Relacje z wydarzeń

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia w żytomierskiej filharmonii obwodowej widzom zostało zaprezentowane przedstawienie teatralne „Historia zbawienia”.

Jeden z organizatorów – brat Bernard OFM tak opisuje wystawę:
- Nasza „Historia zbawienia” ma na celu zwiastować ludziom o przyjściu na świat Miłości pod wyglądem narodzonego Jezusa Chrystusa. Przedstawienie zaczynamy od Adama i Ewy, przez Abrama i Sarę, Mojżesza... kończąc na Maryi oraz Józefie, mędrcach i zwykłych pasterzach, oddających pokłon małemu dzieciątku Jezus.

Myślą przewodnią przedstawienia jest to, że Zbawienie przychodzi nie przez pieniądze, władzę, czy naukę, a bezpośrednio przez Jezusa Chrystusa. Dlatego najważniejszym celem dla nas jest przekazanie młodzieży a także parafianom radosnej nowiny.
Bożonarodzeniowa wystawa o narodzeniu Jezusa Chrystusa stała się kolejnym prezentem na Boże Narodzenie dla wszystkich mieszkańców Żytomierza i okolic.

Redakcja

Zdjęcia oraz wideo z przedstawienia

6 stycznia już w 94 miastach na świecie, w tym i kresowym Kamieńcu Podolskim odbędą się jasełka uliczne, tak zwany Orszak Trzech Króli. Proboszcz parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Kamieńcu Podolskim - Jerzy Malewski już po raz kolejny organizuje procesję z udziałem dużej ilości dzieci, ubranych we wspaniałe kolorowe kostiumy i oczywiście Trzech Króli, symbolizujących trzy kontynenty – Europę, Azję oraz Afrykę.

Ogromne jasełka w podwórku kamienieckiego kościoła  Najświętszego Serca Jezusowego  zawsze zbierały tłumy ludzi. W tym roku rozmiar szopki przekroczył 12 metrów, oprócz tradycyjnych biblijnych postaci, ksiądz Jerzy przy jasełkach umieścił także zajączki, lisy, osiołka oraz inne leśne zwierzęta. Najwięcej cieszą się z mini-ZOO najmniejsi parafianie.

Jedna z mam dzieci tak komentuje kamienieckie jasełka:
- Moja trzyletnia córka nie może oczu odwieść od szopki. Wszystko jej się podoba, a najbardziej – aniołki, które kręcą się na małym dzieciątkiem Jezus.

Zaciekawili się jasełkami także i prawosławni – Jak tu nie przyjść? Przychodzę tutaj każdego roku. Bo wiem, że zawsze przy kościele będzie czekała na mnie wspaniała szopka. Mój wnuk też uwielbia rozglądać wszystkie figurki, które ruszają się, kręcą się i błyszczą – opowiada Ludmiła Szamraj.

Franciszek Miciński/Credo

Rodziny szukają bliskich pomiędzy zwłokami ofiar NKWD, wydobytych z ziemu w winnickim parkuWe wspaniałej okolicy Podola nad Bogiem znajduje się miasto Winnica. Na początku II Wojny Światowej to miasto zamieszkiwali blisko 100 000 ludzi. Ogółem na Ukrainie (od Zbrucza) w 1939 roku mieszkało 27 mln. mieszkańców, gdy w 1929 – 31,2 mln. Biorąc do uwagi przyrost demograficzny na poziomie 20 na tysiąc – za dziesięć lat przed II Wojną Światową Ukraina straciła około 10 milionów mieszkańców. Gdzie się oni podziali? Co się z nimi stało?

Częściowe wytłumaczenie odnajdujemy w tysiącach opuchniętych ciał, ofiar Wielkiego Głodu, organizowanego przez komunistyczną Moskwę w 1932-1933 latach. Kolejne tłumaczenie jest schowane pod ziemią w masowych mogiłach w Winnicy i innych miastach Ukrainy. Te straszne odkrycia zaczęli robić Niemcy podczas II Wojny Światowej. Odkopywano ciała ludzi ze związanymi z tyłu rękami i przedziurawionymi czaszkami. W samej Winnicy było ich około 10 tysięcy. To miasto razem z Katyniem stało się symbolem  zamordowanych milionów niewinnych ludzi.

Podczas gdy władze Ukrainy oraz Polski przygotowywali się do Euro na wszystkich szczeblach, budując stadiony, drogi i promowali własny kraj na arenie międzynarodowej, Polacy na Kresach żyli swoim zwyczajnym życiem, otrzymując nowe Karty Polaka, biorąc udział w polskich świętach narodowych i religijnych.  Wnosili duży wkład w rozwój stosunków polsko-ukraińskich, szczególnie w nieprostym okresie intensywnej rusyfikacji oraz wzmocnienia wpływu władz centralnych na życie prowincji.

Oczywiście było kilka wydarzeń szczególnie znaczących, na przykład – wrześniowa wizyta na Podole Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Właśnie o takich wydarzeniach chcemy przypomnieć...

Podczas całego okresu Bożego Narodzenia w kościołach oraz domach Chrześcijan brzmią radosne kolędy oraz życzenia zdrowia, Opatrzności Bożej i pogody ducha.
Oprócz tradycyjnych kolęd i liturgii, prawie we wszystkich katolickich świątyniach młodzież przygotowuje przedstawienia wigilijne - tak zwane Jasełka. W kresowej Winnicy też istnieje jasełkowa tradycja, pierwsze przedstawienie zostało pokazane w kościele Świętego Ducha na Wiszence.

Pod czułym okiem proboszcza Sergiusza Toberta, parafianie – Irena Lisowska, Olena Zielińska, Anna Wakoluk przez kilka tygodni ćwiczyli historię narodzenia małego dzieciątka Jezus w Betlejem.  Mali artyści starannie przygotowywali się do spektaklu razem z rodzicami, dali sobie radę z długimi tekstami oraz uszyciem ubrań, podobnych do tych, które nosili kiedyś mieszkańcy Efraty. Przede wszystkim, młodzi artyści stworzyli ciepłą i rodzinną atmosferę Bożego Narodzenia, wprowadzając wszystkich obecnych w świąteczny nastrój.

Chrystus się narodził! Sławmy Go!

Antonina Dnistrianska

Przed samym Bożym Narodzeniem w Domie Polskim w Żytomierzu odbyło się spotkanie opłatkowe dla dzieci, uczących się języka polskiego. Wśród zaproszonych oprócz samych uczniów, okazała się młodzież polskiego pochodzenia, ich rodzice oraz nauczyciele - wszyscy, kto przez cały czas aktywnie uczestniczył w życiu społecznym oraz współpracował z jednym z najaktywniejszych ośrodków kultury polskiej na Żytomierszczyźnie. Spotkania opłatkowe, organizowane przez Dom Polski w Żytomierzu stały się już dobrą tradycją, jednak podobna impreza z udziałem dzieci odbywa się po raz pierwszy.

Na początku wszystkich zebranych powitała dyrektor Domu Polskiego – Irena Perszko,   przekazując zebranym najserdeczniejsze życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku.

W żytomierskiej szkole nr 36 zapanowała świąteczna atmosfera. Ucznie i uczennice klas najmłodszych śpiewają kolędy, opowiadają wierszyki w języku polskim i bawią się wokół wysokiej szkolnej choinki. Grudniowa pora u dzieci najczęściej kojarzy się z noworocznymi maskaradami i oczywiście oczekiwaniem na ferie zimowe oraz prezenty.

Z okazji noworocznych świąt prezes Żytomierskiego Regionalnego Związku przedsiębiorców – Jurij Woderacki przekazał podstawówce wspaniały prezent - sprzęt komputerowy: WI-FI router oraz tablicę interaktywną.

Dyrektor szkoły, Leonid Kotenko, tak komentuje całe wydarzenie:

27 grudnia w Winnicy odbyło się losowanie zwycięzcy w IV edycji konkursu krajoznawczego „Zgadnij, gdzie to jest”. Jak już, zapewne, pamiętacie – nasz konkurs polega na odgadnięciu, co jest przedstawione na zdjęciu z ostatniej strony gazety „Słowo Polskie”– kościół, centrum jakiegoś miasta czy szpital. Właśnie winnicki obwodowy szpital im. Juszczenki dla umysłowo chorych był pokazany na starej pocztówce z początku XX wieku.

Tryb losowania był następujący – kartki z odpowiedziami pomieszczono w plastikowy przeźroczysty kontener,  po wymieszaniu losowo została wybrana jedna, z której prowadząca konkursu Ania Szłapak  przeczytała imię oraz nazwisko zwycięzcy.

Wszystkie oprócz jednej poprawne odpowiedzi nadeszły z obwodu winnickiego, jedna – z chmielnickiego.

Na kilka dni przed Wigilią w chmielnickim kościele Chrystusa Króla Wszechświata odbył się wspaniały koncert muzyki Vivaldiego pod nazwą „Gloria In Excelsis Deo”, zorganizowany z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

Na sali kościoła zgromadzili się duchowieństwo na czele z biskupem Leonem Dubrawskim, przedstawiciele miejscowych władz a także studenci oraz wykładowcy chmielnickich uczelni. Nie zabrakło oczywiście i miejscowych Polaków na czele z prezesem obwodowego ZPU Franciszkiem Micińskim.

Ogromny kościół Chrystusa Króla ledwo zmieścił wszystkich chętnych posłuchać znanych utworów muzyki klasycznej w wykonaniu Chmielnickiego Akademickiego Municypalnego Chóru pod kierownictwem Igora Cmura przy akompaniamencie orkiestry Chmielnickiej obwodowej filharmonii.

Zapraszamy do nadsyłania do naszej redakcji prygotowanych przez Was kartek bożonarodzeniowych z życzeniami.

Z wielką radością opublikujemy je na naszym portalu polonijnym.

Przypominany adres mailowy redakcji This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it .

Konsulat KG RP w Winnicy

W połowie grudnia w żytomierskim Domu Polskim odbyło się przekazanie wypłat pieniężnych kombatantom Wojska Polskiego, członkom Stowarzyszenia Weteranów WP Żytomierszczyzny.  Pomoc finansowa jest realizowana przez rząd Rzeczpospolitej Polski za pośrednictwem Konsulatu Generalnego RP w Winnicy i jest przyznawana od 2000 roku. Członkowie organizacji jednak uważają, że ważniejszym dla nich od aspektu finansowego jest wyraz szacunku, czci i pamięci, a także uhonorowanie ich zasług przez Polskę. Podziękowanie za zasługi byłym żołnierzom jest bardzo aktualne, bowiem z roku na rok polskich kombatantów staje się coraz mniej...

Gazeta "Słowo Polskie" w PDF

2017

Nr 4 (57)

Nr 3 (56)

Nr 2 (55)

Nr 1 (54)

2016

Nr 12 (53)

Nr 11 (52)

Nr 10 (51)

Nr 9 (50)

Nr 8 (49)

Nr 7 (48)

Nr 6 (47)

Nr 5 (46)

Nr 4 (45)

Nr 3 (44)

Nr 2 (43)

Nr 1 (42)

2015

Nr 12 (41)

Nr 11 (40)

Nr 10 (39)

Nr 9 (38)

Nr 8 (37)

Nr 7 (36)

Nr 6 (35)

Nr 5 (34)

Nr 4 (33)

Nr 3 (32)

Nr 2 (31)

Nr 1 (30)

2014

Nr 12 (29)

Nr 11 (28)

Nr 10 (27)

Nr 9 (26)

Nr 8 (25)

Nr 7 (24)

Nr 6 (23)

Nr 5 (22)

Nr 4 (21)

Nr 3 (20)

Nr 2 (19)

Nr 1 (18)

2013

Nr 12 (17)

Nr 11 (16)

Nr 10 (15)

Nr 9 (14)

Nr 8 (13)

Nr 7 (12)

Nr 6 (11)

Nr 5 (10)

Nr 4 (9)

Nr 3 (8)

Nr 2 (7)

Nr 1 (6)

2012

Nr 5 od 23.12.2012 r.

Nr 4 od 26.11.2012 r.

Nr 3 od 26.10.2012 r.

Nr 2 od 25.09.2012 r.

Nr 1 od 25.08.2012 r.

 

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą