Wiadomości z Ukrainy

Na oficjalnej stronie Eurokomisji opublikowano statystykę, dotyczącą ilości wydanych wiz dla wielokrotnego przekraczania granic krajów Schengen.

817 tysięcy wiz (60 proc.) były z możliwością wielokrotnego wjazdu, najwięcej takich wiz wydały placówki dyplomatyczne Holandii (82,1 proc.), Litwy (78,1 proc.) oraz Polski (76 proc.). Najmniej wielokrotnych wiz wydano w placówkach Finlandii (17 proc.), Francji (20,7 proc.), Hiszpanii (26,8 proc.) oraz Czech (28 proc.).

Nieco spadł odsetek odmów w wydaniu wiz – z 3,4 proc. do 3,2. Najrzadziej odmawiali Ukraińcom litewscy dyplomaci (0,2 proc.), Austrii (0,9 proc.) i Łotwy (1,1 proc.).

Słowo Polskie, 25.03.16 r.

Źródło: http://tvoemisto.tv

Wieczorem 23 marca we wsi Zaliski (rej. żydaczowski) częściowo zawalił się most nad Dniestrem na trasie Stryj-Tarnopól-Winnica-Znamianka.

Ruch transportu samochodowego został całkowicie wstrzymany, wyznaczono nowe kierunki objazdu przez Stary Rozdoł, Nowy Rozdoł oraz Piddnistriane.

Policja pomaga kierowcom omijać niebezpieczne miejsce.

Słowo Polskie, 24.03.17 r.

Źródło: UNN

Źródło: http://www.remedylaw.com.uaOd połowy marca ilość przedsiębiorców prywatnych na Ukrainie, którzy rezygnują z działalności stała się niższa, niż ilość chętnych rozpocząć własny biznes.

Od 27 grudnia 2016 r., po tym, jak prezydent Poroszenko podpisał zmiany, zwiększające kwotę podatków dla fizycznych osób przedsiębiorców (tzw. FOP) ponad 300 tysięcy przedstawicieli małego biznesu postanowiło zaprzestać legalnej działalności. Od 1 stycznia, nie zależnie od tego, prowadzi działalność przedsiębiorca, czy nie, musi on spłacać podatek socjalny w rozmiarze 704 hrywien każdego miesiąca.

Najwięcej przedsiębiorców zrezygnowało z działalności w obwodach kijowskim, charkowskim oraz dnipropetrowskim.

Obszar pracy rezygnujących przedsiębiorców – handel hurtowy i detaliczny, usługi transportowe i prowadzenie magazynów.

Słowo Polskie, 22.03.17 r.

Za niecałe 20 Euro (499 hrywien) w Kijowie można wynająć samochód osobowy, jeżeli turysta nie życzy sobie poruszania się podziemnym metrem lub zatłoczonymi „marszrutkami”.

Według statystyk najpopularniejsze w ramach wynajęcia na Ukrainie są samochody Skoda Fabia, Hyundai Accent, Ford Fiesta oraz Kia Rio, wyposażone w automatyczną skrzynię biegów. Często klienci życzą sobie dodatkowo zainstalowanie krzesełek dla dzieci i nawigacji GPS oraz dostarczania auta pod wskazany adres.

Warunkiem nie przekroczenia limitu jest zmieszczenie się w granicach 150 km. Firma Rental, na przykład, po przekroczeniu 150 kilometrów nalicza po 3 hrywny za każdy kolejny kilometr.

Słowo Polskie, 22.03.17 r.

 

Źródło: autoconsulting.ua

Źródło: credo-ua.orgLodówki, gdzie każdy chętny mógł zostawić jedzenie dla potrzebujących zdołały „utrzymać się” we Lwowie tylko przez jeden dzień.

19 marca przy ul. Bohaterów Krut oraz Wołodymyra Wełykogo pojawiły się dwie żółte lodówki z napisem „Podziel się jedzeniem”. Niestety następnego dnia lodówki zostały skradzione, prawdopodobnie złodzieje sprzedali je na złom.

W Kijowie sieć foodsharingu nalicza dwudzieścia lodówek. To bardzo popularna forma działalności charytatywnej. Przy dużych marketach i kawiarniach w krajach Europy podobne lodówki nie są rzadkością. Planowano, że we Lwowie pomysł dzielenia się jedzeniem też zostanie przyjęty z entuzjazmem.

- Jeszcze wczoraj żółta lodówka stała tutaj. Pamiętam napis czerwoną farbą „Podziel się jedzeniem”. Chcieliśmy razem z przyjaciółmi zrobić dobry uczynek i położyć do niego prowiant. Lecz przy lodówce siedział jakiś pan, który wpierw na nas nakrzyczał, potem powyciągał jedzenie i w końcu oderwał drzwiczki od lodówki. Wieczorem przyszła dwójka kolejnych, którzy rozebrali lodówkę na części i jego ukradli – poinformowała Sofija Zwir, uczennica jednej z lwowskich szkół.

Słowo Polskie, credo-ua.org, 20.03.17 r.

19 marca ulicami Lwowa od cerkwi Archistratyga Mychaiła do cerkwi Jura przeszła wielotysięczna procesja pod przewodnictwem zakonników greckokatolickiego zakonu Bazyliańskiego Zakonu Świętego Jozafata OSBM.

Ogólnomiejska modlitwa w trzecią niedzielę marca zbiegła się w czasie z 400-leciem reformacji tego zakonu, który powstał po podpisaniu unii w Brześciu Litewskim w 1596 roku. Założyli go mnisi prawosławni z terytorium Rzeczypospolitej, którzy uznali zwierzchnictwo papieża.

W dniu 19 marca przypada połowa Wielkiego Postu, który w roku 2017 przebiega równolegle u chrześcijan wschodniego i zachodniego obrządków. W tym dniu z ołtarza zdejmowany jest dla adoracji Krzyż, uwieńczony kwiatami. Następnie ten Krzyż będzie stał w środku świątyni do piątku czwartego tygodnia Wielkiego Postu.

Słowo Polskie, 20.03.17 r.

 

Źródło: unn.com.ua

W drugiej połowie marca specjalne samochody, wyposażone w niezbędny dla rejestracji pojazdów sprzęt, zaczynają pełnić dyżury w oddalonych regionach, gdzie nie ma centrów serwisowych MSW.

Ekipa samochodu Renault Master składa się z dwóch administratorów oraz eksperta i jest przygotowana do wykonania wszystkich operacji dotyczących rejestrowania i przerejestrowania samochodów, wymiany i wydawania prawa jazdy oraz zaświadczeń o braku wyroków więzienia.

Mobilne centra będą przyjeżdżać „na zawołanie” lokalnych władz. Ich harmonogram pracy można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy.

Słowo Polskie, 19.03.17 r.

 

Źródło: autoconsulting.ua

17 marca w odeskim porcie przycumowały cztery okręty wojskowe z krajów członkowskich NATO.

Załogi polskiego ORP Czernicki, hiszpańskiego ESPS DUERO, niemieckiego FGS Rottweil oraz tureckiego TCG Alanya spędzą w morskiej stolicy Ukrainy trzy dni. W ramach wizyty ukraińscy wojskowi będą mogli odwiedzić okręty, dowództwo zagranicznych jednostek spotka się z przedstawicielami ministerstwa obrony Ukrainy oraz władz lokalnych i obwodowych.

18 marca w godzinach 14.00-16.00 zobaczyć, jak wyglądają natowskie okręty od środka, będą mogli wszyscy zainteresowani.

Ukraińscy, polscy i inni marynarze wezmą udział w zawodach sportowych.

Przed wizytą okrętów NATO w Odessie zastępca szefa Marynarki Wojskowej Andrij Tarasow poinformował media o rychłym przekazaniu Ukrainie przez NATO używanych okrętów wojskowych.

Słowo Polskie, 18.03.17 r.

 

Źródło: mil.gov.ua

Od końca lutego praca kapelanów wojskowych przestała być wykonywana wyłącznie na zasadach wolontariackich.

W strukturze Gwardii Narodowej pojawiła się Służba do spraw kapelanii wojskowej. Teraz duchowieństwo różnych wyznań może oficjalnie pracować w szeregach tego rodzaju wojsk, podpisując kontrakt.

Kapelani są przyrównani do psychologów, zwracane im są koszty podróży, kapelani mieszkają i pracują razem z żołnierzami.

- Praca kapelanów została uregulowana. Oni nie są już wolontariuszami lecz etatowymi pracownikami w jednostkach wojskowych Gwardii Narodowej – zaznaczył kierownik służby do spraw kapelanii Głównego Dowództwa Oleksander Izdebski.

Rozporządzenie o stworzeniu 44 nowych miejsc pracy dla duchowieństwa w ukraińskiej Gwardii zostało podpisane przez jej dowódcę 15 lutego br.

Słowo Polskie, 17.03.17 r.

 

Źródło: RISU

Po raz pierwszy w światowej historii Ukraina ogłosiła o legalizacji rynku sprzedaży bursztynu.

Podczas międzynarodowej bałtyckiej specjalizowanej wystawy bursztynu International Baltic Jewellery Show „ Amber Trip 2017”, ukraińska delegacja ogłosiła o rozpoczęciu procesu legalizacji sprzedaży bursztynu do Europy. - Mamy nadzieję, że europejscy partnerzy będą pracowali wyłącznie z legalnymi ukraińskimi firmami – czytamy w komunikacie Derżgeonadr Ukrainy.

Nowy rynek może stać się atrakcyjny dla inwestycji zagranicznych. „Jeżeli firma pracuje według ustalonych reguł, ma pozwolenie na wydobycie bursztynu, to ma także prawo go eksportować” - podkreśliła radczyni dyrektora Derżgeonadr Iryna Suprun.

Słowo Polskie, 16.03.17 r.

 

Źródło: http://www.lesovod.org.ua

1 miejsce w konkursie na najładniejszy design zewnętrznego wyglądu kabiny ciągnika Scania G400 SilverLine, opracowanego na zamówienie ukraińskiego dystrybutora, wygrał student Narodowego Transportowego Uniwersytetu Taras Czepil z Kijowa.

Jego projekt z płaszczyzny komputerowej został już przeniesiony na realne samochody i wszystkie  nowe ciężarówki Scania, dostarczane na Wschód, będą wyglądały zgodnie z wizią młodego studenta z wydziały grafiki komputerowej i design.

W konkursie, ogłoszonym przez Scania, startowało 26 projektów.

Słowo Polskie, 15.03.15 r.

 

Źródło: autoconsulting.ua

W sezonie letnim przewoźnik „Międzynarodowe Awialinie Ukrainy” wznowi loty z Warszawy do Winnicy i z powrotem. Bilety już dziś można kupić na stronie www.flyuia.com.

Regularne loty (dwa razy w tygodniu) będą wykonywane Boeingiem 737. Pierwszy lot jest zaplanowany na 30 kwietnia.

Cena biletu w jedną stronę stanowi 1450 hrywien (ok. 220 złotych).

Słowo Polskie na podstawie informacji MAU, 14.03.17 r.

 


Kursanci Instytutu Marynarki Wojennej Odeskiej Akademii Morskiej przeszli centralnymi ulicami miasta Odessy w celu upamiętnienia 100. rocznicy Ukraińskiej Rewolucji.

16 marca 1917 roku w Odessie odbyła się pierwsza w historii ukraińska manifestacja. Do udziału w niej dołączyli się junkerzy dwóch oficerskich szkół na czele z naczelnikiem 2. szkoły płk. Mychajłom Omelanowiczem-Pawlenko.

100 lat później do młodzieży, która wkrótce zasili szeregi oficerów ukraińskich Sił Zbrojnych, dołączyli inni mieszkańcy Odessy.

- W 1917 r. trzeba było mieć znacznie więcej śmiałości, żeby przejść po Odessie z żółto-niebieskimi flagami. Dzisiaj też postanowiliśmy pokazać, że nasze miasto nie jest „prorosyjskie” a kursanci Instytutu Marynarki Wojennej – to prawdziwi patrioci – zaznaczył organizator akcji Witalij Ustymenko.

Słowo Polskie, 13.03.17 r.

 


W związku ze znacznym ociepleniem Ukraina zakończyła odbiór gazu z podziemnych magazynów i przystąpiła do jego uzupełniania.

- Tempo pompowania gazu do zbiorników stanowi 4,5 milionów m3 na dobę – napisał na swojej stronie w FB przedstawiciel PR-departamentu „Ukrtransgazu” Maksym Bilawskyj.

Eksperci zaznaczają, że Ukraina pod koniec mroźniej zimy 2016/2017 zgromadziła największe zapasy „błękitnego paliwa” ze wszystkich krajów Europy.

Słowo Polskie, 12.03.17 r.

Źródło: https://www.rbc.ua/

- Z 716 obserwatorów Specjalnej Monitoringowej Misji Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OSCE) większość - 615 są zaangażowani w obserwowanie dotrzymania przez strony konfliktu warunków mińskiego rozejmu – zaznaczył podczas konferencji prasowej, która odbyła się 10 marca w Kijowie zastępca przewodniczącego misji Aleksander Hug.

- Oprócz wspomnianych wyżej mamy 335 lokalnych pracowników, obywateli Ukrainy oraz 92 innych pracowników z innych państw świata, którzy obecnie pracują w SMM – dodał Hug.

W pierwszej dekadzie marca separatyści ponad 30 razy ograniczali możliwość poruszania się specjalnie oznakowanych samochodów OBWE na kontrolowanym przez nich terenie.

Słowo Polskie, 11.03.17 r.

 

Źródło: http://rian.com.ua

W dniach 9-10 marca w stolicy Podola odbyło się Ogólnoukraińskie Forum Instytucji Rozwoju.

W przeciągu dwóch dni eksperci w programach PLEDDG, GIZ, przedstawiciele placówek naukowych oraz parków technologicznych, lokalnych władz i Agencji Rozwoju Regionalnego dzielili się doświadczeniem w zakresie poszukiwania inwestorów, planowania stref inwestycyjnych Greenfield oraz Brownfield oraz zachęcali do aktywnego dołączania społeczności do rozwoju własnego regionu.

W ramach forum zaprezentowano projekt Winnickiego Parku Innowacyjności oraz przedstawiono kanadyjskie doświadczenie w zakresie wsparcia i rozwoju małego i średniego biznesu.

Po obiedzie pierwszego dnia forum jego uczestnicy wzięli udział w tematycznych panelach dot. rozwoju gospodarczego terenów, wsparcia małego i średniego biznesu oraz efektywnego poszukiwania inwestorów, jako głównego zasobu dla rozwoju terytoriów.

Słowo Polskie, 10.03.17 r.

 W drugim czytaniu kanadyjski Senat uchwalił ratyfikację Umowy o strefie wolnego handlu z Ukrainą. 14 grudnia podobną decyzję jednogłośnie podjęła dolna izba kanadyjskiego parlamentu.

Po finałowym uchwaleniu dokumentu ukraińscy eksporterzy otrzymają bezcłowy dostęp do 98 proc. rynku kanadyjskich towarów oprócz samochodów osobowych objętych 7-rocznym okresem przejściowym.

Jednocześnie Ukraina odwoła cła dla ponad 80 proc. towarów z importu z Kanady.

Słowo Polskie, 08.03.17 r.

 

Źródło: http://zn.ua

Podczas spotkania zastępczyni ministra energetyki Natalii Bojko z wiceprezydentem norweskiej firmy „Scatec Solar” Therrie Osmundsenem oraz ambasadorem Norwegii na Ukrainie Therrie Chorpestadem strona ukraińska wyraziła zainteresowanie propozycją strony norweskiej wybudować w dwóch różnych regionach dwie elektrownie słoneczne o mocy 60 megawatów każda.

Natalia Bojko przedstawiła perspektywy rozwoju energetyki na Ukrainie w perspektywie następnych 15 lat oraz potwierdziła, że zagraniczne inwestycje w sektor energetyczny są pod ochroną prawną.

Zgodnie z Trzecim pakietem energetycznym UE uchwalonym przez Ukrainę to państwo ma zwiększyć ilość energii elektrycznej, generowanej ze źródeł odnawialnych do 11 proc. przed 2020 r.

Słowo Polskie, 08.03.17 r.

Źródło: http://rentechno.ua

Elektrownia słoneczna w Słobodzie Buszańskiej pod Winnicą

Źródło: http://nv.uaStrona rosyjska twierdzi w Hadze, że broń separatyści znaleźli w kopalniach.

- Główne źródło broni, z której korzystają „powstańcy” - to zapasy z czasów radzieckich, które pozostały na terenach Ukrainy. Znaczna część tych zapasów pozostawała w kopalniach Donbasu. Inną broń pozostawili ukraińscy żołnierze podczas ucieczki – twierdzi dyrektor departamentu MSZ Rosji illa Rogaczow w Międzynarodowym Sądzie ONZ w Hadze podczas pierwszego posiedzenia w sprawie „Ukraina przeciwko Federacji Rosyjskiej”.

Od kilku miesięcy sąd w Hadze bada okoliczności rosyjskiej agresji zbrojnej na ukraińskim terenie. Strona ukraińska pragnie by międzynarodowy trybunał uniemożliwił dalszej eskalacji konfliktu na okupowanych terenach.

Przedstawiciel Ukrainy w sądzie w Hadze Olena Zerkal ma pewność, że Ukraina ma wysokie szanse w wygraniu procesu przeciwko Rosji.

Strona rosyjska podczas posiedzeń twierdzi, że agresja na Donbasie rozpoczęła się przez „przewrót w Kijowie” i nadal uważa, że na Ukrainie trwa „wojna domowa”.

Razem z tym Illa Rogaczow nie odniósł się do pytania, skąd u separatystów wzięła się nowoczesna rosyjska broń, wyprodukowana w ostatnich latach.

Słowo Polskie, 07.03.17 r.

Nowa fabryka komponentów samochodowych na 8 tys. miejsc roboczych pojawi się w najbliższym czasie w Kołomyi – powiedział prezydent Petro Poroszenko podczas wizyty do obwodu iwano-frankowskiego.

W budowę przedsiębiorstwa zainwestują niemieccy biznesmeni.

14 kwietnia 2016 roku w okolicach Jaworowa (obw. lwowski) Japończycy uruchomili fabrykę samochodowych komponentów elektrycznych, na której w bliskiej perspektywie będzie pracowało ok. 3 tys. osób.

Słowo Polskie, 06.03.17 r.

 


Międzynarodowy związek własności intelektualnej po raz kolejny włączył Ukranię do top-listy krajów, które najbardziej łamią prawo własności intelektualnej Priority Watch List 2017.

Jak twierdzą eksperci – piractwo informatyczne na Ukrainie prowadzi do poważnych strat gospodarczych w USA. Oprócz Ukrainy największymi światowymi „piratami” są: Rosja, Chiny, Indie, Meksyk i kilka innych.

Zdaniem ukraińskich prawników jedną z głównych przyczyn takiego stanu rzeczy jest brak efektywnego ustawodawstwa w dziedzinie walki z naruszeniem praw autorskich w sieci Internet.

W najgorszym wypadku amerykański rząd może skasować preferencje dla importu ukraińskich towarów, czemu udawało się zapobiec w czasie prezydencji Baracka Obamy. W dzisiejszych czasach sytuacja jest dużo mniej przewidywalna.

Słowo Polskie, 05.03.17 r.

 

Źródło: http://digitalperiod.com

Źródło: io.uaPortugalia dołączyła do listy państw, które uznały Wielki Głód na Ukrainie w latach 1932-33 za ludobójstwo.

3 marca parlament tego państwa większością głosów podjął uchwałę, potępiającą działania bolszewickich rosyjskich władz, które doprowadziły do śmierci głodowej kilku milionów osób. Nie głosowali tylko komuniści.

Wcześniej podobne uchwały podjęły Polska, Estonia, Węgry, Kanada, Gruzja i inne państwa. W najbliższych miesiącach taki dokument rozpatrzy parlament Izraela.

W grudniu ubiegłego roku Rada Najwyższa zaapelowała do demokratycznych państw świata o uznanie Wielkiego Głodu za ludobójstwo.

Ponad 72 proc. Ukraińców są przekonani, że Wielki Głód został sztucznie wywołany przez bolszewików, a rozkazy odnośnie jego wykonania płynęły bezpośrednio z Moskwy.

Słowo Polskie, 04.03.17 r.

„Ukrzaliznytsia” planuje uruchomić nowe połączenie kolejowe między Polską a Ukrainą. Tym razem granicę nie będzie pokonywał tradycyjny pociąg lecz prawdopodobnie szynobus produkcji PESA – autobus szynowy na ok. 50 miejsc.

Nowe połączenie będzie obsługiwało trasę Kowel-Chełm. Turyści z Ukrainy będą mogli skorzystać w Chełmie z dogodnej przesiadki do Warszawy, Lublina, Zamościa.

- Razem z polskimi kolegami pracujemy nad nowymi połączeniami kolejowymi z Polską. Robimy wszystko, by od 1 lipca uruchomić nowe połączenie między Kowlem a Chełmem oraz planujemy dodatkowy pociąg Lwów-Kraków-Lwów. Są szanse, że pojawią się one już latem – napisał w FB prezes „Ukrzaliznytsi” Polak Wojciech Balczun.

Połączeniem Kijów-Przemyśl, który zaczął jeździć od grudnia 2016 r. do dziś pojechało ponad 25 tys. pasażerów.

Słowo Polskie, 03.03.17 r.

 


Źródło: tvn24.plMinister spraw zagranicznych Polski Witold Waszczykowski odwiedził polski cmentarz wojenny w Bykowni i zaznaczył, że nie zważając na wojnę, Ukraina rozwija się gospodarczo.

Waszczykowski odbył w stolicy Ukrainy serię spotkań z przedstawicielami władz - z prezydentem Petrem Poroszenką, premierem Wołodymyrem Hrojsmanem, wicepremier ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Iwanną Kłympusz-Cincadze oraz ministrem MSZ Pawło Klimkinem. Wśród tematów trójstronnych rozmów znalazła się m.in. kwestia ewentualnego rozszerzenia grona państw czuwających nad procesem pokojowym na wschodzie Ukrainy.

Podczas konferencji prasowej na Majdanie Niepodległości szef polskiego MSZ zapowiedział,  że Polska będzie nadal wspierała Ukrainę na drodze wykonania przez wszystkie strony warunków „porozumień mińskich” oraz zauważył, że Rosja może anektować Donbas. Rozmowy na ten temat, jak zaznaczył Waszczykowski, będą kontynuowane z ministrem Pawłem Klimkinem za kilkanaście dni w Warszawie.

Szef resortu spraw zagranicznych zwrócił  uwagę, że Ukraina – pomimo okupacji jej części przez wschodniego sąsiada - rozwija się gospodarczo - „czyni postępy i poważne reformy i odnotowała poważny, pięcioprocentowy wzrost gospodarczy w tym roku”.

Szef polskiej dyplomacji złożył wspólnie ze swoim brytyjskim odpowiednikiem Borisem Johnsonem - kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym Niebiańską Sotnię - ofiary proeuropejskich antyrządowych protestów na kijowskim Majdanie Niepodległości przełomu 2013 i 2014 r.

Witold Waszczykowski zapowiedział, Polska będzie kontynuowała wsparcie dla Ukrainy. Dodał, że jeśli Polska zostanie niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-19, a konflikt na Ukrainie będzie nadal nierozstrzygnięty, ma nadzieję, że Polska „będzie mogła pomagać Ukrainie również z tej pozycji”.

Słowo Polskie na podstawie informacji PAP, 02.03.17 r.

Minister spraw wewnętrznych Białorusi Igor Szunewicz poinformował, że na „czarnej liście” osób, którym zakazano wjazdu na teren Białorusi i Rosji obecnie jest ok. 1,7 miliona osób.

1,5 miliona zostało dodanych do tej listy z inicjatywy Rosji, z nich 300 tys. to Ukraińcy.

Ta informacja wypłynęła po incydencie z ukraińskim pisarzem Sergijem Żadanem, którego w noc z 10 na 11 lutego aresztowało białoruskie KGB, oskarżając o „możliwy udział w działalności terrorystycznej”. Służba migracyjna postawiła pieczątkę z zakazem wjazdu dla Żadana do Białorusi na termin 5 lat. Później zakaz ten skasowano.

Słowo Polskie, 01.03.17 r.

Źródło: http://www.radiosvoboda.org

Wieczorem 27 lutego samoistnie zawaliła się część mostu w pobliżu ulicy Hetmana, wiodącego do dzielnicy Szulawka.

Wskutek zawalenia się fragmentu konstrukcji został uszkodzony samochód osobowy, stojący pod mostem. Na miejsce zdarzenia przybył burmistrz Kijowa Witalij Kliczko.

Nikt z ludzi nie ucierpiał. Strażacy usuwają wiszące nad drogą fragmenty betonu. Rok wcześniej pod tym mostem spalił się rynek uliczny, co mogło doprowadzić do uszkodzenia konstrukcji.

Po raz ostatni Szulawski most remontowano 30 lat temu.

Słowo Polskie, 28.02.17 r.


Źródło: dt.ua

Ostatnie komentarze

Gazeta "Słowo Polskie" w PDF

2017

Nr 2 (55)

Nr 1 (54)

2016

Nr 12 (53)

Nr 11 (52)

Nr 10 (51)

Nr 9 (50)

Nr 8 (49)

Nr 7 (48)

Nr 6 (47)

Nr 5 (46)

Nr 4 (45)

Nr 3 (44)

Nr 2 (43)

Nr 1 (42)

2015

Nr 12 (41)

Nr 11 (40)

Nr 10 (39)

Nr 9 (38)

Nr 8 (37)

Nr 7 (36)

Nr 6 (35)

Nr 5 (34)

Nr 4 (33)

Nr 3 (32)

Nr 2 (31)

Nr 1 (30)

2014

Nr 12 (29)

Nr 11 (28)

Nr 10 (27)

Nr 9 (26)

Nr 8 (25)

Nr 7 (24)

Nr 6 (23)

Nr 5 (22)

Nr 4 (21)

Nr 3 (20)

Nr 2 (19)

Nr 1 (18)

2013

Nr 12 (17)

Nr 11 (16)

Nr 10 (15)

Nr 9 (14)

Nr 8 (13)

Nr 7 (12)

Nr 6 (11)

Nr 5 (10)

Nr 4 (9)

Nr 3 (8)

Nr 2 (7)

Nr 1 (6)

2012

Nr 5 od 23.12.2012 r.

Nr 4 od 26.11.2012 r.

Nr 3 od 26.10.2012 r.

Nr 2 od 25.09.2012 r.

Nr 1 od 25.08.2012 r.

 

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą