjną i radiową w języku polskim, które można oglądać i słuchać zarówno w telewizjach i stacjach radiowych, jak też i w Internecie.

Prezenterka Inna Sandiuk skupiła się w pierwszych wiosennych programach na tematach, związanych z Janem Potockim i jego powiązaniach z podwinnicką Uładówką oraz Łańcutem, polsko-ukraińskim forum biznesowym w Sędziszowie Małopolskim, koncercie chopinowskim w winnickiej szkole muzycznej oraz innych ciekawych sprawach, związanych z życiem Polaków na Podolu.

Telewizyjny program „Słowo Polskie” w roku 2017 podobnie jak i w roku ubiegłym ukazuje się w Winnickiej Telewizji Obwodowej oraz Chmielnickiej TV „33 kanał” trzy razy w miesiącu:

- W winnickiej telewizji „Vintera” w każdą trzecią niedzielę miesiąca o 19:20. Powtórki w następny poniedziałek o 11:20 oraz w środę o 9:30.
- W Chmielnickim i w strefie 50-kilometrowej wokół tego miasta jedyny polskojęzyczny program na Podolu można oglądać w każdą trzecią niedzielę miesiąca o godzinie 19:20. Powtórki w następny poniedziałek o 13:30 i piątek o 20:40.

"Słowo Polskie Wnet" można słuchać w każdą trzecią sobotę miesiąca o godzinie 21:20 na falach Winnickiego Obwodowego Radia "Vintera" - 88,6 MHz oraz Winnickiego Przewodowego Radia (tzw. kołchoźnik). Powtórki w czwarty wtorek i czwartek miesiąca o godzinie 21:40 w radiu "Vintera" - 88,6 MHz.

 

Redakcja, 19.03.17 r.

>>>> Marcowy program radiowy "Słowo Polskie" <<<<

 

W Chmielnickim świętowano pierwszą rocznicę utworzenia Wspólnoty Rycerzy Kolumba

W stolicy obwodu chmielnickiego na początku drugiej dekady marca odbyły się obchody Chmielnickiej Rady Wspólnoty Rycerzy Kolumba - międzynarodowej organizacji, stworzonej w 1882 roku przez ks. Michaela McGiwni w celu pomocy sobie nawzajem oraz wsparcia biednych imigrantów-katolików.

Na dzień dzisiejszy Wspólnota Rycerzy Kolumba to najliczniejsza katolicka organizacja społeczna na świecie, członkami której są prawie 2 miliony osób. Na Ukrainie funkcjonuje od 2013 r., Na Podolu pierwsza wspólnota pojawiła się na początku marca 2016 r.

Zostać członkiem Wspólnoty Rycerzy Kolumba może każdy pełnoletni mężczyzna. Co prawda taka osoba musi być praktykującym chrześcijaninem – chodzić do kościoła, przystępować do spowiedzi i Komunii Świętej.

Stanem na początek marca na Ukrainie ponad 800 osób są członkami Wspólnot Rycerzy Kolumba. Podczas obchodów 1. rocznicy poświęcono kolejnych osiem.

Uroczystości w dawnym Płoskirowie uświetniła Msza święta z udziałem siedmiu księży z pobliskich parafii oraz występ miejskiego chóru pod batutą Igora Cmura.

- Nie jestem parafianinem kościoła Chrystusa Króla. Lecz usłyszałem o Wspólnocie Rycerzy Kolumba i postanowiłem zostać jej członkiem. Rodzina poparła mój pomysł – mówił kandydat Andrij Prokopec.

Większość Rycerzy Kolumba w Chmielnickim należy do parafii Chrystusa Króla.

Franciszek Miciński, 18.03.17 r.

 

Wystawa „Samarytanie z Markowej” dotarła także do Krasiłowa

W Centralnej Rejonowej Bibliotece miasta Krasiłów zaprezentowano wystawę „Samarytanie z Markowej”, predstawiającej rodzinę Polaków, którzy zginęli ratując Żydów przed niemiecką zagładą.

W imprezie wzięli udział zastępczyni przewodniczącego Administracji Rejonowej Iryna Morozowicz, kierownik wydziału oświaty Olena Zaika, dyrektorka biblioteki Olena Kondratiuk, ksiądz Zbigniew Sawczuk, członkowie Krasiłowskiego Związku Polaków i inni mieszkańcy rejonowego miasta.

W trakcie uroczystości pomodlono się w intencji zmarłych ofiar reżimu nazistowskiego.

Później tego samego dnia wystawa trafiła do kościoła Serca Jezusowego w Krasiłowie, gdzie mogli ją także obejrzeć parafianie.

Rusłan Garnyk, 15.03.17 r.

 Od marca Radia Maryja można słuchać także w dawnym Płoskirowie

W pierwszej dekadzie marca miasto Chmielnicki dołączyło do listy miejscowości, gdzie na częstotliwościach UKF można słuchać rozgłośni Radia Maryja.

Na fali 66,14 UKF w tym mieści siedem dni w tygodniu 24 godziny na dobę brzmią programy radiowe o treści chrześcijańskiej, katechezy dla dzieci, oraz bloki socjalne, pomagające w walce z nałogami i uzależnieniami a także przedstawiające pogląd Kościoła katolickiego na życie w rodzinie.

Oprócz tego w Radiu Maryja można słuchać rekolekcje wielkopostne oraz modlić się razem z prowadzącymi audycji Modlitwą Różańcową.

Dawny Płoskirów stał się dziewiątym miastem, gdzie można słuchać chrześcijańskich audycji w Radiu Maryja. Jak opowiedziała siostra Łucja, jedna z prowadzących nocnych audycji, podczas pobytu w Winnicy, każdego miesiąca na utrzymanie sieci rozgłośni na Ukrainie trzeba ponad 350 tysięcy hrywien. Pieniądze są zbierane z datków po Mszach świętych w parafiach na terenie Podola i innych regionów i z innych źródeł charytatywnych.

Więcej informacji na temat Radia Maryja na Ukrainie można uzyskać na stronie www.radiomaryja.org.ua. Na tej stronie można słuchać także programów radiowych przez Internet.

Słowo Polskie, 12.03.17 r.

Spotkanie osób uzależnionych w Latyczowie

Źródło: obiezyswiat.orgW dniach 3-5 marca w Sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej odbyło się tradycyjne już spotkanie grup AA (alkoholików anonimowych), AlAnon (wspólnota anonimowa krewnych osób cierpiących na alkoholizm lub inne zależności) oraz DDA (wspólnota anonimowa osób dorosłych wychowanych w rodzinie alkoholika lub innej rodzinie dysfunkcyjnej).

Informację na temat spotkania udzielił CREDO o. Mikołaj Bieliczew. Spotkanie zostało zainicjowane przez członków Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Wszystkich zebranych w Sanktuarium połączyła problematyka uzależnienia od alkoholu lub innych uzależnień a także ich konsekwencje.

W spotkaniu wzięło udział ponad 50 gości z rożnych miast Ukrainy. Wśród uczestników znaleźli się także krewni osób uzależnionych od narkotyków, oraz tacy kto nie zetknął się bezpośrednio z alkoholizmem aczkolwiek jego skutki wpłynęli na ich życie. Przedstawione zostali referaty na temat identyfikacji rodzin dysfunkcyjnych oraz relacji między członkami takich rodzin. Został także poruszony temat zależności modeli zachowania wykorzystywanych najczęściej dla przetrwania w rodzinie dysfunkcyjnej jak również sposoby ich podołania.

Uczestnicy wymieniali się doświadczeniem, pokrzepiali się nawzajem oraz wyrażali nadzieję na zwalczenie uzależnień przy pomocy programu „12 Kroków”. Wyjście z zamkniętego - na pierwszy rzut oka koła - istnieje. To stała praca, odwyk, odwiedzanie grup wzajemnej pomocy, pomoc wolontariacka.

W dniu dzisiejszym program „12 Kroków” jest najbardziej znanym i skutecznym programem, skierowanym na pozbycie się nałogów od różnych form uzależnienia.

Kontakty dla osób potrzebujących pomocy można odnaleźć na stronach: www.aa.org.ua, alanon.org.ua, dda-ukraina.jimdo.com.

Lidia Kyłymczuk na podstawie informacji credo-ua.org, 12.03.17 r.

Zmarł o. Paweł Didora

Ks. Paweł Didora na Mszy w kościele kapucynów w WinnicyPo latach ciężkiej choroby zmarł urodzony w Gródku Podolskim ksiądz diecezji kamieniecko-podolskiej Paweł Didora. 11 marca 2017 r. po prawie roku śpiączki duszpasterz, znany ze swoich wykładów w gródeckim seminarium duchownym odszedł do Domu Ojca.

Ks. Paweł urodził się w 1977 roku w Gródku Podolskim (obw. chmielnicki). Po ukończeniu Chmielnickiego Uniwersytetu Technologicznego Didora poszedł do seminarium, odpowiadając na powołanie duszpasterskie.

Pierwszą parafią, opiekę duszpasterską nad którą objął o. Paweł, była parafia w Barze (obw. winnicki). Po kilku latach przeniesiono go do Manykowiec niedaleko d. Płoskirowa.
Po raz pierwszy choroba nowotworowa (guz mózgu) dała znać o sobie podczas prowadzonych przez ks. Didorę rekolekcji dla rodzin. W kwietniu 2009 roku o. Paweł przeszedł skomplikowaną operację na mózgu w Niemczech w 2009 roku. Koszty na nią uzbierali parafianie kościoła katolickiego na Ukrainie i niemieccy dobroczyńcy. Niestety wkrótce trzeba było przeprowadzić następną operację, która pozwoliła duszpasterzowi aktywnie pełnić posługę aż do 2014 roku. Wtedy o. Pawłowi po raz kolejny zrobiono operację w Niemczech, która odwlekła śmierć księdza o dwa lata.

Przed swoją ostatnią operacją ks. Paweł podzielił się z bliźnimi słowami z Ew. Św. Łukasza: «Ojcze, jeśli chcesz, zabierz ode Mnie ten kielich. Wszakże nie moja wola, lecz Twoja niech się stanie!».

Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie...

Słowo Polskie na podstawie informacji credo-ua.org, 11.03.17 r.

Młodzież z dawnego Płoskirowa gościła w Żywcu

W dniach 22-28 lutego młodzież, zrzeszona w Kulturalno-Oświatowym Centrum im. Juliusza Słowackiego w m. Chmielnickim gościła w polskim mieście partnerskim Żywiec w ramach szkoły języka i kultury polskiej.

Podczas pobytu w Polsce Podolanie odwiedziły Kraków i jego najgłówniejsze zabytki ( Starówka-Sukiennice, Kościół Mariacki, Zamek Królewski na Wawelu, pomniki), park Habsburdów, Zakopane, z uwagą słuchając opowieści przewodnika o bogatej historii Polski.

Szczególną uwagą darzono miejsca, związane z życiem Papieża Polaka Jana Pawła II -  Wadowice i muzeum Karola Wojtyły.

Młodzież z dawnego Płoskirowa razem z polskimi kolegami z Żywca wspólnie wzięła udział w zajęciach języka polskiego.

Serdecznie podziękowania naszym partnerom ze Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu BESKIDY za wspaniałą możliwość gościć na pięknej polskiej ziemi, która dla wielu mieszkańców Podola jest historyczną Ojczyzną.

Ludmyła Kotyk, m. Chmielnicki, 10.03.17 r.

 Krasiłowczanie pamiętają o Żołnierzach Wyklętych

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – polskie święto państwowe obchodzone każdego roku 1 marca, poświęcone pamięci Żołnierzy Wyklętych – żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.

Polska sobotnia szkoła przy społecznej organizacji „Polskie kulturalno-oświatowe stowarzyszenie miasta Krasiłowa” dołączyła się 26 lutego do akcji uszanowania pamięci żołnierzy Wyklętych. W dniu 26 lutego przeprowadzono lekcję z historii poświęconej polskim bohaterom. Nauczycielka opowiedziała uczniom o przebiegu ich walki przeciwko reżimowi komunistycznemu, następnie zapalono świecę i uczcono bohaterów minutą milczenia.

W czasie lekcji zorganizowano także konkurs rysunków, poświęcony tematyce podziemia antykomunistycznego. Troje jego zwycięzców otrzymali płyty z nagraniami Pawła Piekarczuka “Piosenki z Wilczych Tropów”, prezentowanych krasiłowczanom przez polski Instytut Pamięci Narodowej.

Drużyna harcerska, działająca przy stowarzyszeniu, wzięła udział w biegu „ Tropem Wilczym”. Ideą tego Biegu, którego głównym organizatorem jest Fundacja Wolność i Demokracja, jest krzewienie wiedzy i umacnianie pamięci o bohaterom antykomunistycznego podziemia w Polsce, jacy w obronie niepodległego bytu swojej Ojczyzny, walcząc o wolność z bronią w ręku, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.

Po biegu był zorganizowano słodki poczęstunek, słuchano historii o żołnierzach oraz żołnierskich piosenek, układano plany na przyszłość.

Łącznie w 273 miejscowościach 65 tysięcy uczestników w 273 miastach oddało hołd Żołnierzom Wyklętym w ramach Tropem Wilczym - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Rusłan Harnyk, Krasiłów, 27.02.17 r.

  


Ostatnie komentarze

Gazeta "Słowo Polskie" w PDF

2017

Nr 3 (56)

Nr 2 (55)

Nr 1 (54)

2016

Nr 12 (53)

Nr 11 (52)

Nr 10 (51)

Nr 9 (50)

Nr 8 (49)

Nr 7 (48)

Nr 6 (47)

Nr 5 (46)

Nr 4 (45)

Nr 3 (44)

Nr 2 (43)

Nr 1 (42)

2015

Nr 12 (41)

Nr 11 (40)

Nr 10 (39)

Nr 9 (38)

Nr 8 (37)

Nr 7 (36)

Nr 6 (35)

Nr 5 (34)

Nr 4 (33)

Nr 3 (32)

Nr 2 (31)

Nr 1 (30)

2014

Nr 12 (29)

Nr 11 (28)

Nr 10 (27)

Nr 9 (26)

Nr 8 (25)

Nr 7 (24)

Nr 6 (23)

Nr 5 (22)

Nr 4 (21)

Nr 3 (20)

Nr 2 (19)

Nr 1 (18)

2013

Nr 12 (17)

Nr 11 (16)

Nr 10 (15)

Nr 9 (14)

Nr 8 (13)

Nr 7 (12)

Nr 6 (11)

Nr 5 (10)

Nr 4 (9)

Nr 3 (8)

Nr 2 (7)

Nr 1 (6)

2012

Nr 5 od 23.12.2012 r.

Nr 4 od 26.11.2012 r.

Nr 3 od 26.10.2012 r.

Nr 2 od 25.09.2012 r.

Nr 1 od 25.08.2012 r.

 

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą