Polacy na Kresach

_Obwód Chmielnicki

W środę, 22 marca Klub Polskich Kobiet, który działa przy Kulturalno-Oświatowym Centrum im. J. Słowackiego w Chmielnickim zaprosił Innę Gumeniuk do przeprowadzenia warsztatów z robienia palm wielkanocnych.

Razem z dorosłymi sztukę tworzenia tradycyjnych polskich ozdób na Niedzielę Palmową opanowywało także młodsze pokolenie. Dziesiątki metrów kolorowych taśm, panie w polskich strojach ludowych i wspaniały nastrój towarzyszyły tym warsztatom Mieszkanki dawnego Płoskirowa nauczyły się jak robić barwne palmy, jakie już za dwa tygodnie można będzie wykorzystać w procesji palmowej, tydzień przed Wielkanocą.

Dawniej palmy wielkanocne przygotowywano z gałązek wierzbowych. Do dziś na wsiach istnieją tradycje stawiania palemek w czasie burzy w oknach, co miałoby zapewnić bezpieczeństwo, a bazie, oderwane z palm przed siewem mieszano z ziarnem. Poświęconą palmą kropiono rodzinę, żeby uchronić ją przed głodem i chorobami a dzieci trzeba było lekko uderzyć palemką, żeby rosły zdrowe.

Oczywiście, że prawdziwy chrześcijanin nie potraktuje poważnie przesądów z przeszłości, a poświęcając palmę w kościele będzie widział w niej znak nieśmiertelności ludzkiej duszy i znak zmartwychwstania.

Ludmiła Kotyk, dyrektor KOC im. J. Słowackiego, Chmielnicki, 24.03.17 r.

 

_Obwód Żytomierski

Wielce szanowny Proboszczu! Drodzy Młodzi Przyjaciele!

„Co tylko powie, zrób cię to” (J. 2,5)” – pod takim hasłem, przeżywając setną rocznicę objawienia Matki Boskiej w Fatimy odbędzie się nasz Jubileuszowy XXV Diecezjalny Dzień Młodzieży w Żytomierzu w dniach 7-9 kwietnia 2017 roku.

Serdecznie prosimy w swoich parafiach zorganizować jak największą ilość młodzieży (w wieku od 14 lat), która weźmie udział w DDM XXV, żeby, do setnej rocznicy Fatimskich objawień Matki Boskiej zastanowić się nad Macierzyństwem, Kobiecością i Duchownością Maryi i wziąć Ją jako wzór w swoim młodym powszednim życiu (temat konferencji, a zwłaszcza, prace w grupach i warsztatach otwarta nie tylko dla dziewczyn ale i dla chłopców).

Dla lepszej organizacji i przygotowywania grupy młodzieży z Państwa parafii podajemy niezbędną informację. Proszę z nią zapoznać się i przekazać młodzieży, która przybędzie na DDМ:

- w sobotę zaplanowano program poranny w 4 kościołach Żytomierza. Dla lepszej organizacji tych spotkań, potrzebujemy konkretnych informacji dotyczących Państwa noclegów. Dlatego zwracamy się z prośbą, jeśli ktoś ma już nocleg, w zgłoszeniu podać dokładny adres albo rejon m. Żytomierza;
- dobrze, żeby Wasza parafialna młodzież miała przy sobie swoje znamiennie – sztandar czy transparent. Możecie również przygotować odróżniające znaki waszej parafii (na przykład, chusteczki);
- koszt udziału w XXV DDМ wynosi 100 hrn. – można przekazać pieniądze przy rejestracji grupy po przybyciu do Żytomierza w piątek, 07 kwietnia;
- rejestracja grup będzie odbywała się na stronie internetowej denmolodi.zhitomir.org do 02.04.2017 roku za rekomendacją Proboszcza.
- prosimy przypomnieć młodzieży o ciepłej odzieży, ponieważ niektóre punkty programu będą odbywały się na ulicy;
- po przyjeździe grupy, odpowiedzialny za grupę musi najpierw zwrócić się do punktu rejestracji uczestników, który znajduje się przy parafii Św. Jana z Dukli, żeby zarejestrować grupę, a także otrzymać śpiewniki, identyfikatory, adresy nocowań i zapoznać się z programem;
- przypomnijcie młodzieży o zachowaniu: uprzejmości, punktualności, wdzięczność, zakaz spożywania alkoholu, palenia, słuchać organizatorów, i td. Niech katolicka młodzież da najlepsze świadectwo wiary i miłości do Pana Jezusa;

Wszystkich księży prosimy o tym, żeby służyli sakramentem pokuty – zwłaszcza w piątek, 07 marca, podczas Nabożeństwa Pokutnego.

Aby uzyskać więcej informacji i odpowiedzi na wszystkie pytania związane z organizacją i prowadzeniem naszego spotkania prosimy dzwonić na numery 0734153940 (lifecell) lub 0685098740 (Kyivstar)

о. Waldemar Pawełec SAC
Odpowiedzialny za przeprowadzenie ХХV DDМ

Informację przygotowała Walentyna Jusupowa na podstawie www.www.kyiv-zhytomyr.com.ua, 22.03.17 r.

_Obwód Winnicki

16 marca projekt decyzji o przekazaniu ponad 2 milionów hrywien na wspólfinansowanie projektu renowacji zabytku architektury rangi ogólnokrajowe trafił do porządku dziennego winnickiej Rady Miasta, która zbierze się na posiedzenie 22 marca.

21 lutego podobną pozytywną decyzję uchwaliła Winnicka Rada Obwodowa, wyznaczając na ten cel kwotę 2,75 miliona hrywien.

Celem prac restauracyjnych jest zachowanie i konserwacja zabytków, należących w czasach I RP do zakonu Dominikanów, którzy razem z Jezuitami a później także z Kapucynami stworzyli pierwsze murowane obiekty w ówczesnej stolicy województwa bracławskiego.

Ta dobra wiadomość świadczy o tym, że zarówno społeczność i władze Winnicy są zainteresowane w tym, żeby w zabytki z XVII-XVIII wieku wetchnąć nowe życie, tym samym zwiększając atrakcyjność swojego miasta dla turystów.

Warto zaznaczyć, że Winnicy prawo miejskie w 1641 r. nadał król Władysław IV. Aż do upadku I RP to miasto uważane było za forpost cywilizacji zachodniej na południowo-wschodnich jej krańcach.

Słowo Polskie, 22.03.17 r.

Więcej na temat: W Winnicy odnaleziono fundamenty dominikańskiego kościoła z 1632 roku

_Obwód Chmielnicki

Na przełomie trzeciej dekady marca w stolicy obwodu chmielnickiego zaprezentowano wystawę „Rzeczpospolita utracona”. W otwarciu wystawy wzięli udział historycy, nauczyciele języka polskiego oraz miejscowi Polacy.

Ekspozycja została przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w związku z 65. rocznicą zakończenia II wojny światowej.

Słowo powitalne do zgromadzonych wygłosili wicekonsul KG RP w Winnicy Wojciech Mrozowski oraz dyrektor Chmielnickiego Archiwum Obwodowego Wołodymyr Bajdycz.

Tematy, które porusza wystawa, są aktualne i poruszają nie tylko Polaków, lecz także i Ukraińców. To podróż po falach morza okaleczonego społeczeństwa. Zdjęcia, zaprezentowane na planszach podzielone są w trzech kategoriach: „Duchowość”, „Społeczeństwo” i „Dziedzictwo”. Z każdym zdjęciem wiąże się oddzielna historia. Oprawą muzyczną dla imprezy posłużyły Polonez Ogińskiego oraz utwory Fryderyka Chopina w aranżacji Ignacego Jana Paderewskiego.

Różni goście podkreślają, że ta wystawa jest okazją, by przypomnieć prawdziwą historię współczesnej młodzieży.

- Historia poraża. Poraża to, że Polacy ją pamiętają. Mam nadzieję, że my też wywnioskujemy dla siebie niektóre rzeczy, żeby głębiej zrozumieć istotę stosunków polsko-ukraińskich...
- Na zdjęciach widzimy młodych ludzi, którzy oddawali swe życie za ojczyznę. Nasza młodzież też powinna wychowywać się na podobnych wzorcach. To bardzo ważne...
- Dziwne, że takie zdjęcia zachowały się dla dzisiejszych pokoleń, historia Polski i Ukrainy jest mocno powiązana. Musimy o tym pamiętać...

Wystawa „Rzeczpospolita utracona” odwiedziła wiele miast Ukrainy, kraje Europy i Stany Zjednoczone. W Chmielnickim można ją będzie oglądać do końca marca.

Tematy poruszane w wystawie to – historia zagłady dwóch zbrodniczych reżimów – komunizmu i nazizmu, popełnionej na Żydach, Polakach, Romach, Ukraińcach i przedstawicielach innych narodowości oraz grup społecznych. Oddzielnie opisany jest tragizm losu milionów Polaków, wypędzonych ze swoich domów, zrywających wieloletnie więzi społeczne, rodzinne i kulturowe.

Franciszek Miciński, 22.03.17 r.

 
_Obwód Żytomierski

9 marca 2017 roku w Miejskim Budynku Kultury w ramach ХІІ Ogólnoukraińskiej akcji charytatywnej odbyła się aktywna faza projektu charytatywnego „Serce do serca”. Organizatorem akcji wystąpiła Ogólnoukraińska Fundacja Charytatywna „Serce do serca” wspólnie z ośrodkiem Kultury Żytomierskiej Rady Miasta, oddziałem Obwodowego Centrum Zdrowia i Medycyny sportowej, muzycznym centrum „Amadeus” oraz organizacjami partnerskimi.

Celem tej akcji charytatywnej jest zakup medycznego wyposażenia oftalmologicznego dla Żytomierskiego Obwodowego Szpitalu Dziecięcego dla dzieci z problemami wzroku.

W ramach „Serca do serca” we wszystkich ośrodkach kultury, szkołach muzycznych Żytomierza odbyły się koncerty tematyczne; wystawy rysunków, prac twórczych pt. „Ja chce widzieć życie”, zostały również rozmieszczone skrzynki dla zbioru kosztów.

ХІІ Ogólnoukraińska akcja charytatywna będzie trwała od 9 marca do 9 kwietnia. Akcja odbywa się we wszystkich regionach Ukrainy w tym i obwodach ługańskim i donieckim. Celem organizacji XII Ogólnoukraińskiej akcji charytatywnej jest zbiór kosztów na zakup wyposażenia w celu wczesnej diagnostyki i leczenia wad wzroku po całej Ukrainie.

W ramach XI Ogólnoukraińskiej akcji charytatywnej „Serce do serca” w 2016 roku zebrano ponad 3 mln 176 tysięcy hrywien na zakup wyposażenia dla oddziału reanimacji dziecięcej. To na 1 mln więcej, niż w 2015 roku. „Zakupiono 57 perfusorów „Kompakt”, 8 monitorów, 13 aspiracji, 28 pulsoksymetry, 11 dodatków do pulsoksymetrów і 3 300 strzykawki. Na dzień dzisiejszy wyposażenie medyczne mieści się w szpitalach dziecięcych. Każdy, kto dołączył się do tej akcji, może sprawdzić samodzielnie, czy te wyposażenie jest w szpitalach” – mówił Bogdan Iszczuk, prezes zarządu Ogólnoukraińskiej Fundacji Charytatywnej „Serce do serca”, podczas spotkania w Ukraińskim Media Centrum Kryzysowym.

Fundacja „Serce do serca” zaprasza wszystkich do udziału w tej akcji.

Sponsorami akcji są m. in. polska firma "Plastics" oraz bank z polskim kapitałem "Kredobank".

Walentyna Jusupowa, 21.03.17 r.

Nadchodzące imprezy

Zapraszamy na uroczyste otwarcie wystawy „Samarytanie z Markowej” poświęconej pamięci Polaków zamordowanych przez Niemców za pomoc Żydom podczas II wojny światowej, które odbędzie się 28 marca br. o godz. 17.00 w Winnickim Obwodowym Muzeum Krajoznawczym, ul. Soborna 19.

W otwarciu wezmą udział przedstawiciele warszawskiego Oddziału IPN.

Prosimy o poinformowanie potencjalnych zainteresowanych.

Więcej informacji poniżej na planszy informacyjnej.

Słowo Polskie, 21.03.17 r.

 


_Obwód Żytomierski

Po raz trzeci Święty Józef zjednoczył w Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Berdyczowie ponad 100 mężczyzn, którzy przyjechali na swoją „męską” pielgrzymkę.

Najwięcej chętnych przybyło z parafii w Korostyszewie – ponad 70 osób. Tym razem tradycyjny widok – mężczyzny na końcu kościoła – zmienił się w nietypowe zjawisko. I w tylnych i w przednich ławkach zasiadały wyłącznie przedstawiciele silnej płci.

Na początku spotkania wszyscy zapoznali się nawzajem. Różny wiek, status społeczny nie miał znaczenia podczas wspólnej modlitwy. Wszystkich zjednoczyła chęć zaczerpnięcia natchnienia w postaci Świętego Józefa, wspomnienie którego przypada na dzień 20 marca.

Główny organizator pielgrzymki o. Oleg Sartakow wygłosił gruntowny i głęboki wykład, w oparciu o wizje Marii Waltorty przybliżył postać świętego. Wiele jego cnot nie są doceniane w dniu dzisiejszym i nie są popularne w zainformatyzowanym społeczeństwa. Lecz wierność i ofiarność Świętego Józefa Matce Przenajświętszej jest przykładem dla wszystkich mężczyzn.

Słowa z wizji Marii Waltorty, który wygłosił Józef podczas zaręczyn „Żadna ofiara dla niej nie będzie dla mnie zbyt trudna”, mają być motywem przewodnim dla mężczyzny i ojca.
Pod koniec konferencji zebranych na pielgrzymce podzielono na grupy, w których dzielono się myślami o tych cnotach Świętego Józefa, które są ważne dla współczesnego mężczyzny, właśnie dla nich.

Po krótkiej przerwie odbyła się Droga Krzyżowa, podczas której mężczyźni spontanicznie dzielili się swoimi przemyśleniami.

Świętą Liturgię, która finalizowała męską pielgrzymkę do Berdyczowa celebrował o. Józef Bogusz z Korostyszewa w koncelebransie z o. Olegem Sartakowym, o. Andrijem Baczyńskim, o. Pawłem Jurkowskim i o. Rafałem Myszkowskim, proboszczem Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej.

Pielgrzymka zakończyła się błogosławieństwem i twardym przekonaniem odjeżdżających do swoich domów o wstawiennictwie Świętego Józefa w ich prośbach i modlitwach.

Słowo Polskie na podstawie informacji Katolickiego Centrum Informacyjnego, 21.03.17 r.

Nadchodzące imprezy

W sobotę, 25 marca 2017 roku o godz. 17.00 w Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku (d. Stanisławowie) odbędzie się widowisko słowno-muzyczne pn. „Poezjo, jak Ci na imię?”.

Usłyszymy wiersze Wisławy Szymborskiej, Juliusza Słowackiego, Adama Mickiewicza, Bolesława Leśmiana, Jana Kasprowicza, Juliana Tuwima, Tarasa Szewczenki i Jurija Andruchowycza, a także poezję śpiewaną z repertuaru Ewy Demarczyk, Marka Grechuty, Zbigniewa Wodeckiego, Grzegorza Turnau, Andrzeja Sikorowskiego, Maryli Rodowicz, Piotra Rubika oraz Kvitki Cisyk w wykonaniu młodych artystów.

Spotkanie odbędzie się w ramach Światowego Dnia Poezji. Serdecznie zapraszamy! Wstęp wolny.

Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku, 20.03.17 r.

 


_Obwód Żytomierski

Źródło: http://podroze.gazeta.pl175 lat temu niedaleko Stambulu po upadku Powstania Listopadowego polscy działacze emigracyjni założyli Adampol. Wielki wkład w dzieło stworzenia polskiej wsi daleko od rozdartego przez zaborców domu wniósł Michał Czajkowski z Halczyńca spod Żytomierza.

19 marca 1842 r. - został założony Adampol, polska miejscowość w Turcji na północno-wschodnich obrzeżach Stambułu, po azjatyckiej stronie Bosforu (tur. Polonezkoey). Inicjatorem był przywódca jednej z emigracyjnych frakcji po Powstaniu Listopadowym Adam Czartoryski.

Po upadku Powstania Listopadowego wielu członków zrywu udało się na emigrację, głównie do Francji. Tam w zależności od orientacji politycznej skupili się w kilku frakcjach, z których jedną był konserwatywno-liberalny, nastawiony prozachodnio i antyrosyjsko Hotel Lambert, którego przywódcą był książę Adam Czartoryski. Na początku lat 40. XIX w. pragnąc wesprzeć dość licznie przebywających również w Turcji polskich emigrantów, by przeciwstawić się rosyjskim wpływom na tym terenie i utworzyć drugi polski ośrodek emigracyjny, Czartoryski wysłał nad Bosfor swojego współpracownika Michała Czajkowskiego. Wykupił on część terenów leśnych na północny-wschód od Stambułu, gdzie zaczęła powstawać polska wioska.

Początkowo mieszkało tam kilkanaście osób, a 19 marca 1842 roku został poświęcony pierwszy powstały tam dom. Z czasem osada nazwana na cześć Czartoryskiego Adam-koj czyli Adamowa Wioska, w skrócie Adampol, zaczęła się rozrastać. Zamieszkało tam wielu dawnych uczestników powstania, a także wykupowani z niewoli tureckiej Polacy przymusowo walczący w wojskach rosyjskich, a później także uczestnicy wojny krymskiej i polscy uciekinierzy z Syberii. Schronienie znajdowali tam również inni emigranci z rejonów rosyjskich.

Pierwsi mieszkańcy trudnili się rolnictwem, leśnictwem i hodowlą zwierząt. Miejscowość początkowo była dość zróżnicowana językowo, upowszechnienie języka polskiego spowodowało dopiero powstanie polskiej szkoły. W osadzie rozwijała się także polska działalność emigracyjna.

Po zakończeniu I wojny i odzyskaniu niepodległości przez Rzeczpospolitą, wielu mieszkańców Adampola wróciło do Polski, a sama miejscowość zaczęła się także cieszyć w kraju dużą popularnością. Rodacy słali jej mieszkańcom liczne dary, wielu z nich przyjeżdżało tam również na letni wypoczynek. W tym okresie w osadzie odsłonięto popiersie Adama Mickiewicza, a w 1938 roku mieszkańcy otrzymali też tureckie obywatelstwo. Podczas II wojny władze pragnącej zachować neutralność Turcji ograniczały jednak manifestacje uczuć patriotycznych w Adampolu, wydając zakaz świętowania 3 maja.

W okresie PRL-u związki osady z krajem uległy znacznemu rozluźnieniu, jednak mieszkańcy nadal kultywowali polskie tradycje i obyczaje, wspierani przez władze lokalne. W 1968 roku przyznano im prawo własności zajmowanej ziemi, a potomkowie Czartoryskich zrzekli się swoich praw na ich rzecz. W latach 70. XX w. Adampol został zelektryfikowany, zbudowano też drogę dojazdową. W tamtym okresie powstał również pierwszy most na Bosforze. Działania te zwiększyły atrakcyjność położonej wśród lasów, w pobliżu wybrzeża miejscowości, wpływając na zmianę jej charakteru na turystyczny. Wiele domów przekształcono w hotele i pensjonaty, letnie wille ma tam także wiele zamożnych osób.

Do miejscowości przez lata przybywało również wiele znanych osób m.in. pianista Ferenc Liszt, pisarze Gustave Flaubert i Karel Droz, pierwszy prezydent Republiki Turcji Kemal Ataturk czy nuncjusz papieski Angelo Roncalli, późniejszy papież Jan XXIII.

Miejscowość nosi obecnie oficjalną nazwę Polonezkoey (pol. polska wieś), chociaż już tylko najstarsi mieszkańcy mówią po polsku, lecz wójtem tradycyjnie zawsze zostaje Polak. W Adampolu co roku latem organizowany jest festiwal podkreślający związki miejscowości z Polską, na który zapraszane są polskie grupy folklorystyczne.

Słowo Polskie na podstawie informacji dzieje.pl, 20.03.17 r.

_Obwód Chmielnicki

Redakcja „Słowa Polskiego” przygotowała w marcu kolejną audycją telewizyjną i radiową w języku polskim, które można oglądać i słuchać zarówno w telewizjach i stacjach radiowych, jak też i w Internecie.

Prezenterka Inna Sandiuk skupiła się w pierwszych wiosennych programach na tematach, związanych z Janem Potockim i jego powiązaniach z podwinnicką Uładówką oraz Łańcutem, polsko-ukraińskim forum biznesowym w Sędziszowie Małopolskim, koncercie chopinowskim w winnickiej szkole muzycznej oraz innych ciekawych sprawach, związanych z życiem Polaków na Podolu.

Telewizyjny program „Słowo Polskie” w roku 2017 podobnie jak i w roku ubiegłym ukazuje się w Winnickiej Telewizji Obwodowej oraz Chmielnickiej TV „33 kanał” trzy razy w miesiącu:

- W winnickiej telewizji „Vintera” w każdą trzecią niedzielę miesiąca o 19:20. Powtórki w następny poniedziałek o 11:20 oraz w środę o 9:30.
- W Chmielnickim i w strefie 50-kilometrowej wokół tego miasta jedyny polskojęzyczny program na Podolu można oglądać w każdą trzecią niedzielę miesiąca o godzinie 19:20. Powtórki w następny poniedziałek o 13:30 i piątek o 20:40.

"Słowo Polskie Wnet" można słuchać w każdą trzecią sobotę miesiąca o godzinie 21:20 na falach Winnickiego Obwodowego Radia "Vintera" - 88,6 MHz oraz Winnickiego Przewodowego Radia (tzw. kołchoźnik). Powtórki w czwarty wtorek i czwartek miesiąca o godzinie 21:40 w radiu "Vintera" - 88,6 MHz.

 

Redakcja, 19.03.17 r.

>>>> Marcowy program radiowy "Słowo Polskie" <<<<

 

_Obwód Winnicki

Wiosna przyniosła na Podole nie tylko słońce i dłuższe dni lecz także ciekawe imprezy i akcje w polskich szkołach sobotnio-niedzielnych i punktach nauczania języka polskiego.

18 marca w Winnicy uczniowie szkoły im. Grocholskich spróbowali własnoręcznie wykonać kwiatek dla mamy, odgadnąć zagadki, przeczytać wiosenny wierszyk i zaśpiewać „Bal na łące” razem z zespołem „Kresowiaczki”.

Sobotnią imprezę podzielono na dwie części – warsztaty robienia kwiatów z bibuły oraz koncert, wzbogacony o ciekawe zadania, który poprowadziła polonistka Lidia Paulukiewicz.

W warsztatach uczestniczyło około 35 dzieci w różnym wieku. Żeby obejrzeć część artystyczną przyszli ich rodzice oraz starsi członkowie Chrześcijańsko-Demokratycznego Związku Polaków – organizacji, przy której działa Szkoła im. Grocholskich.

Akompaniament dla części artystycznej zapewnili Nastia Kińdzierska oraz Petro Hnatyszyn, który razem z żoną na Święto Wiosny przyprowadzili pięcioro z 11 swoich dzieci.

Po godzinnej zabawie na starszych i młodszych uczniów szkoły czekał słodki poczęstunek.

Święto wiosny w szkole im. Grocholskich przygotowała administrator lekcji polskiego Natalia Abaszkina.

Słowo Polskie, 18.03.17 r.

 

 

 

 

 

 


 


 

 


 


 


 

Zamów wiadomości na pocztę

Ostatnie komentarze

Gazeta "Słowo Polskie" w PDF

2017

Nr 2 (55)

Nr 1 (54)

2016

Nr 12 (53)

Nr 11 (52)

Nr 10 (51)

Nr 9 (50)

Nr 8 (49)

Nr 7 (48)

Nr 6 (47)

Nr 5 (46)

Nr 4 (45)

Nr 3 (44)

Nr 2 (43)

Nr 1 (42)

2015

Nr 12 (41)

Nr 11 (40)

Nr 10 (39)

Nr 9 (38)

Nr 8 (37)

Nr 7 (36)

Nr 6 (35)

Nr 5 (34)

Nr 4 (33)

Nr 3 (32)

Nr 2 (31)

Nr 1 (30)

2014

Nr 12 (29)

Nr 11 (28)

Nr 10 (27)

Nr 9 (26)

Nr 8 (25)

Nr 7 (24)

Nr 6 (23)

Nr 5 (22)

Nr 4 (21)

Nr 3 (20)

Nr 2 (19)

Nr 1 (18)

2013

Nr 12 (17)

Nr 11 (16)

Nr 10 (15)

Nr 9 (14)

Nr 8 (13)

Nr 7 (12)

Nr 6 (11)

Nr 5 (10)

Nr 4 (9)

Nr 3 (8)

Nr 2 (7)

Nr 1 (6)

2012

Nr 5 od 23.12.2012 r.

Nr 4 od 26.11.2012 r.

Nr 3 od 26.10.2012 r.

Nr 2 od 25.09.2012 r.

Nr 1 od 25.08.2012 r.

 

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą