_Obwód Żytomierski

Klub piłkarski „Karmel” – najlepszy

Piłkarze berdyczowskiego KarmelaW ciągu dwóch miesięcy w Berdyczowie odbywały się mecze piłkarskie w ramach Otwartego Czempionatu Berdyczowa.

Udział w meczach wzięło 21 drużyn z samego Berdyczowa oraz rejonów berdyczowskiego i czudniwskiego. Do Wyższej Ligi zakwalifikowało się 8 drużyn, a do pierwszej – 13. W Wyższej Lidze zwyciężył był berdyczowski klub „Karmel”, reprezentujący parafię przy Ogólnoukraińskim Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej.

- Nasz klub wystąpił dość dobrze w rozgrywkach, chociaż mogliśmy jeszcze lepiej. Dziękuję naszej drużynie za ten turnus. Podczas każdej gry walczyliśmy do ostatniego. Dziękuję wszystkim fanom naszej drużyny. Dziękuję również naszym trenerom, księżom, sponsorom i najgłówniejsze – Panu Bogu, który był obecny w naszych serach pod czas każdego meczu – powiedział Dmytro Podgorczuk, kapitan „Karmela”.

- W pierwszej kolejności chcę podziękować wszystkim, kto przyczynił się do powstania tego Klubu – ojcom Bosym Karmelitów, szczególnie chciałbym przypomnieć tu ojca Olega Kondratiuka, którego już niema z nami, który był głównym założycielem i przewodniczącym tej drużyny. Oni zrobili bardzo dobra sprawę. Najgłówniejsze, że wszyscy, kto gra w Klubie piłkarskim „Karmel”, grają z przyjemnością i są zespołem. Możliwe, niesprawiedliwie zajęliśmy piąte miejsce, jednak wyglądaliśmy bardzo przystojnie podczas turnusu. W przyszłości, chciałbym, żeby było więcej parafii, jakie będą uczestniczyć w piłkę i uczestniczyć w takich turnusach. Połączenie wiary w Boga i gry w piłkę – to bardzo dobrze… – podkreślił Aleksander Podgorczuk, główny trener „Karmela”.

Walentyna Jusupowa, http://www.kyiv-zhytomyr.com.ua, 27.03.17 r.

 


Język polski w prasie i innych źródłach pisanych w pierwszym okresie sowietyzacji Ukrainy

W latach 2012-2016 został zrealizowany projekt „Język polski w prasie i innych źródłach pisanych w początkach sowietyzacji Ukrainy (lata 20. i 30. XX wieku)”. Realizatorem projektu była Pracownia Polszczyzny Kresowej Instytutu Języka Polskiego PAN w Warszawie.

Przedsięwzięcie zapoczątkowało systematyczne badania pisanej polszczyzny na Ukrainie sowieckiej w latach 20. i 30. XX wieku. Przedmiotem opracowania była przede wszystkim „polszczyzna sowiecka” jako „nowy język polski”, narzędzie sowietyzacji mniejszości polskiej w ZSRS.

Jako źródła wykorzystano:

– prasa licząca co najmniej kilkadziesiąt tytułów, zróżnicowanych pod względem zasięgu, adresatów i tematyki, w tym oprócz ogólnokrajowych są rzadkie czasopisma lokalne, ulotki, gazety w formie plakatów;
– polskojęzyczne dokumenty oficjalne: pisma administracyjne z polskich rad wiejskich, sprawozdania, protokoły, ogłoszenia, odezwy, poświadczenia, rezolucje;
– podręczniki szkolne, książki, tłumaczenia literatury proletariackiej, w tym elementarze do nauki języka polskiego ilustrujące sposób realizacji programu sowietyzacji dzieci wczesnoszkolnych;
– archiwalia rękopiśmienne, listy do redakcji gazet i in.

Badania językoznawcze koncentrują się wokół następujących zagadnień: procesu narodzin i kształtowania się właściwości „polszczyzny sowieckiej” czyli polskiej wersji języka sowieckiej propagandy politycznej (określanej terminem nawiązującym do powieści „Rok 1984” George’a Orwella – ang. newspeak, pol. nowomowa, ros. новояз, oraz innymi, np. franc. langue de bois, pol. drewniany język, ros. язык Совдепии); relacji między badaną polszczyzną pisaną a historycznie ukształtowaną regionalną odmianą języka polskiego – polszczyzną kresową.

Zapraszamy do zapoznania się z przeprowadzonymi badaniami oraz działalnością Pracowni Polszczyzny Kresowej Instytutu Języka Polskiego PAN w Warszawie.

Walentyna Jusupowa na podstawie informacji https://prasapolukr.ijp.pan.pl, 26.03.17 r.

Jubileuszowy XXV Diecezjalny Dzień Młodzieży w Żytomierzu

Wielce szanowny Proboszczu! Drodzy Młodzi Przyjaciele!

„Co tylko powie, zrób cię to” (J. 2,5)” – pod takim hasłem, przeżywając setną rocznicę objawienia Matki Boskiej w Fatimy odbędzie się nasz Jubileuszowy XXV Diecezjalny Dzień Młodzieży w Żytomierzu w dniach 7-9 kwietnia 2017 roku.

Serdecznie prosimy w swoich parafiach zorganizować jak największą ilość młodzieży (w wieku od 14 lat), która weźmie udział w DDM XXV, żeby, do setnej rocznicy Fatimskich objawień Matki Boskiej zastanowić się nad Macierzyństwem, Kobiecością i Duchownością Maryi i wziąć Ją jako wzór w swoim młodym powszednim życiu (temat konferencji, a zwłaszcza, prace w grupach i warsztatach otwarta nie tylko dla dziewczyn ale i dla chłopców).

Dla lepszej organizacji i przygotowywania grupy młodzieży z Państwa parafii podajemy niezbędną informację. Proszę z nią zapoznać się i przekazać młodzieży, która przybędzie na DDМ:

- w sobotę zaplanowano program poranny w 4 kościołach Żytomierza. Dla lepszej organizacji tych spotkań, potrzebujemy konkretnych informacji dotyczących Państwa noclegów. Dlatego zwracamy się z prośbą, jeśli ktoś ma już nocleg, w zgłoszeniu podać dokładny adres albo rejon m. Żytomierza;
- dobrze, żeby Wasza parafialna młodzież miała przy sobie swoje znamiennie – sztandar czy transparent. Możecie również przygotować odróżniające znaki waszej parafii (na przykład, chusteczki);
- koszt udziału w XXV DDМ wynosi 100 hrn. – można przekazać pieniądze przy rejestracji grupy po przybyciu do Żytomierza w piątek, 07 kwietnia;
- rejestracja grup będzie odbywała się na stronie internetowej denmolodi.zhitomir.org do 02.04.2017 roku za rekomendacją Proboszcza.
- prosimy przypomnieć młodzieży o ciepłej odzieży, ponieważ niektóre punkty programu będą odbywały się na ulicy;
- po przyjeździe grupy, odpowiedzialny za grupę musi najpierw zwrócić się do punktu rejestracji uczestników, który znajduje się przy parafii Św. Jana z Dukli, żeby zarejestrować grupę, a także otrzymać śpiewniki, identyfikatory, adresy nocowań i zapoznać się z programem;
- przypomnijcie młodzieży o zachowaniu: uprzejmości, punktualności, wdzięczność, zakaz spożywania alkoholu, palenia, słuchać organizatorów, i td. Niech katolicka młodzież da najlepsze świadectwo wiary i miłości do Pana Jezusa;

Wszystkich księży prosimy o tym, żeby służyli sakramentem pokuty – zwłaszcza w piątek, 07 marca, podczas Nabożeństwa Pokutnego.

Aby uzyskać więcej informacji i odpowiedzi na wszystkie pytania związane z organizacją i prowadzeniem naszego spotkania prosimy dzwonić na numery 0734153940 (lifecell) lub 0685098740 (Kyivstar)

о. Waldemar Pawełec SAC
Odpowiedzialny za przeprowadzenie ХХV DDМ

Informację przygotowała Walentyna Jusupowa na podstawie www.www.kyiv-zhytomyr.com.ua, 22.03.17 r.

„Serce do serca” w Żytomierzu

9 marca 2017 roku w Miejskim Budynku Kultury w ramach ХІІ Ogólnoukraińskiej akcji charytatywnej odbyła się aktywna faza projektu charytatywnego „Serce do serca”. Organizatorem akcji wystąpiła Ogólnoukraińska Fundacja Charytatywna „Serce do serca” wspólnie z ośrodkiem Kultury Żytomierskiej Rady Miasta, oddziałem Obwodowego Centrum Zdrowia i Medycyny sportowej, muzycznym centrum „Amadeus” oraz organizacjami partnerskimi.

Celem tej akcji charytatywnej jest zakup medycznego wyposażenia oftalmologicznego dla Żytomierskiego Obwodowego Szpitalu Dziecięcego dla dzieci z problemami wzroku.

W ramach „Serca do serca” we wszystkich ośrodkach kultury, szkołach muzycznych Żytomierza odbyły się koncerty tematyczne; wystawy rysunków, prac twórczych pt. „Ja chce widzieć życie”, zostały również rozmieszczone skrzynki dla zbioru kosztów.

ХІІ Ogólnoukraińska akcja charytatywna będzie trwała od 9 marca do 9 kwietnia. Akcja odbywa się we wszystkich regionach Ukrainy w tym i obwodach ługańskim i donieckim. Celem organizacji XII Ogólnoukraińskiej akcji charytatywnej jest zbiór kosztów na zakup wyposażenia w celu wczesnej diagnostyki i leczenia wad wzroku po całej Ukrainie.

W ramach XI Ogólnoukraińskiej akcji charytatywnej „Serce do serca” w 2016 roku zebrano ponad 3 mln 176 tysięcy hrywien na zakup wyposażenia dla oddziału reanimacji dziecięcej. To na 1 mln więcej, niż w 2015 roku. „Zakupiono 57 perfusorów „Kompakt”, 8 monitorów, 13 aspiracji, 28 pulsoksymetry, 11 dodatków do pulsoksymetrów і 3 300 strzykawki. Na dzień dzisiejszy wyposażenie medyczne mieści się w szpitalach dziecięcych. Każdy, kto dołączył się do tej akcji, może sprawdzić samodzielnie, czy te wyposażenie jest w szpitalach” – mówił Bogdan Iszczuk, prezes zarządu Ogólnoukraińskiej Fundacji Charytatywnej „Serce do serca”, podczas spotkania w Ukraińskim Media Centrum Kryzysowym.

Fundacja „Serce do serca” zaprasza wszystkich do udziału w tej akcji.

Sponsorami akcji są m. in. polska firma "Plastics" oraz bank z polskim kapitałem "Kredobank".

Walentyna Jusupowa, 21.03.17 r.

Trzecia pielgrzymka mężczyzn do Berdyczowa

Po raz trzeci Święty Józef zjednoczył w Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Berdyczowie ponad 100 mężczyzn, którzy przyjechali na swoją „męską” pielgrzymkę.

Najwięcej chętnych przybyło z parafii w Korostyszewie – ponad 70 osób. Tym razem tradycyjny widok – mężczyzny na końcu kościoła – zmienił się w nietypowe zjawisko. I w tylnych i w przednich ławkach zasiadały wyłącznie przedstawiciele silnej płci.

Na początku spotkania wszyscy zapoznali się nawzajem. Różny wiek, status społeczny nie miał znaczenia podczas wspólnej modlitwy. Wszystkich zjednoczyła chęć zaczerpnięcia natchnienia w postaci Świętego Józefa, wspomnienie którego przypada na dzień 20 marca.

Główny organizator pielgrzymki o. Oleg Sartakow wygłosił gruntowny i głęboki wykład, w oparciu o wizje Marii Waltorty przybliżył postać świętego. Wiele jego cnot nie są doceniane w dniu dzisiejszym i nie są popularne w zainformatyzowanym społeczeństwa. Lecz wierność i ofiarność Świętego Józefa Matce Przenajświętszej jest przykładem dla wszystkich mężczyzn.

Słowa z wizji Marii Waltorty, który wygłosił Józef podczas zaręczyn „Żadna ofiara dla niej nie będzie dla mnie zbyt trudna”, mają być motywem przewodnim dla mężczyzny i ojca.
Pod koniec konferencji zebranych na pielgrzymce podzielono na grupy, w których dzielono się myślami o tych cnotach Świętego Józefa, które są ważne dla współczesnego mężczyzny, właśnie dla nich.

Po krótkiej przerwie odbyła się Droga Krzyżowa, podczas której mężczyźni spontanicznie dzielili się swoimi przemyśleniami.

Świętą Liturgię, która finalizowała męską pielgrzymkę do Berdyczowa celebrował o. Józef Bogusz z Korostyszewa w koncelebransie z o. Olegem Sartakowym, o. Andrijem Baczyńskim, o. Pawłem Jurkowskim i o. Rafałem Myszkowskim, proboszczem Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej.

Pielgrzymka zakończyła się błogosławieństwem i twardym przekonaniem odjeżdżających do swoich domów o wstawiennictwie Świętego Józefa w ich prośbach i modlitwach.

Słowo Polskie na podstawie informacji Katolickiego Centrum Informacyjnego, 21.03.17 r.

Polonezkoey – skrawek polskości w Turcji

Źródło: http://podroze.gazeta.pl175 lat temu niedaleko Stambulu po upadku Powstania Listopadowego polscy działacze emigracyjni założyli Adampol. Wielki wkład w dzieło stworzenia polskiej wsi daleko od rozdartego przez zaborców domu wniósł Michał Czajkowski z Halczyńca spod Żytomierza.

19 marca 1842 r. - został założony Adampol, polska miejscowość w Turcji na północno-wschodnich obrzeżach Stambułu, po azjatyckiej stronie Bosforu (tur. Polonezkoey). Inicjatorem był przywódca jednej z emigracyjnych frakcji po Powstaniu Listopadowym Adam Czartoryski.

Po upadku Powstania Listopadowego wielu członków zrywu udało się na emigrację, głównie do Francji. Tam w zależności od orientacji politycznej skupili się w kilku frakcjach, z których jedną był konserwatywno-liberalny, nastawiony prozachodnio i antyrosyjsko Hotel Lambert, którego przywódcą był książę Adam Czartoryski. Na początku lat 40. XIX w. pragnąc wesprzeć dość licznie przebywających również w Turcji polskich emigrantów, by przeciwstawić się rosyjskim wpływom na tym terenie i utworzyć drugi polski ośrodek emigracyjny, Czartoryski wysłał nad Bosfor swojego współpracownika Michała Czajkowskiego. Wykupił on część terenów leśnych na północny-wschód od Stambułu, gdzie zaczęła powstawać polska wioska.

Początkowo mieszkało tam kilkanaście osób, a 19 marca 1842 roku został poświęcony pierwszy powstały tam dom. Z czasem osada nazwana na cześć Czartoryskiego Adam-koj czyli Adamowa Wioska, w skrócie Adampol, zaczęła się rozrastać. Zamieszkało tam wielu dawnych uczestników powstania, a także wykupowani z niewoli tureckiej Polacy przymusowo walczący w wojskach rosyjskich, a później także uczestnicy wojny krymskiej i polscy uciekinierzy z Syberii. Schronienie znajdowali tam również inni emigranci z rejonów rosyjskich.

Pierwsi mieszkańcy trudnili się rolnictwem, leśnictwem i hodowlą zwierząt. Miejscowość początkowo była dość zróżnicowana językowo, upowszechnienie języka polskiego spowodowało dopiero powstanie polskiej szkoły. W osadzie rozwijała się także polska działalność emigracyjna.

Po zakończeniu I wojny i odzyskaniu niepodległości przez Rzeczpospolitą, wielu mieszkańców Adampola wróciło do Polski, a sama miejscowość zaczęła się także cieszyć w kraju dużą popularnością. Rodacy słali jej mieszkańcom liczne dary, wielu z nich przyjeżdżało tam również na letni wypoczynek. W tym okresie w osadzie odsłonięto popiersie Adama Mickiewicza, a w 1938 roku mieszkańcy otrzymali też tureckie obywatelstwo. Podczas II wojny władze pragnącej zachować neutralność Turcji ograniczały jednak manifestacje uczuć patriotycznych w Adampolu, wydając zakaz świętowania 3 maja.

W okresie PRL-u związki osady z krajem uległy znacznemu rozluźnieniu, jednak mieszkańcy nadal kultywowali polskie tradycje i obyczaje, wspierani przez władze lokalne. W 1968 roku przyznano im prawo własności zajmowanej ziemi, a potomkowie Czartoryskich zrzekli się swoich praw na ich rzecz. W latach 70. XX w. Adampol został zelektryfikowany, zbudowano też drogę dojazdową. W tamtym okresie powstał również pierwszy most na Bosforze. Działania te zwiększyły atrakcyjność położonej wśród lasów, w pobliżu wybrzeża miejscowości, wpływając na zmianę jej charakteru na turystyczny. Wiele domów przekształcono w hotele i pensjonaty, letnie wille ma tam także wiele zamożnych osób.

Do miejscowości przez lata przybywało również wiele znanych osób m.in. pianista Ferenc Liszt, pisarze Gustave Flaubert i Karel Droz, pierwszy prezydent Republiki Turcji Kemal Ataturk czy nuncjusz papieski Angelo Roncalli, późniejszy papież Jan XXIII.

Miejscowość nosi obecnie oficjalną nazwę Polonezkoey (pol. polska wieś), chociaż już tylko najstarsi mieszkańcy mówią po polsku, lecz wójtem tradycyjnie zawsze zostaje Polak. W Adampolu co roku latem organizowany jest festiwal podkreślający związki miejscowości z Polską, na który zapraszane są polskie grupy folklorystyczne.

Słowo Polskie na podstawie informacji dzieje.pl, 20.03.17 r.

Piwo „Żytomierz” w Rzeszowie

W Żytomierzu dzisiaj można kupić miejscowe „Żytomierskie jasne”, dobrze rozpoznawane „Piwo berdyczowskie” oraz „Teterew”, produkowane w Radomyślu przez lwowską „Pierwszą browarnię”.

W marcu ciekawa inicjatywa pojawiła się w Rzeszowie, gdzie Browar Łańcut 18 marca zaprezentuje nowy rodzaj piwa pod nazwą „Żytomierz”, aspirujący do nazwy miasta, gdzie obecnie mieszka najwięcej osób polskiego pochodzenia na Ukrainie.

Ciekawostką jest fakt, iż browar w Żytomierzu mieści się w budynku, wybudowanym jeszcze w 1878 roku przez dwóch czeskich przedsiębiorców – Jansa i Machaczeka. Pod koniec XIX wieku Czesi wykupili u sędziwej Niemki były młyn, organizując piwny biznes.

Dzisiejsze żytomierskie piwo jest eksportowane do pobliskich państw Europy. Teraz miasto Żytomierz zaistnieje także w nazwie piwa, ważonego na Podkarpaciu. Browar Łańcut zaprasza!

Słowo Polskie, 16.03.17 r.

Rolą Prezydenta RP jest m. in. łączyć Polaków na świecie

Cztery transporty z pomocą trafiły do Polaków na Ukrainie i na Litwie w ramach akcji współorganizowanej przez Kancelarię Prezydenta i Polonię na Zachodzie.

7 marca w Pałacu Prezydenckim w Warszawie z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy odbyło się podsumowanie roku akcji pomocowych dla Polaków na Wschodzie. Delegacja Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie na czele z prezes Wiktorią Laskowską - Szczur wzięła udział w tym spotkaniu. Z parą prezydencką rozmawiały również delegacje ze Stryja, Stanisławowa i Kamieńca Podolskiego.

Podczas koncertu został zaprezentowany film podsumowujący akcje pomocowe na Litwie i Ukrainie. Następnie goście z Kresów pokazali jak pięknie oni pielęgnują pamięć o swoich korzeniach: chór Sursum Corda pod kierownictwem Stanisława Nagórniaka z Kamieńca Podolskiego wykonał znane polskie pieśnie, m.in. „Polskie kwiaty”, dzieci ze Stryja opowiadały o Koziołku Matołku, zespół „Koroliski” pod kierownictwem Ireny Świtelskiej przedstawił polski taniec kujawiak z oberkiem w pięknych strojach ludowych.

Przedstawiciele polskiego środowiska na Wschodzie mieli możliwość opowiedzieć o swoich problemach i osiągnięciach. Prezes ŻOZPU z Żytomierza Wiktoria Laskowska-Szczur podziękowała za okazane wsparcie, za pamięć o rodakach i ich losach oraz za tą dobroć i uwagę, którą obdarzył ich Prezydent Polski Andrzej Duda wraz z małżonką. Na zakończenie słowo zabrał Prezydent Andrzej Duda opowiadając o całokształcie akcji i podkreślając znaczenie takich inicjatyw.

Swoje przemówienie podsumował w następujący sposób:

„I gdy mówiłem w Kijowie w 2015 roku o tym właśnie, że chciałbym, żeby Polacy mieszkający poza granicami mieli to poczucie, że ojczyzna o nich pamięta, że ta ziemia, na której urodzili się ich przodkowie, jest cały czas także i ich ziemią, i że Polska ma świadomość, że jej synowie żyją poza granicami – żeby to było właśnie poprzez dzieło prezydenckie utrwalane. Dla mnie jest to obowiązek jako prezydenta. Jestem ogromnie Państwu wdzięczny – wszystkim tym, którzy tę pomoc organizowali, którzy tę pomoc prowadzili, wszystkim inicjatorom, wszystkim darczyńcom. Ogromnie, ogromnie z całego serca dziękuję i jestem wdzięczny, że poprzez działalność mojej małżonki, poprzez moją działalność, poprzez działalność pana ministra Adama Kwiatkowskiego i Biura ds. Kontaktów z Polakami za Granicą my możemy w tej wielkiej akcji solidarności i budowania wspólnoty uczestniczyć. Chciałbym, żeby ona trwała, chciałbym, żeby ona się rozwijała, i wierzę w to głęboko, że tak właśnie będzie”.

Spotkanie w Pałacu Prezydenckim stało się podsumowaniem akcji pomocowej, a jednocześnie - zapowiedzią jej kontynuowania. Małżonka prezydenta Agata Kornhauser-Duda zapowiedziała, że jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi na Żytomierszczyznę na Ukrainę dotrze kolejny konwój z pomocą.

Przypomnijmy, że w 2016 roku i na początku 2017 trwały Akcje Pomocowe dla Polaków na Wschodzie, które odbyły się przy wsparciu Kancelarii Prezydenta RP. Ideę przekazania darów zaproponował młody polski student z Washington, który zwrócił się do Biura ds. Kontaktów z Polakami za Granicą. Szef gabinetu Prezydenta RP pan minister Adam Kwiatkowski podjął tą inicjatywę, bo misją tak tego Biura, jak i Prezydenta jest łączność Polaków.

Pomoc dotarła do młodzieży polskiego pochodzenia, która obecnie swobodnie może uczyć się języka polskiego i brać udział w różnego rodzaju zespołach wokalnych, tanecznych i teatralnych w celu pielęgnowania kultury polskiej w swoich miejscowościach. W Żytomierzu takie podarunki – puzzle, gry edukacyjne, książki – otrzymali uczestnicy zespołu wokalnego „Dzwoneczki”, tanecznego „Koroliski”, ModernPol oraz zostały przekazane do szkółek języka polskiego działających przy polskich organizacjach na Żytomierszczyźnie .

Pomoc otrzymali też ludzie starsi, niektórzy z nich już nie są w stanie wstać z łóżka. Oni ciągle pamiętają o swojej polskości, opowiadają o tych czasach wnukom i mieszkańcom miasta.

Pobyt gości Prezydenta był owocny i trwał dwa dni. Uczestnicy zwiedzili Muzeum Narodowego Banku Polski i zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego. Następnego dnia odbyło się spotkanie na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II.

W spotkaniu z polską parą prezydencką wziął także udział ks. biskup Leon Dubrawski, ordynariusz diecezji kamieniecko-podolskiej.

Jana Laskowska, 14.03.17 r.

 Głosowanie za projekt Nr 12 w Berdyczowie

Pozostał tylko jeden dzień do zakończenia głosowania za projekt „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”, skierowany na odrodzenie historycznego polskiego cmentarza w Berdyczowie.

Autor projektu Jerzy Sokalski i jednocześnie deputowany do Rady Miasta, ma nadzieję, że dzięki dofinansowaniu z budżetu partycypacyjnego uda się chociażby częściowo przywrócić zabytkowej polskiej nekropolii byłą świetność.

Na polskim cmentarzu w Berdyczowie znajdują się setki unikatowych pomników, każdy z których zasługuje na pracę naukową. Corocznie w celu odwiedzenia zabytkowej nekropolii do Berdyczowa przybywają setki turystów z Polski i innych krajów a także polscy dyplomaci.

- W ubiegłym roku wspólnie z polską młodzieżą pracowaliśmy przy oczyszczaniu nagrobków z śmieci i krzaków, odnawialiśmy napisy na pomnikach. Przed nami ogrom dalszej pracy. Lecz, żeby ta praca była efektywną, ma do niej się dołączyć nie tylko polska strona, lecz przede wszystkim – ukraińska. W taki sposób lokalne władze pokażą, że opiekują się polską mniejszością i historycznym dziedzictwem na terenie Berdyczowa – twierdzi Sokalski.

Kwota, przewidziana w wypadku wygranej w konkursie nie jest kosmiczna – 100 tys. hrywien. - Lecz od czegoś trzeba zacząć – dodaje Polak z Berdyczowa.

Polski cmentarz przy ul. Puszkina w Berdyczowie potrzebuje fachowej opieki. Na jego terenie są pochowani wybitni lekarze, księża, działacze społeczni i profesorowie. Znacznych kosztów do naprawy wymaga także aleja cmentarna i ogrodzenie.

Dzięki inicjatywie Jerzego Sokalskiego Berdyczów może zyskać wspaniały obiekt turystyczny, który będzie w stanie przenieść gości 150 lat wstecz. Otrzymanie dotacji z budżetu partycypacyjnego może pomóc uzyskać dla zabytkowej nekropolii status rezerwatu rangi lokalnej.

Żeby oddać głos trzeba w formularzu dla głosowania w polu „Centr 6” wpisać numer 12. Dla zagłosowania trzeba okazać dowód osobisty.

Słowo Polskie, Łarysa Wermińska, 14.03.17 r.

W Berdyczowie odbędzie się Międzynarodowa Naukowa Konferencja poświęconą 160. rocznicy urodzin Josepha Conrada Korzeniowskiego

23-24 czerwca 2017 r. w Berdyczowie zostanie przeprowadzona Międzynarodowa Naukowa Konferencja „Berdyczów na przestrzeni stuleci”, poświęcona 160. rocznicy urodzin Józefa Conrada, który urodził się w Berdyczowie 3 grudnia 1857 r.

Podczas konferencji planowane jest omówienie następujących tematów: Joseph Conrad – klasyk literatury światowej; stosunki ukraińsko-polskie: od sprzeczności do współpracy; działacze dziedziny literackiej, znane postacie rejonu berdyczowskiego; historia rozwoju przemysłu, handlu, transportu, usług komunalnych i mieszkaniowych, medycyny, edukacji i kultury; wydarzenia Rewolucji Ukraińskiej 1917-1921 lat i ziemia berdyczowska; konfrontacja wojskowa na terenach kraju; nasi rodacy w obronie niepodległości i integralności terytorialnej Ukrainy; aktualne zagadnienia historii i współczesności spraw archiwalnych, bibliotecznych, muzealnych i ochrony zabytków, ruchu regionalnego i turystyki; osobliwości położenia geograficznego w czasie i przestrzeni; życie zakonne; metody etnograficznych badań terenowych w placówkach oświatowych.

Zainteresowani udziałem w konferencji proszeni są do nadsyłania materiałów informacyjnych do 20 maja 2017 roku pod adres: Muzeum Historii Berdyczowa, Plac Soborny 25, m. Berdyczów, obwód żytomierski, Ukraina, 13300 lub e-mail: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it . Telefon kontaktowy: +38 0963525336 lub +380414324407. Osoba kontaktowa: dyrektor muzeum — Paweł Skawroński.

Organizatorzy konferencji: Narodowy Związek Etnografów Ukrainy, Komitet Wykonawczy Berdyczowskiej Rady Miejskiej, Żytomierska Obwodowa Organizacja Narodowego Związku Etnografów Ukrainy, Berdyczowska lokalna organizacja Narodowego Związku Etnografów Ukrainy.

Walentyna Jusupowa na podstawie informacji lokalnych mediów, 10.03.17 r.

Więcej na temat: Kresowa proza. Joseph Conrad-Korzeniowski (1857-1924); Korzenie rodu Josepha Conrada Korzeniowskiego herbu Nałęcz; Sejm ustanowił rok 2017 rokiem Piłsudskiego, Kościuszki i Josepha Conrada-Korzeniowskiego

Polski prezydent z małżonką zachęcają by dołączyć się do akcji pomocowej Polakom na Żytomierszczyźnie

Fot.: dzieje.pl7 marca w Pałacu Prezydenckim z udziałem prezydenta i pierwszej damy uroczyście podsumowano rok akcji pomocowych dla Polaków na Wschodzie. We imprezie wzięli udział także Polacy z miejscowości, do których trafiła pomoc a także zaśpiewał chór „Sursum Corda” z Kamieńca Podolskiego pod kierownictwem Stanisława Nagórniaka.

Zgodnie z zapewnieniem szefa gabinetu prezydenta RP Adama Kwiatkowskiego, który w Kancelarii Prezydenta odpowiada za sprawy polonijne, do tej pory zorganizowano cztery transporty ze wsparciem dla Polaków na Wschodzie; trzy były skierowane do tych, którzy mieszkają na Ukrainie, czwarty do domu dziecka na Litwie.

- Akcje pomocowe dla Polaków na Wschodzie docierają do ludzi, którzy zasłużyli na solidarność i pamięć. "Pomoc” - to ja bym powiedział w cudzysłowie. To nie jest pomoc, to jest wdzięczność i jej wyraz w związku z tym, to jest solidarność - powiedział prezydent Andrzej Duda.

„Cieszę się ogromnie, że ta rola prezydenta Rzeczpospolitej i jego małżonki, o której bardzo często się mówi, rola polegająca na budowaniu wspólnoty, na łączeniu Polaków w tym dziele, w tym przedsięwzięciu, w naszej wspólnej obecności tutaj tak pięknie się realizuje” - zauważył prezydent.

Andrzej Duda zaznaczył, że to nie Kancelaria Prezydenta jest głównym fundatorem tego wsparcia. "My jesteśmy tylko swoistym jej nośnikiem, my tylko udostępniamy sprzęt. Dajemy oczywiście trochę także i od siebie darów, prezentów, ale przede wszystkim jesteśmy po to, żeby łączyć, żeby wspierać, żeby tę pomoc, to wsparcie kierować" - dodał.

Przypomniał swoje słowa z Kijowa z 2015 roku o tym, że chciałby, aby "Polacy mieszkający po granicami mieli poczucie, że ojczyzna o nich pamięta, że ta ziemia, na której urodzili się ich przodkowie jest cały czas także i ich ziemią i że Polska ma świadomość tego, że jej synowie żyją poza granicami".

Pierwsza dama zachęcała do przyłączenia się do kolejnej akcji wielkanocnej. „Planujemy już następny transport z pomocą, która tym razem trafi do Polaków z Dołbysza (obw. żytomierski na Ukrainie) i okolic. Są to małe wioski zamieszkałe przez polskie rodziny w obwodzie żytomierskim. Pomoc ta trafi też do przedszkola, które jest prowadzone przez polskich księży” - mówiła Agata Kornhauser-Duda.

Słowo Polskie na podstawie informacji PAP, dzieje.pl, 08.03.17 r.

Ostatnie komentarze

Gazeta "Słowo Polskie" w PDF

2017

Nr 2 (55)

Nr 1 (54)

2016

Nr 12 (53)

Nr 11 (52)

Nr 10 (51)

Nr 9 (50)

Nr 8 (49)

Nr 7 (48)

Nr 6 (47)

Nr 5 (46)

Nr 4 (45)

Nr 3 (44)

Nr 2 (43)

Nr 1 (42)

2015

Nr 12 (41)

Nr 11 (40)

Nr 10 (39)

Nr 9 (38)

Nr 8 (37)

Nr 7 (36)

Nr 6 (35)

Nr 5 (34)

Nr 4 (33)

Nr 3 (32)

Nr 2 (31)

Nr 1 (30)

2014

Nr 12 (29)

Nr 11 (28)

Nr 10 (27)

Nr 9 (26)

Nr 8 (25)

Nr 7 (24)

Nr 6 (23)

Nr 5 (22)

Nr 4 (21)

Nr 3 (20)

Nr 2 (19)

Nr 1 (18)

2013

Nr 12 (17)

Nr 11 (16)

Nr 10 (15)

Nr 9 (14)

Nr 8 (13)

Nr 7 (12)

Nr 6 (11)

Nr 5 (10)

Nr 4 (9)

Nr 3 (8)

Nr 2 (7)

Nr 1 (6)

2012

Nr 5 od 23.12.2012 r.

Nr 4 od 26.11.2012 r.

Nr 3 od 26.10.2012 r.

Nr 2 od 25.09.2012 r.

Nr 1 od 25.08.2012 r.

 

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą