Polacy na Kresach

_Obwód Winnicki

Niezapomniana impreza, poświęcona życiu i twórczości słynnego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina odbyła się 18 lutego w Winnickiej Szkole Muzycznej Nr 1.

Spotkanie, który zaszczycił swoją obecnością konsul KG RP w Winicy Przemysław Szymański, zostało organizowane przez Centrum Rozwoju i Partnerstwa „Polonia” w partnerstwie z Małopolską Polsko-Ukraińsko-Słowacką Fundacją „Braterstwo”.

W pierwszej części imprezy zebrani na sali szkoły widzowie mogli obejrzeć krótki film o losach polskiego patrioty, który w wieku 20 lat, tuż przed powstaniem listopadowym musiał opuścić Ojczyznę, ale sercem pozostał wierny jej do końca życia.

Następnie młodzież szkolna i studencka w języku polskim i ukraińskim recytowała wiersze, poświęcone Chopinowi i wykonywała na fortepianie najbardziej rozpoznawalne walce, mazurki i nokturny „sercem Polaka i talentem świata Obywatela” - tak zatytułowano uroczystość, która odbyła się w ramach szerszego przedsięwzięcia pt. „Muzyka łączy”.

Kilkanaście utworów wykonanych na bardzo wysokim poziomie artystycznym publiczność witała oklaskami i okrzykami „Brawo”. Pierwsza na tak wysokim poziomie impreza chopinowska w Winnicy zgromadziła ponad 100 osób, przeważnie ludzi sztuki oraz miejscowych Polaków.

Słowo Polskie, zdjęcia: Sergiusz Olijnyk, 19.02.17 r.

 

 


Nadchodzące imprezy

W poniedziałek w galerii „Interszyk” (IV piętro) o godzinie  18.00 odbędzie się spotkanie, gościem którego ponownie będzie polski artysta sztuk wizualnych, wydawca, autor murali i instalacji w przestrzeni publicznej Artur Wabik.

Organizatorzy: Podolska Agencja Rozwoju Regionalnego, KG RP w Winnicy.

>>> Anons spotkania (j.ukr.) <<<<

Słowo Polskie na podstawie informacji KG RP w Winnicy, 19.02.17 r.


_Obwód Żytomierski

O młodej żytomierzance polskiego pochodzenia Irynie Gerus pisaliśmy już wcześniej. Będąc studentką, wyjechała na studia do Polski. Zdobyła na jednej z uczelni dyplom magistra i pracuje jako tłumacz. Ale prawdziwą pasją jej jest muzyka.

Iryna Gerus gra na pianinie i fortepianie. Na dzień dzisiejszy Iryna może pochwalić się występami na licznych polskich, ukraińskich festiwalach i koncertach. Iryna także śpiewa w stylu pop-rockowym. Klasyczny śpiew odrzuca jak nieodpowiadający jej charakterowi, chociaż ma odpowiedni głos.

Iryna bardzo lubi podróżować, nie odczuwa żadnego dyskomfortu, przebywając w różnych miastach Europy, Indii i Afryki. Czuje się człowiekiem wolnym i dlatego pisze teksty piosenek, związane właśnie z wolnością, walką o marzenia i o miłości. W marcu wokalistka zaplanowała koncert muzyczny i zaprasza wszystkich Rodaków do „Polish Millennium House” w Wielkiej Brytanii. Impreza odbędzie się 4 marca.

Dom Polski w Birmingham został poświęcony 9 grudnia 1962 roku. Jest to pierwszy polski Dom w Anglii zbudowany od fundamentów. Jego fasadę zdobi figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem wykonana przez artystę rzeźbiarza Tadeusza Zielińskiego - autora sławnego obrazu Matki Boskiej Kozielskiej, a przy wejściu tablica katyńska ku pamięci Polaków pomordowanych w 1940 r. w Rosji przez NKWD. Polskie Centrum Katolickie skupia pod swym dachem wiele organizacji społecznych, młodzieżowych, religijnych i wojskowych.

Walentyna Jusupowa, 19.02.17 r.

_Obwód Chmielnicki

W sobotę 18 lutego na falach Winnickiego Obwodowego Radia ukazała się pierwsza audycja radiowa „Słowo Polskie Wnet”, relacjonująca najciekawsze wydarzenia z życia Polaków na Podolu (obw. winnicki i chmielnicki).

Dziesięciominutowego programu radiowego można słuchać w każdą trzecią sobotę miesiąca o godzinie 21.20 na falach Winnickiego Obwodowego Radia "Vintera" - 88,6 MHz oraz Winnickiego Przewodowego Radia (tzw. kołchoźnik). Powtórki w czwarty wtorek i czwartek miesiąca o godzinie 21.40 w radiu "Vintera" - 88,6 MHz.

Partnerem podolskiej redakcji „Słowa Polskiego” wystąpiła polska rozgłośnia Radio Wnet, która udzieliła pozwolenia na montaż i nagrywanie programu na swoim profesjonalnym sprzęcie, który znajduje się w Winnicy w kościele kapucynów. Chęć przyszłego wsparcia w tworzeniu nowego radiowego Słowa Polskiego wyraziły także także Winnicka Administracji Obwodowa oraz polska firma „Barlinek-Inwest”.

W marcu całkowicie polskojęzyczny program radiowy, tworzony przez redakcję „Słowa Polskiego”, może pojawić się także w chmielnickich rozgłośniach. Prowadzą program Inna Sandiuk i Jerzy Wójcicki.

>>>> Posłuchaj pierwszej audycji „Słowo Polskie Wnet” w MP3 <<<

Redakcja, 19.02.17 r.

_Obwód Winnicki

Gabinet polonistyki w szkole „Aist” ledwo zdołał pomieścić wszystkich zainteresowanych imprezą poświęconą Dniu Języka Ojczystego, organizowaną 18 lutego przez Stowarzyszenie „Kresowiacy” oraz polonistkę Lidię Paulukiewicz, oddelegowaną na Ukrainę przez ORPEG.

W pomieszczeniu, zdolnym pomieścić około 20 osób zebrało się ponad 50 uczniów sobotnio-niedzielnej szkoły im. Grocholskich, ich rodziców oraz innych, kto uważa, język polski za mowę swoich babć i pradziadków – Polaków, mieszkających na Podolu.

Impreza przebiegała w miłej i serdecznej atmosferze. Dziecięcy zespół „Kresowiaczki”, działający przy organizacji wykonał wokalno-instrumentalną aranżację piosenek „Kołysanka lwowska” oraz „Gdybym ja była” a reszta młodzieży podśpiewywała, recytowała wiersze i brała udział w ciekawych konkursach i zgadywankach.

Nagrody dla młodych artystów udostępnił Konsulat Generalny RP w Winnicy a akompaniament podczas imprezy zapewnili Antonina Zajcewa oraz Piotr Hnatyszyn – ojciec 11 dzieci, którzy razem z matką aktywnie uczestniczyli w obchodach Dnia Języka Ojczystego. Choć cały świat świętuje go 21 lutego ale sobota 18 lutego okazała się najlepszym dniem dla zorganizowania podobnej uroczystości. Bo dzień wolny i można było swobodnie pożyczyć potrzebną ilość krzeseł w sąsiednich klasach.

Ile Polska ma mieszkańców? Kto jest prezydentem i premierem Polski? Te i inne pytania zadawała pani Lidia, z chęcią podpowiadając, kiedy goście mieli problem z udzieleniem odpowiedzi.

Szczególnie ciepłe emocje wywołało wspólne wykonanie piosenek „Bo wszyscy Polacy to jedna rodzina” i „Taki duży, taki mały” z repertuaru „Arki Noego”.

Świętowanie Dnia Języka Ojczystego w Szkole Grocholskich, działającej przy WSP „Kresowiacy” trwało nieco ponad godzinę. Wszyscy zebrani wyrazili chęć udziału w podobnych imprezach, promujących polską kulturę i tradycję na Podolu jak najczęściej.

Słowo Polskie, 18.02.17 r.

 

_Obwód Chmielnicki

W mieście Chmielnicki w sobotni wieczór 4 lutego, w sali „LTD Polonius” zostało zorganizowane spotkanie historyczno - dyskusyjne „Poznajmy naszą historię”.

Jest to cykl spotkań związanych z poznaniem różnych okresów historii Polski. Lutowe spotkanie miało na celu przedstawienie historii „Sejmu Niemego z 1 lutego 1717 roku”, powstanie Polskich Legionów we Włoszech pod wodzą generała Henryka Dąbrowskiego i szybki skrót historii do Powstania Styczniowego z 1863 roku.

Na początku imprezy została przedstawiona część lekcyjna, a następnie odbyła się gorąca dyskusja. W spotkaniu brały udział osoby, które interesują się poznaniem historii Polski i jej pielęgnowaniem w podolskim środowisku.

Karol Frankowski, 17.02.17 r.

 


 


_Obwód Winnicki

W czwartek 16 lutego cała uwaga mniejszości polskiej w stolicy Podola była przykuta do Domu Kultury „Zaria” na Zamościu, gdzie w porze wieczornej tego dnia odbył się wspaniały koncert zespołów artystycznych „Srebrne Głosy” oraz trio „Ażur”, działających przy Związku Polaków Winniczyzny (były Winnicki Kulturalno-Oświatowy Związek Polaków).

Imprezę, na której zgromadziło się liczne grono winniczan, zaszczycili swoją obecnością konsulowie KG RP w Winnicy na czele z szefem placówki Tomaszem Olejniczakiem, prezesi organizacji polskich, ludzie kultury i sztuki oraz duchowieństwo.

W ramach koncertu zabrzmiało utworów piosenek w języku ukraińskim i polskim o bardzo szerokiej rozpiętości tematycznej – od piosenek batiarskich ze Lwowa do poważnych i romantycznych utworów jak „Czornobrywci” czy dobrze znanych publiczności piosenek estradowych z lat 70-80.

Rozpoczęła się impreza z piosenki „Wsiądź do pociągu”, która, jak, zaznaczyła kierownik artystyczny zespołów Irena Godna, rozpoczęła ich karierę muzyczną podczas Festiwalu Kultury Polskiej 5 lat temu. Następnie uczestniczki formacji muzycznych w pięknych strojach wykonywały jeden za drugim szlagiery sceny polskiej i ukraińskiej. Prawie każdą z piosenek dedykowano poszczególnym grupom czy osobom – konsulowi generalnemu Tomaszowi Olejniczakowi, członkom organizacji polskiej oraz prezesowi ZPW Alicji Ratyńskiej za opiekę i dobre słowa, dla wszystkich dobroczyńców, którzy zapraszali zespół na liczne imprezy w Polsce i na Ukrainie i in.

Zebrani na koncercie mogli zobaczyć dziecięce zdjęcia wszystkich siedmiu dziewczyn oraz poznać ich osiągnięcia życiowe a także w ramach specjalnej prezentacji multimedialnej – zobaczyć liczne dyplomy i laurki, zdobyte przez „Srebrne Głosy” i „Ażur” na konkursach lokalnych i międzynarodowych w Będzinie, Pułtusku i innych miastach.

Jak zaznaczyły same dziewczyny, marzy im się koncert we Lwowie, tym bardziej, że w swoim repertuarze mają cały zestaw przedwojennych piosenek, popularnych i śpiewanych w tym mieście przed II wojną światową.

Życzymy solenizantkom kolejnych udanych występów i owocnych wyjazdów do Polski i innych krajów świata z koncertami.

Słowo Polskie, 17.02.17 r.

 


 


_Obwód Winnicki

Trzeci rok z rzędu polska fundacja „Perspektywy” organizuje konkurs „INTERSTUDENT”, w ramach którego drogą głosowania internetowego wybierany jest najlepszy student cudzoziemiec, studiujący w Polsce.

W tegorocznej edycji konkursu udział zgłosiło ponad 100 zagranicznych studentów z 39 uczelni. Wśród pretendentów nie zabrakło uczestników z Ukrainy, Gruzji a nawet Kazachstanu. Jury wybrało ze wszystkich zgłoszeń 20 najbardziej zasługujących uwagi pod względem wyników nauczania, zaangażowania w pracę wolontariacką oraz aktywność społeczną.

Wśród pretendentów jest także Podolanka Natalia Tarasiuk z Winnicy – absolwentka gimnazjum fizyko-matematycznego Nr 17, która studiuje na Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Stanem na ranek 17 lutego Natalia posiadała 28 tys. głosów, przegrywając wyłącznie ze Szwedem arabskiego pochodzenia Omarem Al-Obaidi, który wyprzedzał ją o kilka tysięcy głosów.

Wesprzeć Podolankę można klikając na „plusie” na jej zdjęciu na stronie http://studyinpoland.pl (dolny rząd). Podsumowanie głosowania zostanie opublikowane 27 lutego. Trzymamy kciuki za rodaczkę!

Słowo Polskie, 17.02.17 r.

Nadchodzące imprezy

Żytomierskie Polskie Centrum Edukacji i Nauki zaprasza 25 lutego 2017 roku do udziału w Obwodowym Dyktandzie z języka polskiego (II edycja) w ramach obchodów Światowego Dnia Języka Ojczystego.

Zapraszani są wszyscy chętni, którzy chcą sprawdzić swoją umiejętność pisania po polsku. Czekamy, przede wszystkim, uczniów szkół, studentów, słuchaczy kursów języka polskiego oraz członków organizacji polonijnych miasta Żytomierza oraz obwodu żytomierskiego.

UWAGA! Do dyktanda należy zgłaszać uczestników w wieku:

I kategoria – 12-14 lat;
II kategoria – 15-19 lat.

Zgłoszenia są przyjmowane na e-mail: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

Termin wysyłania ankiet upływa z dniem 22 lutego o godz. 21:00.

Osoby nie zgłoszone wcześniej nie będą mogły wziąć udziału w Dyktandzie.

Z wyrazami szacunku,
dr Natalia Szumlańska Prezes ŻPCEN, 16.02.17 r.

 


_Obwód Chmielnicki

Powstaniec listopadowy, odznaczony Złotym Krzyżem Virtuti Militari, pianista, kompozytor a przede wszystkim – malarz i rysownik Napoleon Orda (1807-1883), stworzył ponad tysiąc akwareli i rysunków, na których utrwalono zabytki polskiej kultury na terenie zaboru rosyjskiego i austriackiego a także w krajach Europy.

11 lutego światowa wspólnota obchodziła 210-lecie urodzin tego wybitnego polskiego i białoruskiego artysty. W Chmielnickim Obwodowym Muzeum Krajoznawczym z okazji rocznicy otwarto wystawę unikatowych litografii z widokami Wołynia i Podola autorstwa Napoleona Ordy. Dzisiaj te perełki, pokazane na rysunkach, mają zupełnie inny wygląd, znaczna część z nich nie przetrwała do dnia dzisiejszego. Dlatego akwarele Ordy są często jedynym wspomnieniem o utraconej przeszłości.

W zbiorach Chmielnickiego Obwodowego Muzeum Krajoznawczego znajduje się 52 litografii z akwareli utalentowanego artysty. Wśród nich - widoki Kamieńca Podolskiego, Sławuty, Berdyczowa, Poczajowa i inne.

W ramach wystawy w stolicy obwodu chmielnickiego zaprezentowano 22 litografie Ordy, wyprodukowane przez zakład fotograficzny Fajansa w Warszawie. Z fotograficzną dokładnością Napoleon Orda przedstawił na nich najciekawsze obiekty architektoniczne na terenie ówczesnych podolskiej, wołyńskiej i kijowskich guberni. Litografie Ordy posłużyły unikatowym źródłem informacji podczas prowadzenia prac projektowych przy renowacji Andrijowskiej Cerkwi w Kijowie, kościoła Jana Chrzciciela i parku krajobrazowego „Aleksandria” w Białej Cerkwi, fortecy w Kamieńcu Podolskim, zamków w Łucku, Dubnie i Ostrogu.

Franciszek Miciński, zdjęcia: www.prostir.museum.ua, 16.02.17 r.

  


Nadchodzące imprezy

17 lutego o godzinie 14.00 w Chmielnickim Liceum Nr 17 (adres: ul. Proskuriwskogo Pidpilla, 89), odbędzie się spotkanie z ambasadorami Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie – jednej z najstarszych i najbardziej znanych uczelni wyższych w Polsce.

Wstęp wolny, zaproszeni są wszyscy zainteresowani możliwością przyszłej nauki w UJ.

Franciszek Miciński, 15.02.17 r.

 


Zamów wiadomości na pocztę

Ostatnie komentarze

Gazeta "Słowo Polskie" w PDF

2017

Nr 1 (54)

2016

Nr 12 (53)

Nr 11 (52)

Nr 10 (51)

Nr 9 (50)

Nr 8 (49)

Nr 7 (48)

Nr 6 (47)

Nr 5 (46)

Nr 4 (45)

Nr 3 (44)

Nr 2 (43)

Nr 1 (42)

2015

Nr 12 (41)

Nr 11 (40)

Nr 10 (39)

Nr 9 (38)

Nr 8 (37)

Nr 7 (36)

Nr 6 (35)

Nr 5 (34)

Nr 4 (33)

Nr 3 (32)

Nr 2 (31)

Nr 1 (30)

2014

Nr 12 (29)

Nr 11 (28)

Nr 10 (27)

Nr 9 (26)

Nr 8 (25)

Nr 7 (24)

Nr 6 (23)

Nr 5 (22)

Nr 4 (21)

Nr 3 (20)

Nr 2 (19)

Nr 1 (18)

2013

Nr 12 (17)

Nr 11 (16)

Nr 10 (15)

Nr 9 (14)

Nr 8 (13)

Nr 7 (12)

Nr 6 (11)

Nr 5 (10)

Nr 4 (9)

Nr 3 (8)

Nr 2 (7)

Nr 1 (6)

2012

Nr 5 od 23.12.2012 r.

Nr 4 od 26.11.2012 r.

Nr 3 od 26.10.2012 r.

Nr 2 od 25.09.2012 r.

Nr 1 od 25.08.2012 r.

 

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą